HiJackThis

Tagy:  Hijack this, Hijacks

Sponzorované odkazy

HiJackThis

Infikoval vás virus, ale vás antivir není schopen nákazu detekovat popřípadě odstranit? Chcete se přesvědčit, že vše co je právě spuštěno je legitimní a nejde o zamaskovaného trojského koně? Tak pro tyto případy je již nějakou dobu na světě skvělé řešení – HiJackThis.

Když antivir selže

Poslední dobou je možné pozorovat jev, kdy velké množství malware se do počítače infiltruje i přes aktuální antivirový program. Na vině je jak samotný malware, tak i antivir, neboť viry se stále vyvíjejí a mutují a antivirové společnosti na to musejí co nejpružněji reagovat a tak vydávají neustále nové aktualizace virových definic. Ale mnohdy je takovýto postup pomalý a popravdě ani heuristická analýza není vůbec dokonalá. V tento okamžik je mnoho uživatelů na mrtvém bodě, neboť nevědí, co mají dělat. Antivir nic nedetekuje, ale přitom PC vykazuje známky infekce… Někdo takovou situaci řeší radikálně formátem disku, scanováním jiným antivirem a ti chytřejší využijí služeb programu HiJackThis.

HiJackThis – hlavní okno programuHiJackThis – hlavní okno programu

Program od dvojkové verze přešel pod hlavičku antivirové společnosti Trend-Micro, která jej dále poskytuje zdarma pro každého. A o co jde? HiJackThis umí zobrazit veškeré spuštěné procesy a položky v registrech, což znalci okamžitě řekne, kde se skrývá potenciální problém. Dále umí tento seznam uložit do textového souboru (tzv. log). Pokud tedy naleznete v logu hodnotu, která tam být nemá, musíte ji odstranit ručně nebo „fiknout“ přímo v programu. Samotná práce s programem je jednoduchá, ale nesprávnou manipulací můžete poškodit důležité programy.

Kromě této hlavní činnosti umí aplikace i obnovovat změny provedené skrz něj. Také má integrovaný prohlížeč procesů, ochranu homepage pro Internet Explorer, umí mazat soubory, které jsou aktuálně používané a může kontrolovat ADS streamy na přítomnost infekce.

HiJackThis – generování loguHiJackThis – generování logu

Pokud již máte vygenerovaný log, ale nejste z něj příliš moudří nebo máte strach, že byste mohli nadělat více škody než užitku, nemusíte se bát! Nejjednodušším řešení je zaslání tohoto logu na analýzu Rádcům webového fóra http://www.viry.cz/forum. Zde vám ochotně poradí sehraný tým profesionálů s letitými zkušenostmi v boji s malware. A když budete mít kliku, narazíte tam i na moji maličkost.

HiJackThis je komplexním nástrojem pro zkušené uživatele s příjemnou velikostí (cca 1MB), který umí odhalit naprostou většinu nákaz (kromě rootkitů). Tento program ale nenahrazuje antivir a slouží jen jako doplněk, když je právě antivirové řešení bezradné.

Výhody

Skvělý pomocník pro boj s viry
Nenáročný a maličký

Nevýhody

V angličtině
Jen pro zkušené uživatele

Hodnocení programu: 96%

HiJackThis freeware ke stažení zde:
HiJackThis download

Článek HiJackThis byl publikován 28. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...