Vánoce - Jak nakupovat dárky k vánocům na internetu?

Tagy:  online nakupování, nákup online, nákup přes internet, internetové nakupování, eshop, e-shop, e-shoop, eshoop, aukce, bazary, reklamace

Sponzorované odkazy

Vánoce - Jak nakupovat dárky k vánocům na internetu?

Blíží se nám období Vánoc, ke kterým bezpochyby patří veliké nákupy. Stále více lidí však nakupuje dárky po internetu. Nákup po internetu má hned několik výhod. Jednoznačně internet nám poskytuje mnohem větší výběr při často nižších cenách. Navíc se nemusíme trmácet mezi zástupy nervózních lidí, poněvadž vše vyřídíme v mžiku z pohodlí ze svého domova. Nakupování na internetu s sebou nese i rizika a nevýhody.

Pokud jste již někdy nakupovali cokoliv po internetu, určitě si vzpomenete, jak jste byli poprvé nejistí, zda daný předmět opravdu přijde a zda jste neposlali své peníze nějakému podvodníkovi. Dnes už je situace zcela jiná. Ne že by tito lidé vymizeli, ba naopak, ale nakupování po internetu se stává rok co rok větším trendem. Lidem se tak rozšířili obzory, poněvadž dnes je možno velmi snadno nakupovat z různých částí světa, přičemž během několika málo dnů držíte zakoupený předmět ve svých rukou. Lze tak dané předměty koupit často i o polovic levněji než jen u nás v Čechách.

Při jakémkoliv nakupování je však nutné dbát veliké pozornosti, stále podezírat a nenechat se opít rohlíkem, tedy konkrétně nízkou cenou. Konkrétní webové stránky (eshopy) si vždy prověřit na internetu a pročíst různé diskuse apod. Jako ideální pomocníci se v tomto případě jeví různé eshopové vyhledávače, které umožňují uživatelům pro konkrétní eshop udělit hodnocení či komentáře. V mžiku si tak uděláte o daném eshopu obrázek.

Hodnocení eshopů na Heureka.czHodnocení eshopů na Heureka.cz

Jako příklad takovéhoto vyhledávače uvedu portál Heureka.cz. Velmi pěkně jsou zde zpracovány výsledky hledaných předmětů, různé návrhy a nabídky, ale hlavně zde naleznete hodnocení eshopů od uživatelů včetně diskuse.

Co je potřeba?

Rozhodně zadávejte při tvorbě účtu na stránkách eshopu pravdivé údaje včetně telefonního čísla. V případě problému vás může prodejce neprodleně kontaktovat. Pokud se jedná o nakupování v eshopech, na výběr z metod platby je vždy platba dobírkou. Osobně tuto možnost preferuji, poněvadž si tak zboží mohu před zaplacením překontrolovat.

Nákup v zahraničí je dnes mnohem jednoduššíNákup v zahraničí je dnes mnohem jednodušší

Při nakupování v zahraničí už je většinou potřeba kreditní karta či popřípadě vlastnictví účtu paypal. V neposlední řadě je to notná dávka trpělivosti a rozumu.

Aukce a bazary

Velmi populární se staly v posledních letech aukční síně. U nás v Čechách je to aukční síň Aukro a v zahraničí světový eBay. Výhodnou aukcí je bezpochyby možnost zakoupit různé originální předměty či zakoupit předměty (vydražit) za vynikající cenu. Můžete tak vydražit různé oblečení, elektroniku, apod., například za třetinovou cenu. Prodejci na těchto aukčních síních jsou sice prověřováni, avšak opět je doporučeno postupovat jako u eshopů a peníze předem za předmět (bankovní převod) posílat jen kupci ověřeným prodejcům.

Pozor si dávejte zejména, kam klikáte. Pokud jste přihlášeni na svůj účet, kliknutí na tlačítko koupit nebo přihodit se bere jako definitivní. Pokud tedy vložíte například chybnou částku a potvrdíte, nelze příhoz vzít zpět.

Na rozdíl od aukcí, nakupování v bazarech je takřka krokem do neznáma. Samozřejmě nejlepší volbou je převzetí z ruky do ruky, ale rozhodně se nevyplatí pro položku v řádu stovek korun jet přes celou republiku. Rozhodně tedy není vhodné zasílat peníze předem na účet.

Doprava zboží a reklamace

U větších eshopů máte často na výběr z různých možností dopravy zboží. Kvalitní eshopy většinou balí své zboží až nadstandardně, poněvadž mají už své zkušenosti, není to však pravidlo. Pokud tedy máte na výběr ze soukromých doručovacích služeb, rozhodně volte například expediční službu PPL. Na rozdíl od pošty vám kurýr zatelefonuje a domluví se na době předání. Expediční služby se navíc chovají ke zboží o něco lépe. Při předání zboží si hlavně nezapomeňte zásilku překontrolovat, zejména pokud se jedná o křehké předměty.

Balíček si vždy řádně překontrolujteBalíček si vždy řádně překontrolujte

Nakupování po internetu v sobě skrývá velikou výhodu. Tou je zákonem garantovaná 14ti denní lhůta na vrácení peněž. Kvalitní eshopy vám zboží vezmou zpět ihned bez problémů a prodlev, ale bohužel to neplatí pro všechny eshopy. Zároveň zda nalezneme veliké mínus. Tím je zdlouhavost komunikace a řešení reklamace. Pokud narazíte na závadu a budete zboží zasílat zpět na reklamaci, rozhodně nezapomeňte zboží náležitě pojistit.

Závěr

Na závěr tohoto malého průvodce nakupování po internetu bych uvedl jedno jednoduché, ale velmi účelné pravidlo: „Důvěřuj, ale prověřuj!“. Rozhodně nikdy nezasílejte peníze předem v případech, kdy si nejste zcela jisti. Pokud se jedná o bazarový prodej, raději si pro zboží sami dojeďte.

Pozor! Při nakupování ze zahraničí si vždy nezapomeňte připočíst DPH a CLO.

Článek Vánoce - Jak nakupovat dárky k vánocům na internetu? byl publikován 26. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...