MusicJet - Reakce na iTunes?

Tagy:  hudba, nákup hudby online, online, iTunes, Apple, MusicJet, Seznam

Sponzorované odkazy

MusicJet - Reakce na iTunes?

Před pár dny byla v Česku spuštěna revoluční služba iTunes. Samotná služba iTunes není až tak revoluční, ve Spojených státech respektive v západních státech služba funguje už řádku let. Český internet čekal na iTunes několik let. iTunes se tedy dostalo i k nám, Češi okamžitě odpověděli ve formě konkurence – MusicJet.

„České iTunes" se nazývá MusicJet. Jedná se o službu, aplikaci chcete-li, která nabízí poslech hudby formou streamování přímo z aplikace a umožňuje vytváření vlastních playlistů. MusicJet není jen o přehrávání hudby, dozvíte se také spousty informací o interpretech či daných albech.

Úvodní strana MusicJetuÚvodní strana MusicJetu

Informace o spuštění této nové služby nabízející poslech hudby se objevily již na začátku tohoto roku. Díky tomu pomalu umřelo i-legalně.cz, které učilo český trh nakupovat hudbu v digitální podobě.

Spuštění služby

Přichází tedy MusicJet. MusicJet byl oficiálně spuštěn 3. 10. 2011 a byl dlouho očekávanou službou, která má oživit prodej hudby u nás a také trochu omezit nelegální stahování hudby. Na tomto projektu se podílela různá hudební vydavatelství např. Universal, Sony, Popron, EMI, Supraphon atd. Spuštění bylo původně naplánované na začátek září, ale pravděpodobně se čekalo na spuštění iTunes.

Nabízí se srovnání s touto již tradiční službou od Applu (je to sice trochu násilné srovnání, ale budiž). iTunes je samozřejmě primárně určeno pro produkty od Applu (iPhone, iPod…) ale můžou jej používat i lidé sympatizující s Windows. iTunes je zaměřeno na prodej hudby, avšak nabízí i online poslech. Má obrovskou knihovnu s hudebními tituly z celého světa. Bohužel český výběr není tak rozsáhlý, ale každým dnem se česká knihovna stále rozšiřuje. Kvalita stahovaných hudebních souborů je 256 kb/s, což je v pořádku.

Nejhranější skladbyNejhranější skladby

MusicJet je tak trochu špatný pokus napodobit jedinečné iTunes. Jedna z mála výhod MusicJetu je obsáhlost české hudební knihovny. Na druhou stranu všechna ostatní hudba je zastoupená docela chabě. MusicJet se sice pyšní více jak jedním milionem skladeb, ale je to zhruba 10% toho co má iTunes. Další nešvar je kvalita hudebních souborů – 160 kbit/s je dnes opravdu málo, je to takové připustitelné minimum.

Na koho MusicJet vůbec cílí?

Docela ošemetná otázka, ale zkusíme si na ni odpovědět. Jak už bylo zmíněno výše, iTunes jasně převyšuje MuiscJet v mnoha směrech. Pro online streamování hudby zde máme velkou spoustu jiných a v některých ohledech lepších služeb, např. jako je Grooveshark nebo Last.fm. Ti kdo chtěli nakupovat hudbu online, používají už iTunes. Ti kdo chtěli poslouchat hudbu online, používají Grooveshark nebo službu jemu podobnou. Žádný boom MusicJetu nečekejme, nemá k tomu prostor. Na službě spolupracuje portál Seznam, který dokáže zajistit přežití MusicJetu, to je jediné štěstí, jinak by MusicJet pomalu ale jistě umíral na nezájem a na nepřekonatelnou konkurenci.

Propojení s rádiem Evropa 2Propojení s rádiem Evropa 2

Tarify MusicJetu

Služba je primárně zdarma ale MusicJet nabízí dva zpoplatněné balíčky, které vám umožní lepší práci s celou službou. Verze zdarma samozřejmě obsahuje pár omezení a to ve formě reklamních bannerů či zvukové reklamy po skončení nebo před začátkem skladby.

Další dva balíčky se nazývají Start a Naplno. U prvního balíčku je pořizovací cena 75 kč a druhý balíček pořídíte za 149 korun. Balíček Start zruší všechny zobrazovanou i zvukovou reklamu. Ale hudbu si přehrajete pouze v počítači.

Poslední balíček nabízí neomezené možnosti používání MusicJetu. Skryje všechnu reklamu a co je hlavní, dostanete možnost přehrávat hudbu z MusicJet ve svém mobilu. Musíte si však stáhnout potřebnou mobilní aplikaci.

Článek MusicJet - Reakce na iTunes? byl publikován 13. října 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...