WinSCP - SFTP / FTP klient zcela zdarma

Tagy:  FTP, SFTP, SCP, klient, webový server, vzdálený server, server, SSH, stahování, nahrávání, synchronizace, protokol, WinSCP, kopírování, editace, soubory, data, lokální disky, program, software, správa disků

Sponzorované odkazy

WinSCP - SFTP / FTP klient zcela zdarma

Sháníte kvalitního, nenáročného a přitom jednoduchého SFTP / FTP klienta? Program WinSCP je přehledný a velice snadný klient pro práci se soubory, který především vyniká svými pokročilejšími funkcemi a bezpečností. Jeho hlavní funkcí je bezpečné přenášení souborů mezi jednotlivými lokálními disky ve Vašem počítači. Zároveň podporuje přenos souborů mezi počítačem a vzdáleným serverem. WinSCP je známý tím, že stále podporuje i malinko starší protokol SCP.

Obrázek I. Hlavní stránka programu WinSCPObrázek I. Hlavní stránka programu WinSCP

K čemu slouží program WinSCP?

WinSCP je opensourcový program, který byl navržen a poté zrealizován na území České republiky. Jedná se o tzv. freeware, tzn. že je zcela zdarma. Hlavní devízou programu je přenos dat mezi dvěma počítači nebo mezi počítačem a vzdáleným serverem. Pro zvýšení bezpečnosti při přenosu dat tento freeware využívá třech nejžádanějších a nejpreferovanějších bezpečnostních protokolů, kterými jsou SFTP, FTP a SCP. WinSCP zvládá základní práci s lokálními daty. Tento klient se může pyšnit svými skvělými a propracovanými funkcemi, mezi které patří především nahrávání, stahování a synchronizace jednotlivých souborů. Software WinSCP si můžete bezplatně stáhnout z našeho webového serveruEdownlo­ad.cz.

Přímý odkaz ke stažení tohoto softwaru naleznete na konci článku.

Pár základních nástrojů a funkcí programu WinSCP

 • grafické uživatelské rozhraní (Explorer nebo Commander)
 • česká lokalizace
 • možnost výběru z různých světových jazyků
 • integrace do operačního systému
 • základní operace se soubory
 • podpora bezpečnostních protokolů SFTP, SCP a FTP
 • nabídka skriptování a spouštění z příkazové řádky
 • synchronizace adresářů a souborů
 • vestavěný textový editor
 • podpora různých metod autentizace protokolu SSH
 • umožňuje použití aplikace PuTTY

Vlastnosti programu WinSCP

Základní operace se soubory

WinSCP zvládá všechny základní operace s daty. Program v sobě skrývá možnost stahování a nahrávání různých dat. Jako každý klient i tento zvládne přejmenovávat soubory a adresáře, vytvářet nové či dokonce měnit jejich vlastnosti. Nesmíme, ale zapomenout, že tento software také zvládne práci s lokálními daty.

Připojení ke vzdálenému serveru

Prostřednictvím programu WinSCP je možné se připojit k Secure Shell (SSH) serveru podporované službami SFTP, FTP nebo SCP. WinSCP podporuje obě tyto verze protokolu SSH. FTP protokol je podporován pouze v základní verzi. Verze typu FTP over SSH není podporován.

SFTP je standartní součástí řešení SSH – 2

SCP je standartní součástí řešení SSH – 1

Obrázek II. Nastavení připojení ke vzdálenému serveruObrázek II. Nastavení připojení ke vzdálenému serveru

Uživatelské rozhraní

Program WinSCP nabízí dva typy uživatelských rozhraní (Explorer nebo Commander). Oba dva typy rozhraní obsahují rozsáhlou škálu různých konfigurací. Rozhraní si můžete zvolit, buď během instalace a nebo později v nastavení programu. Uživatelské rozhraní Explorer je velice podobné známému průzkumníku, který naleznete v operačním systému Windows od společnosti Microsoft. Druhým typem rozhraní je tzv. Commander, který je podobný či dokonce totožný s prostředím dalšího známého FTP klienta Total Commander. Rozhraní Commander je primárně ovládáno pouze klávesnicí. Použití myší není nutné.

