PC Wizard: Mějte počítač pod palcem!

Tagy:  PC Wizrad, PCW, CPUID, Benchmark, Testování, Diagnostika, Počítač, Hardware

Sponzorované odkazy

PC Wizard: Mějte počítač pod palcem!

Nechcete za pouhý přehled informací o vašem plechovém miláčkovi platit nelidské sumy? Mám pro vás dobrou zprávu! Dnes si totiž představíme velmi oblíbený bezplatný program PC Wizard, od programátorského týmu CPUID. PC Wizard vám nabízí opravdu rozsáhlý seznam různých informací a velmi zajímavých testů. Pojďme se mu tedy podívat na zoubek.

PC Wizard pod drobnohledem

PC Wizard osloví jak laiky, tak i počítačové nadšence. Nabídne například otestování jednotlivých komponentů, vyčerpávající výčet informací třeba o procesoru, čipové sadě anebo o grafické kartě. Určitě vás potěší monitor rychlostí ventilátorů a teplot jednotlivých komponentů. Samozřejmostí je i práce se softwarem. Z přehledu tak vyčtete například verzi operačního systému, programy spouštěné při startu systému, informace o antivirové ochraně či přehled aktualizací systému. Aplikací je zde opravdu mnoho, některé z nich si popíšeme v dalších částech této recenze. Ty jazykově méně zdatné zklamu. PC Wizard neobsahuje češtinu. Na výběr máte například slovenštinu, ruštinu, němčinu a samozřejmě výchozí angličtinu. Program je šířen pod licencí freeware. Jeho instalace je naprosto triviální. Stačí stáhnout 2,5 MB instalační soubor a standardní průvodce vám již řekne co a jak. V poslední verzi také přibyla nová utilita na monitoring procesoru a testování stability celého systému.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní se tvůrcům opravdu povedlo, je totiž přívětivé, přehledné a jednoduché. Je rozděleno do několika nabídek. Jednou z nich je klasická horní lišta obsahující položky File, Edit, Tools, View a samozřejmě nápovědu. Prostřednictvím položky Tools se dostanete do nastavení programu. Spodní lišta obsahuje ikonky pro rychlé spuštění určené akce. Naleznete zde ovládací nabídku pro ukládání informací – tisk a uložení do souboru. Dále pak malý seznam frekvencí komponentů skrývající se pod názvem Overclock Information. Vedle toho je samozřejmě tlačítko pro nápovědu a odkaz na oficiální web výrobce. Díky tomu můžete mít update hned po ruce. Další důležitou nabídkou je levý navigační panel. Ten je rozřazen do několika položek – Hardware, Configuration, System Files, Resources a Benchmark. Ve spodní části okna programu je stavový řádek, který vás informuje o stavu programu a zatížení procesoru. Uprostřed jsou samozřejmě dvě základní informační pole.

Test stability systémuTest stability systému

Funkce a vymoženosti

Jak je jistě z názvu jasné, položka Hardware skrývá všechny informace o vašem hardwaru. Naleznete tak například obecné informace o celém počítači a nebo informace o multimédiích, to znamená o zvukové kartě a nainstalovaných kodecích. Dále se zde nachází již zmiňovaný rozsáhlý přehled o teplotách a frekvencích. Samozřejmostí jsou i informace o síti nebo třeba o nastavení videa, respektive o grafické kartě či monitoru. Položka Configuration vás informuje o věcech, které mají něco společného se softwarem a s nastavením systému. Hledat zde můžete například seznam všech nainstalovaných fontů, seznam aktualizací systém anebo výpis všech používaných přípon, respektive koncovek. Nabídka System Files, jak je již z názvu viditelné poskytuje informace o systémových souborech. Další položkou v menu je nabídka Resources, která vás informuje o I/O portech či o zapojení PCI sběrnic. Poslední, hojně užívanou, nabídkou je Benchmark. Můžete tak otestovat váš počítač, jestli opravdu běhá tak, jak má, či porovnat s počítačovými sestavami, které jsou přednastaveny výrobcem.

Rychlý přehled frekvencíRychlý přehled frekvencí

Závěrečné shrnutí a hodnocení

PC Wizard nám bezpochyby ukázal, že je opravdu vynikající nástroj na diagnostiku vašeho počítače. Pomůže vám i s testováním a nabídne porovnání s různými přednastavenými sestavami. Program se občas setkává s menší nestabilitou, která se objevuje opravdu jen velmi zřídka. Uživatelské rozhraní je zvládnuto na jedničku. Zamrzí jen absence češtiny. PC Wizard je určitě velmi dobrá náhrada za komerční produkty. Nakonec mi nezbývá nic jiného než vám tento produkt doporučit a s klidnou hlavou mu dát vysoké hodnocení

Moje hodnocení:  88 %

Výhody:

  • Cena
  • Benchmarky
  • Uživatelské rozhraní
  • Testování stability

Nevýhody:

  • Absence češtiny
  • Občasná nestabilita

Stáhněte si PC Wizard 2009 zde:
PC Wizrad 2009 download

Článek PC Wizard: Mějte počítač pod palcem! byl publikován 21. září 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...