PuTTY: Komunikační SSH a Telnet klient

Tagy:  PuTTY, internet, sítě, komunikační protokol, komunikace, ssh, telnet, server ssh, server telnet, server

Sponzorované odkazy

PuTTY: Komunikační SSH a Telnet klient

Každý síťový správce, správce serveru i uživatel vzdáleného přístupu určitě ví, jak je důležité mít rychlý, bezchybný a pokud možno okamžitý přístup do vzdálené jednotky. Ať už je důvodem kontrola, záloha, oprava atd. A právě z tohoto důvodu si představíme aplikaci PuTTY, která má větší množství výhod, než by se dalo čekat.

Velikost je jen začátkem

Notná většina aplikací vzdáleného přístupu vyžaduje náročnou instalaci, a následný výsledek není pro systém zanedbatelnou a nenáročnou položkou. A to ani nemluvím o množství MB dat, která takovýto program zabere, instalovaných registrech atd. Každopádně lze říci, že se povětšinou nejedná o nic snadného.

PuTTY však dokáže více než překvapit. Jeho instalace vlastně je jen stažení spustitelného EXE souboru. Ten je ihned připraven k plnému nasazení do práce a použití. Jeho datová velikost je přitom první z velkých kladů, které má, vejde se do 500 KB objemu!

velikost aplikacevelikost aplikace

Zabezpečení je nutné, PuTTY ho zvládá skvěle

Teď už bychom si měli říct, co PuTTY vlastně umí a pro co je určen. Primárně je tedy určen pro vzdálenou správu, ale nejedná se o žádný graficky náročný počin (jak taky, když má 0,5 MB). Jeho základní GUI (Graphical User Interface) se skládá pouze z příkazového řádku, který je však pro mnoho správců serveru plně dostačující. S jeho pomocí už můžeme na serveru spustit jakýkoliv proces, ale i třeba nějakého toho graficky přívětivějšího souborového manažera.

PuTTY v provozuPuTTY v provozu

Přenos dat a informací je samozřejmě šifrován, protože samotný kraťoučký PuTTY komunikuje skrze zabezpečené protokoly SSH, Telnet, případně přes rlogin či čisté TCP. O bezpečnost takovéhoto přenosu dat a informací tedy nemusí být strach, využívají se aktualizované a nejmodernější metody.

Jednoduché nastavení plně dostačuje

I když je právě popisovaný programový počin datově velmi malý, možnosti nastavení má neskutečně bohaté.

nastavení SSHnastavení SSH

Nehledejte zde však nikde možnost přepnutí do českého jazyka nebo jiné jazykové mutace, PuTTY je prostě v angličtině.

Skvělý počin, cena dodává korunu

Samotné PuTTY je tedy velmi praktické, nenáročné na HW, spustitelné třeba i z flashdisku, a pracuje na Windows i Unix operačních systémech. Samotný program však nezůstává jen ve své primární podobě, jaká tu je popisována, ale existují i některé jeho modifikace:

  • PSCP – SCP klient
  • PSFTP – SFTP klient

atd.

PuTTY by tedy měl být známý pro každého, kdo pracuje se vzdáleným přístupem. Má spoustu výhod, které ho činí naprosto konkurenčně-schopným. A tou největší asi bude to, že je dostupný naprosto zdarma a bez jakýchkoliv omezení!

Výhody:

  • cena
  • velikost
  • možnosti a funkce

Nevýhody:

  • žádné

Článek PuTTY: Komunikační SSH a Telnet klient byl publikován 4. října 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...