Na FTP snadno a pohodlně – FlashFXP

Tagy:  flashfxp, ftp, ftp manažer, fxp, souborový manažer, přenosy dat, total commander, manažery souborů, FTP utility, FTP sítě

Sponzorované odkazy

Na FTP snadno a pohodlně – FlashFXP

Pokud pracujete často na FTP, potřebujete k práci nějaký FTP manažer. Primitivní manažery jsou například obsaženy v souborových manažerech, jako je například Total Commander. Takovéto manažery často na jednoduchou správu FTP postačí, avšak jejich funkce jsou mizerné. FlashFXP je profesionální manažer, který může posloužit nejen pro správu vzdáleného obsahu, ale i jako souborový manažer místního počítače.

Správa FTP nikdy nebyla jednodušší. Pomocí FlashFXP můžete spravovat i více FTP najednou, přenášet data přímo z jednoho FTP na druhé či například vyhledávat soubory na FTP.

FlashFXP nabízí jak přístup standardní, tak přístup zabezpečený pomocí šifrování SSL. Pomocí manažeru adres můžete uložené FTP adresy spravovat, ke každé adrese přiřadit individuální nastavení, adresy řadit přehledně do skupin/podskupin či veškerý přístup k adresám uzamknout na heslo.

Bohužel, FlashFXP je klient placený, avšak výrobce poskytuje 30ti denní lhůtu na vyzkoušení programu.

Instalace FlashFXP

Ihned po spuštění instalace uživatel zajásá, poněvadž mezi nabízenými jazyky se nachází čeština. Instalace není nikterak složitá, a přestože je z většiny přeložená do českého jazyka, místy překlad chybí.

Mezi ostatními jazyky je obsažena i češtinaMezi ostatními jazyky je obsažena i čeština

Oceňuji snahu vývojářů informovat uživatele o změnách v aktuální verzi programu oproti verzím předchozím. Uživatel se tak může dočíst o přidaných novinkách či opravených chybách v aplikaci. Přál bych si, abychom toto vídali u každého programu nebo alespoň byly tyto informace snadno k dohledání na internetu.

Standardně má uživatel na výběr z instalace vlastní či typické. Na rozdíl od jiných programů si můžete v instalaci vlastní opravdu vybrat komponenty, které nechcete nainstalovat.

Rovněž ve vlastní instalaci oceňuji možnost změnit umístění služby s nastavením a daty uživatele. Místo umístění schovaném pod skrytými složkami si můžete zvolit umístění například do dokumentů, a tak si usnadnit kupříkladu následnou zálohu dat. Opět bych si přál, abychom tuto možnost měli i u jiných programů a nemuseli dlouze prohledávat adresáře jako Local Settings, Data aplikací, apod.

Pokud například FlashFXP pravidelně používáte, máte možnost nahrát předem vytvořenou zálohu nastavení aplikace, pokud jste například přeinstalovali počítač. Usnadníte si tak spoustu času.

Možnost nahrání zálohy programu.Možnost nahrání zálohy programu.

V posledních době velmi oblíbenou a rafinovanou taktiku sponzorů daného programu, nainstalovat vám do počítače nějakou svojí lištu, banner či jinou takovou blbůstku, najdete i zde. Volba instalace reklamního banneru však zde není nijak skryta.

Na konci instalace následuje takové menší shrnutí všech nastavení, jež jste během průvodce instalací učinili. Jednoduše tak můžete překontrolovat, zda jste se někde nepřeklepli. Nyní už následuje instalace samotná.

První spuštění a rozhraní aplikace

Ihned při prvním spuštění vás FlashFXP informuje, že používáte trial verzi aplikace a kolik vám zbývá dní licence. Pokud jste si licenci zakoupili, čeká vás registrace programu.

Pokud používáte trial verzi, FlashFXP dokáže být velmi otravný.Pokud používáte trial verzi, FlashFXP dokáže být velmi otravný.

Přestože chápu snahu vývojářů upozornit uživatele, že používají zkušební verzi, ale nemusí mu rovnou znepříjemňovat život tak, že ho bude program s touto zprávou otravovat při každém spuštění.

Rozhraní aplikace připomíná klasické souborové manažery.Rozhraní aplikace připomíná klasické souborové manažery.

Při prvním spuštění je program ještě lokalizován do anglického jazyka. Český překlad je přítomný. Změnu jazyka provedete pod položkou Options. Poté už je rozhraní vyjma nápovědy a některých zapomenutých částí lokalizováno do českého jazyka.

