MojeID – služba, která ušetří moře času

Tagy:  openID, mojeID, přihlašování, auntentizační server, registrace, univerzální

Sponzorované odkazy

MojeID – služba, která ušetří moře času

Zná to jistě každý, kdo se delší dobu pohybuje na internetu. Máme velkou spoustu účtů na různých serverech a mnohdy ani nevíme, proč jsme si tam účet založili a hlavně, už ani neznáme své přihlašovací údaje, hesla. Napadlo vás někdy, jak by to bylo pohodlné, mít ke všem službám na internetu stejné údaje přihlášení? Pokud ano, nejste určitě první. A dokonce tato nejen vaše myšlenka byla už realizována.

Řeč je o službě MojeID. Jedná se o poměrně novou autentizační službu. Pokud znáte openID, tak MojeID je v podstatě její česká mutace, ovšem v českých internetových končinách poněkud rozšířenější. Tato služba se tedy snaží ulehčit používání internetu běžným uživatelům tím, že sjednotí všechny přihlašovací údaje k různým dalším službám. Bohužel, dnes je poněkud nemožné, aby všechny webové počiny (Facebook, Youtube, Gmail apod.) spolupracovaly s MojeID, ale v Česku se tento počin poměrně solidně rozšířil, proto stojí za zmínku.

Ukázka přihlášení – Žive.czUkázka přihlášení – Žive.cz

MojeID zhruba před týdnem oslavilo své roční výročí. Za onu dobu jednoho roku, jak už bylo řečeno, se na českém internetu slušně rozšířilo. Vize tohoto počinu, respektive všech univerzálních přihlašovacích systémů, je samozřejmě ovládnout všechny služby na internetu, kde si člověk musí vytvořit svůj účet, kterým se pak přihlašuje. Bohužel toto se zřejmě nikdy nepodaří, protože zejména obrovské servery (Facebook, Youtube…) chtějí mít správu svých uživatelů pod „svou střechou“. Je to taková hra o uživatelská data.

Kde mojeID používat?

Kde se tedy MojeID dá u nás uplatnit? Jedná se sice o českou službu, ale zajímavé je, že je plně kompatibilní s openID, což poměrně dost rozšiřuje možnosti použití. Takže pokud máte MojeID a narazíte na stránku, která podporuje již několikrát zmíněné openID (zejména zahraniční weby, ale i u nás se takové vyskytují), můžete se bez problému přihlásit. Na stránkách MojeID(.cz) je samozřejmě k nalezení seznam českých webů, podporující tuto formu přihlášení. Za zmínku jistě stojí weby jako Lupa.cz, Volny.cz, Žive.cz a jiné.

Příklad serverů podporující mojeIDPříklad serverů podporující mojeID

Jestliže rádi nakupujete v e-shopech, určitě znáte někdy zdlouhavé nudné zadávání kontaktních údajů a doručovacích adres. MojeID je při online nakupování skvělým pomocníkem. Při samotné registraci totiž musíte zadat své kompletní adresní údaje, které pak využijete při samotném nakupování, místo zdlouhavého zadávání údajů stačí jen vyplnit „svéID“, které má pouze několik znaků.

Myslím si, že u internetových obchodů má již několikrát jmenovaná služba největší šanci na rozšíření. Za rok fungování této služby ji používá přes tři tisíce českých internetových obchodů.

Jaké údaje potřebujete při registraci?

Registrace do služby MojeID je poměrně jednoduchá, zvládne ji jistě každý. Registrační formulář bude po vás vyžadovat základní registrační údaje, jako přihlašovací jméno a heslo, kterými se budete přihlašovat. Dále pak vaše jméno, adresu, telefon, i email. Adresu, jméno a telefon kvůli výše zmíněných e-shopům.

Potvrzení registrace vyžaduje další tři kroky. První je potvrzení PINem z emailu. Dále pak PINem, který vám přijde na mobil, a konečně PINem z doručeným poštou, přijde vám domů dopis pro potvrzení vaší doručovací adresy.

Jaké údaje vyžaduje registraceJaké údaje vyžaduje registrace

Aplikaci MojeID naleznete ZDE

Článek MojeID – služba, která ušetří moře času byl publikován 16. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...