SmartFTP - perfektní FTP klient

Tagy:  SmartFTP, FTP, FTP klient

Sponzorované odkazy

SmartFTP - perfektní FTP klient

Hledáte přehledný a spolehlivý FTP klient pro vaše projekty? Funkce ostatních FTP klientů, které jsou k dispozici zdarma, vám už nedostačují? Podle následující recenze programu SmartFTP, můžete sami posoudit, zda se koupě FTP klienta vyplatí.

Čeština jen na 2.0

Po krátké instalaci, která zabere se vším všudy 18.7 MB (to by bylo na obyčejného jednoduchého FTP klienta hodně, ale v průběhu článku zjistíte, že tento klient obyčejný a jednoduchý není), vás SmartFTP přivítá a možná i překvapí líbivým a přehledným grafickým zpracováním. Vzhled programu lze navíc změnit v nastavení pomocí parametru Theme a na výběr je několik vzhledů jako např.:Office 2003, Office 2007 atd. Čeština v základní instalaci není, ale je možné ji stáhnout přímo z webu výrobce, ovšem pouze na verzi 2.0. V tom bych viděl zásadní nevýhodu, protože je možné koupit pouze nejnovější verzi. To znamená, že po koupi programu už nárok na češtinu nemáte, což je samo o sobě trochu paradox. Ovšem je možné, že časem bude čeština dostupná i pro novou verzi.

Pracovní prostředí

Pracovní prostředí je vyřešeno pomocí panelů, z nich některé je možné editovat a nastavit např.: automatické skrývání daného panelu apod. Rozvržení těchto panelů je klasické a proto je ovládání intuitivní, avšak pokud by vám nevyhovovalo, je možné ho také změnit. V případě, že SmartFTP používá více uživatelů na jednom počítači a každému vyhovuje jiné rozvržení a nastavení pracovního prostředí, je možné, pomocí funkce Workspace, uložit uživatelské nastavení do souboru a následně ho jednoduše načíst, kdykoliv potřebujete dané nastavení změnit.

Více serverů a jiné funkce

SmartFTP nabízí spoustu zajímavých funkcí, které jsem u FTP klientů distribuovaných zdarma, neviděl. Jednou z nejzásadnějších a nejpraktičtějších je možnost být připojen zároveň na několika serverech a jednoduše se mezi nimi pohybovat pomocí záložek. To může výrazně usnadnit a zrychlit práci. Mezi další důležité funkce patří panel Transfer Queue, který zobrazuje frontu stahovaných/nah­rávaných souborů. U souboru se zobrazují parametry jako velikost, zdroj, cílová oblast a hlavně status, díky kterému můžeme rychle odhalit chybu např.: v nepovolené koncovce souboru. Pomocí příkazu On Queue Complete je možné nastavit co má program udělat po dokončení fronty. Je možné nastavit odhlášení, vypnutí aplikace, vypnutí PC a režim spánku. To se je dobře využitelné pokud přenášíte velké soubory (například instalační soubory nějakého redakčního systému) a nemáte čas čekat, než se soubory nahrají na server. Dobře využitelné jsou i funkce Speed a Popup Statistic, které slouží k zjištění přenosové rychlosti a jiným statistikám.

Připojení k serveru

Připojení k serveru probíhá jednoduše buď pomocí Quick Connect (rychlého připojení), nebo pomocí příkazu New Remote Browser z nabídky file. V prvním případě vyplníte textová pole v horní části obrazovky a připojíte se pomocí tlačítka Go, v druhém případě vyplníte položky Host, Username a Password v okně, které se otevře po kliknutí na příkaz New Remote Browser. Vaše připojení na servery se automaticky ukládají do složky Favorites (oblíbené) a proto při příštím připojení není nutné údaje znovu vypisovat. Přenos souborů je opravdu jednoduchý a intuitivní a probíhá buď pomocí Drag and Drop, tzn. Jednoduše uchopíte kurzorem myši soubor a přetáhnete ho do druhého panelu, pomocí dvou tlačítek mezi dvěma adresářovými panely anebo pomocí klávesových zkratek na kopírování a vkládání.

Licence

Program byl dříve k dispozici zdarma, avšak firma stojící za SmartFTP tento koncept Free-To-Use nedávno zrušila a program je nadále distribuován pouze komerčně. Nicméně stále tu zůstala 30 denní shareware verze, díky které si můžete i vy program otestovat. SmartFTP je k dispozici ve dvou edicích a to Home a Professional. Tyto dvě edice se od sebe liší pouze absencí několika funkcí, jako například možnost automatizace činnosti SmartFTP pomocí skriptů u verze Professional. Verze Home je k mání za 36,95 dolarů, verze Professional za 49.95.

Koupit, nekoupit?

Pokud pro své projekty potřebujete opravdu spolehlivého FTP klienta se spoustou funkcí, tak se do verze Home necelých 500 korun (při dnešním nízkém kurzu okolo 15 KČ/dolar) investovat vyplatí. Získáte tak možnost spravovat jednoduše i více webů. Pokud pracujete na rozsáhlých projektech, jistě oceníte možnost skriptování (automatizace programu) u verze Professional. Jedním z důvodů pro sražení hodnocení byla i změna politiky z Free-To-Use na plně komerční. Osobně jsem SmartFTP používal více než půl roku a mohu ho z hlediska funkčnosti a praktičnosti jen doporučit. Pokud hledáte freeware alternativu zkuste Filezillu.

Plusy

příjemné grafické zpracování a uživatelské prostředí
možnost připojení k několika serverům najednou
možnost nastavení akcí po dokončení přenosu

Minusy

je třeba platit za licenci

Hodnocení programu: 88 %

SmartFTP Trial ke stažení zde:
SmartFTP Trial download

Čeština do SmartFTP ke stažení zde:
Čeština do SmartFTP download

Článek SmartFTP - perfektní FTP klient byl publikován 30. srpna 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindra Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...