Jak můžete vidět, rozhraní FlashFXP připomíná klasické souborové manažery, tj. dvě samostatná okna pro buďto prohlížení místního počítače (vaše PC) nebo FTP. Otevřené FTP můžete mít v obou oknech najednou. FlashFXP podporuje i funkci kopírování Site to Site, tedy z FTP na FTP (FXP).

Nové připojení k FTP je snadné a rychlé. Už při prvním připojování k novému FTP si můžete vybrat nastavení pro dané připojení. Abych to objasnil, každá adresa (FTP připojení) má „svůj profil“.

Manažer adres zaslouží pochvalu.Manažer adres zaslouží pochvalu.

Manažer adres je doslova srdcem celého programu. Můžete zde jakkoliv spravovat své FTP připojení, upravovat jednotlivá nastavení (profily) pro každé připojení, řadit svá připojení do skupin/podskupin. Veškerá tato data lze pohodlně zálohovat (export/import) či zaheslovat (s využitím algoritmu Blowfish). K jednotlivým FTP připojením je možno nastavit i maximální rychlost přenosu (stahování/ode­sílání).

FlashFXP nabízí dokonce filtrování obsahu FTP. Můžete si tak nastavit, jaké druhy souborů mají být při přenosu přeskočeny, či jaké soubory mají být přeneseny jako první (nastavení priority). Velmi užitečné je i nastavení zvýraznění zvoleného typu souborů. Můžete si tak barevně odlišit jednotlivé typy souborů na FTP, a tak se rychleji zorientovat. Pokud tak například mezi stovkou .php souborů budete hledat jeden .js soubor, můžete jej díky barevnému rozlišení snadněji najít.

Webové programátory a potažmo všechny správce webu potěší funkce asociace programů k jednotlivým typům souborů. Lze tak například nastavit, aby se při úpravě .php souborů otevíral speciální PHP editor a při otevírání jiných souborů jen obyčejný editor.

FlashFXP dokáže prohledat celé FTP.FlashFXP dokáže prohledat celé FTP.

Zajímavá je i funkce výpočtu využitého místa na FTP. FlashFXP tak proskenuje celé FTP a spočítá využité místo na FTP. Obdobně funguje i funkce prohledání FTP, kdy FlashFXP prohledá celé FTP a najde požadovaný soubor.

Za zmínku stojí například i možnost zařazení přenosu do fronty a následné zpracování fronty za použití časovače, kde můžete nastavit konkrétní čas, kdy se má fronta začít zpracovávat. Obsah fronty je možno dokonce i exportovat/im­portovat. Nechybí ani nastavení akce po dokončení přenosu, například vypnutí či uspání počítače. Uživatelé velmi ocení funkci, která po odpojení a následném připojení k FTP načte poslední lokaci před odpojením – velmi užitečné! Pokud tedy brouzdáte velmi dlouhým stromem adresářů, potřebujete se odpojit, po následném připojení se naleznete tam, kde jste prve skončili.

Závěr

Určitě jsem nevyjmenovat všechny funkce FlashFXP. FlashFXP obsahuje navíc velké množství nastavení chodu aplikace, tudíž si můžete svůj manažer přizpůsobit doslova na míru. Jako amatérský webový programátor velmi oceňuji možnost asociace programu k danému typu souborů, po odpojení/připojení návrat zpět na místo odpojení a zvýraznění souborů. FlashFXP v sobě kombinuje ve skutečnosti dva programy – souborový manažer a FTP manažer! Škoda snad jen, že rozhraní není úplně celé v češtině včetně nápovědy, avšak věřím, že uživatelé, kteří pracují s FTP, jsou natolik zdatní, že si s několika anglickými větami poradí.

Stáhni FlashFXP

Mé hodnocení:  90 %

Výhody:

 • Jednoduché a přehledné rozhraní
 • Souborový manažer a FTP manažer v jednom
 • Site to Site (FXP) přenos
 • funkčně zpracovaný manažer adres
 • šifrování přenosu
 • vyhledávání na celém FTP
 • filtry (přenos, priorita, zvýraznění)
 • snadná záloha/obnova nastavení

Nevýhody:

 • Otravné trial upozornění
 • Nápověda v anglickém jazyce
 • Spíše pro pokročilé uživatele

Článek Na FTP snadno a pohodlně – FlashFXP byl publikován 5. května 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...