pixlr.com - online editor

Tagy:  online, editor, grafika, úprava, fotografie, easy, free, zdarma

Sponzorované odkazy

pixlr.com - online editor

Grafických editorů je ke stažení na internetu nespočetně mnoho. Každá se může pyšnit něčím jiným, i v této oblasti jde pokrok hodně kupředu. Některé programy zabírají pár kilobajtů, jiné jsou umístěny na DVD discích a potřebují mnoho místa na pevném disku. Občas se však může stát, že budete potřebovat kvalitně upravit nějaký obrázek v „polních podmínkách“, např. nemáte možnost nebo práva nějaký program nainstalovat nebo stáhnout. Právě proto společnost Pixrl vymyslela grafický editor, který se neinstaluje, nestahuje. Stačí pouze navštívit stránku http://pixlr.com/editor/ a můžete se dát do práce. Jedná se o výborný a rychlý online grafický editor, k jehož použití vám postačí připojení k internetu. Na první pohled téměř nezjistíte, zda se jedná o program statický (exe) nebo flashový. Pracovní prostředí je velmi podobné Photoshopu, což tvůrci sami přiznávají. Obrázek můžete vytvořit buď nový a s ním pracovat, nebo si otevřít již stávající a ten upravovat. Aplikace podporuje formáty jpg, bmp, gif a png. Dříve byly s programem nemilé problémy s uploadováním obrázku, tvůrci zapracovali a problém vyřešili.

Nástroje

Aplikace nabízí celou řadu velmi užitečných nástrojů. Pod záložkou file se nachází výběr nového listu nebo zvolení stávajícího obrázku. V případě, že zvolíte obrázek nový, musíte si vybrat velikost plátna. Nyní se podíváme na základní funkce, které musí obsahovat každý správný grafický nástroj. Jedná se o Marquee tool (výběr), Crop tool (ořez), Lasso tool(laso) a Magic wand (kouzelnou hůlku). Tyto funkce patří k těm nejpoužívanějším, a proto jsou umístěny mezi prvními tlačítky v záložce. U Magic Wand si dále můžete nastavit spojitost výběru a toleranci. Z výběru, týkajícího se malování, je zde možnost Plechovky barev, Štětce, Kapátka, Gumy a Klonovacího razítka. Štětců je několik základních druhů, které jsou následně rozlišeny ještě velikostí.

Záložky

Nyní se přesuneme k jednotlivým záložkám. Pod záložkou Image si můžete změnit velikost svého obrázku dle libosti, dále pak např. můžete překlápět a otáčet obrázky, na výběr je vertikálně, horizontálně, otáčení o 180 a o 90 stupňů.

Pod záložkou Layer jsou všechny možné nástroje a nastavení pro práci s vrstvami. Možnosti podobné jako u klascikcýh bitmapových editorů. Vrstvy je možné tvořit, duplikovat, mazat, sloučit, otáčet, převracet.

Adjustments, zde se skrývají všechny možné nastavení týkající se jasu, kontrastu, přesvícení, odstínu, nasycení… Můžete také obrázek převést do škály černobílých barev či do negativu. Pomocí Posterize můžete každý barevný kanál omezit na 2–64 barevných odstínů z možných 256. Obrázek tak může dostat zajímavý vzhled.

Mezi poslední zajímavé záložky patří Filter, kde můžeme najít řadu užitečných pomůcek. Jedná se tedy o filtry, např. Blur dokáže celý obraz rozostřit, Sharpen naopak zaostřit, dále pak Noise (šum), Diffuse (rozpouštění). Lze nastavit efekt vyrytého (Engrave) nebo naopak vyvýšeného (Emboss) obrazu. Popřípadě si můžete vybrat efekt Old Photo, díky kterému vám fotografie „zestárne“.

Shrnutí

Jedná se o velmi užitečnou miniaplikaci, která může v některých případech práci velmi usnadnit. Může se srovnávat s řadu plnohodnotných grafických editorů a i přes to, že byl vytvořen ve Flashi, je univerzální, téměř bezchybný a rychlý. Doporučuji vyzkoušet, uvidíte, že je někdy mnohem pohodlnější, než otvírat nějaký grafický editor, popř. dokonce Windowsovské malování.

Článek pixlr.com - online editor byl publikován 29. dubna 2009 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...