Obrázek III. Uživatelské rozhraníObrázek III. Uživatelské rozhraní

Krátký přehled různých bezpečnostních protokolů

Secure Copy Protocol – SCP

Secure Copy Protocol nebo-li SCP zajišťuje bezpečný přenos souborů mezi dvěma počítači, které jsou připojené k počítačové síti prostřednictvím protokolu Secure Shell (SSH). Bezpečnostní protokol SCP má velmi omezené možnosti. V současnosti je tento přestárlý protokol nahrazován novějším a komplexnějším protokolem SFTP. Protokol SCP nezajišťuje šifrování ani autentizaci, protože oboje tyto zabezpečení poskytuje protokol SSH. Při kopírování souborů na vzdálený server můžete v rámci protokolu SCP přidávat jednotlivým souborům různé informace (oprávnění, čas modifikace apod.).

SSH File Transfer Protocol – SFTP

SSH File Transfer Protocol označuje protokol, který slouží pro bezpečný přenos souborů pomocí počítačové sítě. Patří mezi nejpoužívanější a nejbezpečnější protokoly na světovém trhu. Má podobné vlastnosti jako FTP protokol a proto je využíván a brán jako náhrada za přestárlý protokol SCP. Pro přenos dat využívá obvykle SSH – 2. Vývojáři protokol SFTP navrhli tak, aby ho bylo možné využívat i nad jiným protokolem. Sám o sobě nezajišťuje ani autentizaci ani zabezpečení přenášených dat, proto se využívá SSH – 2, který se o vše stará sám.

File Transfer Protocol – FTP

File Transfer Protocol je jeden z nejstarších protokolů na světě. Je postaven na principu klient-server, který využívá porty TCP/21 a TCP/20. Port 21 slouží k řízení a port 20 k vlastnímu přenosu dat. FTP je tzv. protokol aplikační vrstvy z rodiny TCP/IP. Převážně se využívá pro přenos souborů mezi počítači, na kterých mohou běžet na sobě nezávisle dva operační systémy. FTP je standardní součástí všech webových prohlížečů (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera nebo Google Chrome).

Obrázek IV. Připojení k FTP serveruObrázek IV. Připojení k FTP serveru

Jaké jsou požadavky na operační systém MS Windows?

Program WinSCP není multiplatformní. Lze nainstalovat a spustit pouze pod operačním systémem Microsoft Windows 2000, XP, Vista nebo 7. Není hardwarově náročný, tzn. že jej můžete nainstalovat a poté spouštět na jakémkoli počítači, který obsahuje základní komponenty k běhu počítače. Vývojáři na svých internetových stránkách neuvedli žádné specifické požadavky na výkon počítače.

Hodnocení na závěr

WinSCP Vám ušetří spoustu času při práci se soubory. Ulehčí Vám správu Vaších lokálních disků. Správa nikdy nebyla snadnější a přehlednější. Připojení ke vzdálenému serveru je velice snadné a také kvalitně zabezpečené vůči různým „hackerům“.

Dle mého názoru má tento světově uznávaný SFTP / FTP klient, který byl vytvořen na území České republiky, budoucnost a vždy bude patřit ke světové špičce v IT oblasti klientů a správců souborů. Bohužel program není multiplatformní. Běží pouze pod operačním systémem Windows, což mu trošičku ubírá na kráse.

Máte-li nepořádek ve svých souborech na lokálních discích nebo se pouze chcete připojit na vzdálený server, doporučuji Vám sáhnout po tomto velice zajímavém softwaru, se kterým správa disků bude mnohem snadnější a efektivnější.

Stáhnout WinSCP z Edownload.cz

Výhody:

 • snadné ovládání
 • kvalitní funkce a nástroje
 • podpora bezpečnostních protokolů SFTP, FTP a SCP
 • základní operace se soubory (stahování, nahrávání, kopírování, mazání dat apod.)
 • možnost připojení ke vzdálenému serveru
 • propracované uživatelské rozhraní (Explorer a Commander)

Nevýhody:

 • není multiplatformní, neběží pod Linuxem ani pod Mac OS

Moje hodnocení: 75 %

Dobrý freeware

Článek WinSCP - SFTP / FTP klient zcela zdarma byl publikován 12. srpna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Zbyněk Maier. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...