Download Accelerator Plus

Tagy:  stahování, download, internet

Sponzorované odkazy

Download Accelerator Plus

Urychlit stahování souborů z internetu by bral asi každý uživatel. Ostatně programů slibujících značné zrychlení a pohodlí při stahování existuje mnoho. Jde o tzv. download managery a všechny pracují na principu segmentového stahování. Dnes máme na mušce program Download Accelerator Plus Premium (DAPP) a rovnou placenou verzi. Je lepší než konkurence?

Instalace a první spuštění

Většina download managerů není nijak velkým kusem softwaru a ani DAPP není v tomto ohledu výjimkou. Instalační soubor je 7 MB velký a po instalaci si z volného místa na harddisku pro sebe zabere necelých 12 MB. I po spuštění jde stále o velmi nenáročný program, neboť si vezme jen 6 MB operační paměti. Instalace je stejná jako u jakéhokoliv jiného programu, takže netřeba se o ní více rozepisovat.

První spuštění programu si od samého začátku vyžádá interakci s uživatelem, protože jste okamžitě dotázáni, s jakou lokalizací chcete DAPP užívat. Na výběr jen 12 světových jazyků, leč čeština na seznamu není a neoficiální český překlad již nějakou dobu není aktivní, takže na nové verze nepoužitelný. Poté probíhá test internetového připojení. Jde o test http, aktivního a pasivního FTP spojení. Tady může nastat kolize s některým firewallem, který může spojení blokovat, pokud ho máte nastavený v neinteraktivním režimu. Poté již nic nebrání práci s programem samotným a na to se teď podíváme.

Download… Complete

Už výše jsem naznačil, že naprostá většina programů tohoto druhu používá technologii segmentového stahování k docílení zrychlení. Tento systém funguje na principu několikanásobného připojení k serveru (každé takové připojení se nazývá vlákno), ze kterého se požadovaný soubor stahuje a každé vlákno má na starosti kousek souboru. Tímto rozložením na více vláken se docílí urychlení. Po skončení stahování se tyto fragmenty spojí a vytvoří daný soubor.

Grafické ztvárnění programu je hezky provedené s převládajícími odstíny modré a šedé barvy. Rolovací menu v horní části programu jsou povinností a najdete v nich vše od nastavení až po ovládání programu. Pod nimi je pruh velmi hezky nedesignovaných ikon, u kterých okamžitě víte, co která znamená. Slouží k základnímu ovládání programu. Pod nimi můžete vidět graf zobrazující průběh stahování. Ještě níže se nalézá část okna s údaji o právě stahovaném souboru.

Pokud jde o funkčnost, tak s programem nejsou naprosto žádné problémy. Stačí kliknout na ikonku se symbolem + a vložit link odkazující na soubor určený ke stažení. Program poté okamžitě zanalyzuje odkaz a vyhodnotí počet serverů a vláken, ze kterých lze stahovat a také vypíše úroveň připojení (good, atd.). Poté již stačí jen stisknout tlačítko Download a čekat na stažení. Program nechybí plánovač, se kterým si jednoduše nastavíte, kdy chcete co stáhnout a program již vše ostatní provede za vás. Můžete nastavit kontrolu stažených souborů antivirem, nastavit vypnutí počítače po ukončení stahování, popřípadě zvolit typ zrychlení podle typu připojení. Připojení k FTP serverům funguje také velmi dobře a je podporován jak pasivní, tak aktivní režim. Pomocí DAPP lze také uploadovat soubory na službu DAP Drive. Ta je ovšem placená a nenabízí nic originálního oproti konkurenci v podobě jiných file hostingů. Příjemnými a trošku nečekanými zlepšováky jsou integrované utilitky s názvy Shred a Clean traces. Shred slouží k bezpečnému smazání již stažených souborů a Clean traces naopak maže vše, co se uložilo během stahování (odkazy ze kterých se stahovalo, atd.).

Resumé

Tak koupit nebo nekoupit? Jelikož existuje i freeware verze Download Accelerator Plus bez přídomku Premium, je už na zvážení, jestli se obejdete bez pár pro někoho zbytečných zlepšováků a spokojí se navíc se zobrazovanou reklamou, nebo zkusí placenou verzi, popřípadě sáhne k úplně jinému programu. DAPP se u nás prodává za 711 Kč a tuto cenu považuji za akceptovatelnou. Ostatně takové pohodlí při stahování možná za těch pár stovek stojí.

Hodnocení programu: 86%

Download Accelerator Plus freeware ke stažení zde:
Download Accelerator Plus download

Koupit Download Accelerator Plus

Článek Download Accelerator Plus byl publikován 3. února 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...