Unreal Commander – povedený klon Total Commandera?

Tagy:  unreal commander stahuj, total commander stahuj, souborový manažer

Sponzorované odkazy

Unreal Commander – povedený klon Total Commandera?

Když se řekne vypalovací program, většině lidí na mysli vytane Nero. Když se řekne bitmapový grafický editor mnoho lidí si vzpomene na Adobe Photoshop. V případě souborového manažera je to zase Total Commander apod. Všechny tyto produkty jsou placené, přesto k nim existují kvalitní náhrady, které jsou zdarma. Pojďme si dnes probrat jeden bezplatný souborový manažer pod Windows- Unreal Commander.

Souborový manažer

Než se nám Unreal Commander představí, zmínil bych se jen velmi krátce o souborových manažerech (file manager), protože sem vždy může zabrousit neznalý čtenář. Souborový manažer je program, jak už název napovídá, manipulující se soubory na pevném disku. Pomocí souborového manažeru můžete procházet adresáře, mazat je, vytvářet soubory, mazat soubory, procházet disky. FTP úložiště nebo mechaniky. Souborový manažer je obvykle dvou panelový, což umožňuje pracovat naráz s dvěma složkami a zrychluje to tak práci. Kdo si na práci v souborovém manažeru zvykne, málo kdy otevře Průzkumníka nebo bude procházet složky přes Tento počítač.

Ačkoliv je souborových manažerů jako okem viditelných hvězd na nebi, nejznámějším zástupcem Windows souborových manažerů je právě placený Total Commander. Z tohoto velkého množství jsem vybral jeden bezplatný, který podle mě má k placené verzi nejblíže- Unreal Commander.

Unreal Commander se představuje

Unreal Commander obsahuje téměř vše na co jste popřípadě zvyklý u Total Commandera, ba co víc- až nehezky vše z něj kopíruje. Tento souborový manažer lze skinovat a nemá problémy s češtinou. Najdete zde tedy FTP klienta, změnu atributů souboru, vyhledávání, práce s archivy, přejmenování, synchronizaci adresářů apod. Vyjmenovat vše by bylo velmi dlouhé, pro detailnější informace navštivte web výrobce.

Na tlačítkách F3 (Zobrazení), F4 (Editace) je volán externí editor Universal Viewer. Tento editor si umí poradit s:

  • obyčejným textem, umí hexadecimální zobrazení, nemá problémy s Unicode ani se soubory, větší než 4Gb+
  • poradí si s RTF, UTF-8
  • obrázky zvládne zobrazit BMP, JPG, GIF, PNG, TGA, TIFF a mnoho dalších
  • přehrává multimédia jako: AVI, MPG, WMV, MP3 apod.
  • zobrazuje také HTML, XML, DOC, XLS apod.

Instalace a konfigurace

Instalace je nenáročná, zabere vám chvilku a vyžaduje: 11,1 MB místa na pevném disku a 25 MB paměti. Přepnout na češtinu (nebo jiný jazyk) je možné v Configuration → Options → General. Pamatujte, že jsou vám nabídnuty jen ty jazyky, které se jako soubor (.lang) fyzicky nacházejí ve složce programem, resp. v podsložce Languages. Universal Viewer poté nakonfigurujete v Config → Universal Viewer options.

Unreal Commanderu můžete používat i pluginy a rozšiřovat si základní funkcionality programu. O jednu verzi zpět jsem objevil chybu v označování souborů a velmi dobrá zpráva je, že vývojář Max Diesel odpovídá na emaily ohledně chyb a přislíbil brzké opravení chyby.

Shrnutí a závěr

Klady:

  • téměř dokonalá náhrada za Total Commandera, včetně češtiny a pluginů
  • vývojář komunikuje a slibuje opravení chyb

Zápory:

  • v programu lze najít pár drobných chyb (například při častém aktualizování složky, např. při rozbalování, se vám odznačují vybrané soubory).
  • je nutné se bezplatně registrovat (může to signalizovat, že program do budoucna nebude jako freeware). Kdo se neregistruje bude se po chvilce program sám vypínat.

Program je více než dobrá náhrada za placený Total Commander, proto neváhejte a vyzkoušejte jej. Program stahujte zde.

Článek Unreal Commander – povedený klon Total Commandera? byl publikován 25. března 2009 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...