Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle

Tagy:  jízdní řády, jízdní řády autobusů, jízdní řády idos, idos, jízdní řády mhd, jízdní řády vlaků, jízdní řády mhd praha, idos.cz

Sponzorované odkazy

Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle

Dobám, kdy se jízdní řády vyhledávaly v ročenkách či podobných publikacích už dávno odzvonilo. Dnes, když jsou pomyslné všemocné sítě internetu rozhozeny téměř v každé domácnosti, se stává vyhledávání spojů vlaků, autobusů a v podstatě jakýchkoliv hromadných dopravních prostředků mnohem jednodušším, rychlejším a efektivnějším. Pojďme se tedy společně podívat na možnosti vyhledávání dopravních spojů pomocí internetu.

Idos.cz – jízdní řády vlaků, autobusů a MHD

Idos.cz je zřejmě nejrozšířenějším vyhledávačem jízdních řádů a není se čemu divit – umožňuje vyhledávat nejen autobusové a vlakové spoje, ale také MHD a dokonce i spoje letecké.Idos.cz je zřejmě nejrozšířenějším vyhledávačem jízdních řádů a není se čemu divit – umožňuje vyhledávat nejen autobusové a vlakové spoje, ale také MHD a dokonce i spoje letecké.

Idos.cz (jizdnirady.id­nes.cz) je zřejmě nejpoužívanější systém pro vyhledávání spojů počínaje autobusy a vlaky, přes MHD jednotlivých měst, až dokonce po spoje letecké. Vyhledávání probíhá pomocí jednoduchého formuláře, který můžete vidět na screenshotu. Z rozbalovací nabídky položky Jízdní řád vybereme druh dopravního prostředku, který chceme využít, v případě vyhledávání spojů MHD vybereme jízdní řád pro dané město. K čemu slouží položky Odkud, Kam a Čas a datum snad není nutné vysvětlovat. Pokud se chystáme na delší cestu a potřebujeme naše vyhledávání více specifikovat, můžeme využít možnosti Rozšířené zadání (napravo od tlačítka Hledat), která nám zpřístupní nastavovat Parametry spojení (např.: max. počet přestupů, min. a max. čas na přestup atd.) a Dopravní prostředky (např.: výběr vlaků podle kvality, výběr místního nebo dálkového autobusu atd.). Po stisknutí tlačítka Hledat nám IDOS najde odpovídající spojení a jejich podrobné detaily (cena, vzdálenost, provozovatel…). Nad seznamem vyhledaných spojů nalezneme tlačítka pro operace jako je tisk výsledků, uložení výsledků do pdf, odeslání na email nebo přidání do Mých spojení, což je funkce umožňující přidávat spoje (i jednotlivě) z různých vyhledávání a ty následně všechny např.: vytisknout.

Funkce Moje spojení zjednodušuje operace s výsledky vyhledávání obzvláště při hledání více různých spojů.Funkce Moje spojení zjednodušuje operace s výsledky vyhledávání obzvláště při hledání více různých spojů.

Jízdní řády vždy po ruce

Může se stát, že potřebujeme vyhledat spoj a nemáme v dané chvíli možnost dostat se k počítači. Co pak? Jednotliví mobilní operátoři poskytují možnost vyhledání určitého spoje přes SMS – pošleme SMS s parametry spoje a obratem obdržíme odpovídající informace. Odkazy na tvary těchto SMS u jednotlivých operátorů naleznete na konci článku. Pokud vlastníte chytrý telefon – smartphone nebo PDA pracující na systému Windows Mobile, je možné využít offline aplikaci (je nutné aktualizovat ručně) Smartřády, která obsahuje jak české tak slovenské jízdní řády. Aplikace je placená a česká verze stojí 350 KČ/rok.

Autobusem do zahraničí se Student Agency

Přestože známá dopravní společnost Student Agency (dále jen SA) poskytuje i vnitrostátní linky, popularitu dle mého nabyla hlavně kvůli svým mezinárodním spojům. Pro větší komfort a jistotu nabízí samozřejmě na svých stránkách jízdní řády svých linek a také možnost online rezervace jízdenek přímo z webu Student Agency. Pojďme se tedy podívat jak to na webu SA vypadá a funguje. Systém pro rezervaci je přístupný přes subdoménu jizdenky.studen­tagency.cz nebo přes hlavní web pomocí položky Jízdenky – online rezervace v menu. Princip vyhledávání spojů je v podstatě totožný jako u Idosu – vybereme město odjezdu a město příjezdu a datum. Samozřejmě jsou tu, ale navíc možnosti výběru týkající se pasažéra (např.: věk – kvůli slevám) a také přidání dalších pasažérů pro možnost hromadné jízdenky. Po zadání všech údajů a po stisknutí tlačítka vyhledat nám systém zobrazí vhodné spoje tak, jak je vidět na screenshotu níže. Vedle základních informací jako je počet přestupů a počet volných míst se dozvíme i to, jaký film bude „na palubě“ autobusu promítán. Vlastní rezervaci zahájíme kliknutím na tlačítko s cenou na pravé straně. Poté jsme přesměrování na stránku s bližšími detaily a výběrem sedadla a dále na rekapitulaci a konečnou rezervaci. Platba u vnitrostátních spojů probíhá buď pomocí platební karty, pomocí účtu PaySec a nebo přes Sazka terminál. U mezinárodních linek je možné platit přes bankovní účet.

Systém Student Agency umožňuje nejen vyhledání spojů, ale i rezervaci jízdenek.Systém Student Agency umožňuje nejen vyhledání spojů, ale i rezervaci jízdenek.

Idos.cz

Jídenky StudentAgency

Tvary sms pro O2

Tvary sms pro T-Mobile

SMS info pro Vodafone

Aplikace Smartřády

Článek Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle byl publikován 21. října 2010 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...