3DMark Vantage – otestujte výkon počítače v 3D

Tagy:  3dmark, 3d mark, vantage, 3dmark vantage, futuremark, 3d výkon, 3D, grafika, výkon, výkonnost, počítač, benchmark

Sponzorované odkazy

3DMark Vantage – otestujte výkon počítače v 3D

Benchmarky od společnosti Futuremark mají své místo na trhu už řadu let. Od prvních verzí 3Dmark99 a PCMark2002 až po dnešní aktuální edice 3Dmark PCMark Vantage. Poslední verze 3Dmark Vantage přináší oproti verzi 06 zejména podporu novějšího API DirectX10. S pomocí 3Dmarku si můžete otestovat výkon vašeho počítače ve 3D aplikacích, tedy zejména ve hrách, a to jak výkon grafický, tak výkon procesoru.

Jane Nash – 1. grafický testJane Nash – 1. grafický test

3DMark Vantage je benchmark od společnosti Futuremark, který testuje 3D výkon vašeho počítače za použití posledních 3D renderovacích technologií a rozhraní DirectX 10. Bohužel Vantage nepodporuje vylepšenou verzi DX10, tj. verzi DirectX 10.1. Spekulovalo se, že důvodem je nekompatibilita DX10.1 s grafickými kartami nVidia (generace GeForce 8800,9800,GTX2×x), tudíž by byly tyto karty mimo hru, a to by si společnost nVidia nemohla dovolit.

Calico – 2. grafický testCalico – 2. grafický test

Celý benchmark se skládá ze čtyř majoritních testů. Dvou testů zaměřených na grafickou kartu, testu fyziky a umělé inteligence (AI). Náročnost testu na HW lze nastavit celkem dopodrobna od rozlišení až po metody post processingu.

Letadélka – test umělé inteligenceLetadélka – test umělé inteligence

Přestože je 3DMark šířen komerčně, nabízí společnost Futuremark 30ti denní testovací verzi. Uživatel má však v testovací verzi maximálně omezené možnosti, tedy může jen kliknout na tlačítko otestovat, přičemž se mu nezobrazí ani výsledek testu. Pro naše účely testování byla použita verze Professional.

Havarující letadélka – test fyzikyHavarující letadélka – test fyziky

Instalace 3DMarku Vantage a první spuštění

3DMark je dostupný pouze v angličtině, bohužel i včetně instalace, ta však v sobě neskrývá žádné záludnosti. Pokud chcete využít 30ti denní testovací verzi, je nutná registrace, po jejímž absolvování obdržíte trial licenční klíč.

Volba součátí programu.Volba součátí programu.

Pokud zvolíte vlastní instalaci, můžete tak rozhodnout, které součásti programu mají být instalovány.

Instalace PhysX.Instalace PhysX.

Jak už jsem přednesl, 3Dmark v jednom svém testu testuje fyziku. Použit byl i engine PhysX od společnosti AGEIA (dnes už nVidia), který v případě absence PhysX akcelerátoru či grafické karty nVidia s podporou PhysX může být akcelerován přes procesor.

Registrace 3Dmarku.Registrace 3Dmarku.

Pokud vlastníte zakoupenou licenci, stačí už jen vložit obdržený licenční klíč. Jestliže ale chcete využít 30ti denní testovací licenci, je nutno nejdříve se zaregistrovat, posléze obdržíte na váš email licenční klíč trial verze.

Rozhraní aplikace

Rozhraní 3Dmarku je velmi pěkně graficky zpracováno. Ihned po spuštění 3Dmark automaticky deaktivuje funkci Aero operačního systému Windows Vista/7.

Úvodní stránka 3Dmarku.Úvodní stránka 3Dmarku.

Na úvodní obrazovce lze rychle vybrat (zaškrtat) testy a ihned spustit benchmark bez zbytečného nastavování. K dispozici máte celkem čtyři předdefinované profily grafické náročnosti testu. Popřípadě si můžete upravit profil dle sebe pod položkou Options.

Nastavení HW náročnosti testů.Nastavení HW náročnosti testů.

3Dmark mimo otestování počítače nabízí i velmi podrobnou analýzu vašeho hardwaru. 3Dmakr tak vygeneruje opravdu rozsáhlý podrobný XML soubor s informacemi o veškerém vašem hardwaru v počítači. Osobně jsem byl vcelku překvapen množstvím údajů, jež se můžou měřit i s populárním nástrojem Everest.

Speciální testy GPU.Speciální testy GPU.

Mimo hlavních čtyř benchmarků 3Dmark nabízí navíc šestici specifických testů zaměřených na konkrétní vlastnost GPU, jako například výpočty, fyzika vlající vlajky, apod.

Konečné skóre testu.Konečné skóre testu.

Po proběhnutí testu následuje bodové ohodnocení výkonu vašeho počítače. Výsledky můžete rovněž sdílet na internetu s ostatními uživateli.

Závěr

Velmi mě zklamaly možnosti trial verze 3Dmakru, kde uživatel nemá ani možnost shlédnout konečné skóre testu. Praktická je možnost nastavit si vlastní profil pro daný test, a tak maximálně zatížit grafickou kartu a otestovat tak například její stabilitu či maximální zahřívání.

Grafické zpracování GPU testů je doslova úchvatné.Grafické zpracování GPU testů je doslova úchvatné.

3Dmark se stal nezbytným pomocníkem všech ladičů výkonů a rovněž oblíbeným etalonem testerů grafických karet či reklamních oddělení výrobců grafických karet. Poněvadž se jedná už o dva roky starý benchmark, zbytečně bychom zde hledali rozhraní DX11 a technologie s ním spojeny jako je například tesalace apod. V brzké době bychom měli očekávat příchod další generace tohoto velmi oblíbeného a populárních 3D benchmarku.

Stáhni 3Dmark Vantage

Mé hodnocení:  80 %

Výhody:

  • jednoduché, přehledné a velmi pěkně
  • možnost konkrétního nastavení pro každý test
  • grafické zpracování testů úchvatné
  • specifické testy – grafika, fyzika, atd.
  • podrobná HW diagnostika

Nevýhody:

  • pouze v angličtině
  • velmi omezená trial verze

Článek 3DMark Vantage – otestujte výkon počítače v 3D byl publikován 19. května 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...