Usnadnění použití internetu pomocí Facebook přihlášení

Tagy:  přihlášení, facebook, sociální přihlášení, úspora času, jeden účet

Sponzorované odkazy

Usnadnění použití internetu pomocí Facebook přihlášení

Stále více všemožných internetových stránek (i těch větších) začíná používat sociální funkci Facebook přihlášení. Jde o zjednodušení použití stránek, kde je vyžadován z jakéhokoliv důvodu uživatelský účet.

Jistě to znáte, na různých internetových stránkách máte spousty uživatelských účtů, ve kterých se pomalu ztrácíte. Z tohoto důvodu bylo vytvořeno Facebook přihlašování, které má usnadnit správu různých účtů. V podstatě jde o propojení vašeho účtu na Facebooku, kdy se zároveň “vytvoří” účet na dané stránce. Facebook pak poskytne dané stránce informace o vás, které nemusíte dále vyplňovat, přičemž člověk ušetří poměrně dost času.

Pozor na správné použití

Na dané stránce bývá většinou v oblasti klasického přihlášení i tlačítko pro přihlášení pomocí Facebooku. Daná stránka od vás získá určité potřebné informace (hlavně e-mailovou adresu, dále pak například profilovou fotku…), kdy tuto akci musíte samozřejmě potvrdit, aby nedošlo k nedovolenému úniku dat. Většinou dané stránky pak nabízejí možnost editace vašeho profilu a to zejména v případě, že nechcete aby bylo veřejně viditelné vaše pravé jméno a nabídnou vám možnost zvolit si přezdívku, pod kterou budete vystupovat.

Tímto souhlasíte s přístupem k určitým datům na Facebook účtuTímto souhlasíte s přístupem k určitým datům na Facebook účtu

Facebook pak umožňuje se z jakékoliv stránky odhlásit, respektive zrušit dané stránce přístup k vašemu účtu na Facebooku. Seznam k takto přihlášeným stránkám najdete na této adrese, kde jednoduše křížkem zrušíte přístup.

Součástí jsou i nevýhody

Tato usnadňující funkcionalita skýtá také také svá úskalí. Jak již bylo řečeno, stránka, na kterou se přihlašujete, si od vás “odebere” různé údaje. Tyto údaje mohou být dále zneužity a proto při každém takovémto přihlášení vás Facebook o tomto problému varuje. Vždy si pořádně rozmyslete, kterým stránkám své osobní informace poskytnete.

Další nevýhodou je nutnost mít účet na Facebooku. Můžeme se setkat s weby, které nenabízejí jinou možnost přihlášení, než prostřednictvím této metody. Pro uživatele bez Facebooku je pak toto konečné a není na dané stránce, aby uživateli diktoval, aby si založil Facebook.

Ideálně máte na výběr z více přihlášeníIdeálně máte na výběr z více přihlášení

Na druhou stranu…

Na druhou stranu Facebook přihlášení ušetří člověku spoustu času a strojové práce. Stačí jen kliknout na příslušné přihlašovací tlačítko a následně odsouhlasit varování.

Určitě nespornou výhodou je používání stále jednoho účtu. V případě použití přihlášení prostřednictvím Facebooku si nemusíte pamatovat různá uživatelská jména a hesla.

Existují i alternativy

Tento způsob přihlášení není samozřejmě originální. Máme tady například Twitter a existuje i možnost se přihlašovat pomocí Google účtu, ovšem tyto způsoby nejsou tak rozšířené, jako to od Facebooku.

Dokonce máme k dispozici samostatné projekty, snažící se prosadit stejnou cestu, tedy cestu jednoho univerzálního účtu. Na SWMag.cz jsme vás informovali například o službě MojeID. Ve světovém měřítku funguje například služba OpenID, která by podle mnohých mohla prorazit ve větší míře. Bohužel nyní nemůže konkurovat Facebooku a jeho 900 miliónům uživatelů.

Výhody:

  • Úspora času
  • Používání jednoho účtu

Nevýhody:

  • Možnost ztráty osobních údajů

Článek Usnadnění použití internetu pomocí Facebook přihlášení byl publikován 13. června 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...