Free Commander: Skvělá správa souborů zcela zdarma

Tagy:  Free Commander, Jasinsky, soubory, složka, Průzkumník, RAR, FTP klient, Commander, Total Commander

Sponzorované odkazy

Free Commander: Skvělá správa souborů zcela zdarma

Hledáte pořádného správce souborů? Nevyhovuje-li vám klasický Průzkumník Windows a nebo komerční produkt jako třeba Total Commander, mám pro vás výbornou zprávu. Dnes si totiž představíme správce souborů Free Commander, který nabízí opravdu komplexní práci s vašimi soubory. Pojďme se tedy podívat, co od něj můžeme očekávat.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Free Commander pod drobnohledem

Free Commander je freewarový správce souborů se stoprocentní českou lokalizací. Instalace je opravdu triviální. Stačí stáhnout instalační balíček zabírající přibližně pouhých 2,4 MB. Jednoduchý průvodce instalací už vám ukáže co a jak. Program dále nabízí kvalitního FTP klienta. Nebyl by to správce souborů, aby neměl obrovské množství funkcí. Samozřejmostí je integrovaný komprimační a dekomprimační software, který si bez jakýchkoli problémů poradí i s formátem RAR. Při práci tak odpadá čekání na spuštění další aplikace. Tvůrci neopomenuli ani klávesové zkratky. Ty lze libovolně měnit a nastavovat podle vašich představ. Dále pak program nabízí velmi přívětivé uživatelské rozhraní. Často se vám můžou hodit různé filtry, které umožní snazší vyhledávání v datech. Čas vám ušetří i jednoduchý vestavěný přehrávač nebo prohlížeč obrázků. Velmi zajímavou funkcí je porovnání jednotlivých složek. Za zmínku také stojí slušně propracované vyhledávání.

VyhledáváníVyhledávání

Práce s Free Commander

Základní uživatelské rozhraní je intuitivní a jednoduché. Umožňuje tak komplexní práci se soubory. Standardně umístěná lišta rozbalovacích nabídek, nacházející se v horní části základního uživatelského rozhraní, vám nabízí rozsáhlý přehled většiny funkcí. Pod ní se nachází ikonová navigace, ve které naleznete například šipky pro rychlý přesun vpřed a vzad ve složkách, základní ovládací prvky jako Smazat, Kopírovat anebo Přesunout, rozbalovací nabídku Ovládací panely a nebo funkci Nová složka. Pod ikonovou navigací se nachází rozcestník pro klasické disky a FTP servery. Uprostřed je samozřejmě hlavní pracovní plocha s informativní řádkou o souřadnicích. Nemusím zdůrazňovat, že je hlavní pracovní plocha přepůlená. Půlení lze samozřejmě nastavit jak vertikálně, tak i horizontálně. Tento úkaz je velmi dobře známý z komerčního produktu Total Commander. V dolní části naleznete stavový řádek, který ukazuje datum poslední úpravy souboru a volnou kapacitu na právě zvoleném disku. Za zmínku jistě stojí i změna zobrazení souborového stromu. Vybrat si můžete mezi zobrazením seznamu a detailů. Třetí možnost je přidat ke zvolené polovině pracovní plochy klasický strom složek známý například z Průzkumníku Windows.

Nastavení zkratekNastavení zkratek

Nastavujeme…

Free Commander nabízí opravdu rozsáhlé nastavení programu. V Obecném nastavení, jak je již z názvu jasné, naleznete základní nastavení programu, jako je třeba nastavení jazyka. Položka Nastavení skrývá možnosti týkající se spouštění externích aplikací při určitých úkonech a akcích. Pod rozbalovací nabídkou Zobrazení naleznete nastavení celého uživatelského rozhraní programu. Zde si můžete zvolit například, co bude obsahovat právě zvolená lištička, dále potom barvu písma, pozadí a také barvu aktivních a neaktivních oken. Editor pro klávesové zkratky naleznete pod položkou Extra. Jmenuje se Definovat zkratky…

NastaveníNastavení

Závěrem

Free Commander nám dnes ukázal své opravdové kvality. Velmi mě potěšila přítomnost plug-inu pro archivaci. Pro ty jazykově méně znalé je k dispozici stoprocentní česká lokalizace. Díky Free Commanderu se zbavíte mnoha otevřených oken. Při každém dvojitém spuštění se totiž hned po startu druhé, nově otevřené, okno programu zavře. Uživatelské rozhraní je také provedené na jedničku. Asi jedinou věc, kterou programu mohu vytknout, je lehce pomalejší spouštění. Nakonec vám tento výborný správce souborů můžu jen doporučit, protože své kvality opravdu ukázal.

Moje hodnocení =  93 %

Dobrý freeware

Výhody:

  • Česká lokalizace
  • Cena
  • Svižnost programu
  • Archivační software

Nevýhody:

  • Pomalejší spouštění

Stáhněte si Free Commander zde:
Free Commander download

Článek Free Commander: Skvělá správa souborů zcela zdarma byl publikován 19. října 2009 v 07.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...