Kam za bulvárem? Výběr tuzemských on-line bulvárních plátků

Tagy:  Super.cz, Blesk.cz, Odhaleno.cz, SuperSpy.cz, Bleskově.cz, bulvár, bulvární magazín, e-zin, celebrity, hvězdy, aféry, skandály, showbusiness, Seznam.cz, Centrum.cz, paparazzi

Sponzorované odkazy

Kam za bulvárem? Výběr tuzemských on-line bulvárních plátků

Na novinových stáncích lze nalézt mnoho publikací zabývajících se životem celebrit a jejich aférami. Stejně tomu je také na internetu, kde je výběr podstatně širší a informace aktuálnější. V dnešním článku se zaměříme nejen na otázku, proč je bulvár tak čteným médiem, ale také na výběr nejčtenějších bulvárních magazínů z českých luhů a hájů.

Populární, leč nepodstatné

Bulvár je velmi specifický novinářský segment, který asi nemusím nijak zvlášť rozvádět. Jednoduše emotivně založené novinky plné afér, sexu a dalších podobných zpráv, bez kterých člověk může bez problému žít. V reálu má ale tento segment velmi vysokou čtenost a oblibu. Důvodů je hned několik. Zájem lidí tkví především v problémech mediálních hvězd a bohatých. Tyto problémy často bývají silně povrchní a novináři nafouklé. To ale na zájmu lidí neubírá, ba naopak.

Typickým znakem bulváru je výrazný titulek; zdroj: Blesk.czTypickým znakem bulváru je výrazný titulek; zdroj: Blesk.cz

Každý den jsme masírováni stále stejnými zprávami lišícími se v pouhých detailech. Vedle toho bulvár poskytuje bezostyšně informace, které jsou pro běžná média příliš vulgární či informativně zcela bezcenné. V poskytovaném materiálu lze nalézt „žhavé“ fotografie celebrit vypovídající, že bez toho make-upu jsou i hvězdy docela normální lidé. O této problematice by se dalo mluvit celé dny, vše je ale v podstatě na jedno brdo.

Zatímco světové bulvární magazíny vydávají ony „žhavé“ zprávy z prostředí filmových hvězd, tuzemské plátky v mnoha případech pouze vydávají přepisy těchto článků. Je to samozřejmě způsobeno velikostí českého showbusinessu v porovnání s tím světovým. V těchto zprávách se však mohou odrazit různé zahraniční, politické, finanční či jiné problémy dané země, které už ve velké míře zasáhly nižší a střední vrstvy, zatímco na bohaté vrstvy tyto problémy doléhají s odstupem. Zprávy z bulváru mají občas i pozitivní vliv na lidi, neboť leckteré mohou přidat na optimismu při řešení různých situací.

Pro zvýšení populárnosti české bulvární magazíny často využívají fiktivních zpráv a více se zaměřují na negativní zprávy, což je asi největším rozdílem oproti zahraničním bulvárním médiím.

Super.cz

Prvním bulvárním magazínem, který funguje pod hlavičkou Seznamu.cz a vydavatelství Borgis, je Super.cz. O obsahu snad nemusím nějak blíže mluvit, neboť se jedná o klasický bulvár. Každý den tedy vychází dostatek zpráv zabývajících se aférami, vztahy mezi lidmi atd. Co však vzájemně odlišuje jednotlivé, je bezpochyby vzhled a ovládání. Super.cz se snaží dodržovat dnešní trend naprosté jednoduchosti, který v tomto případě zašel až moc daleko. Neexistují zde totiž žádné rubriky, ale vše je pohromadě a opleteno reklamou. Reklama je však pro bulvární magazíny typická, a tak ji ve větší míře nalezneme v každém bulvárním magazínu. Struktura webu Super.cz spočívá v samotné zprávě, podobných článcích, článku dne a vyhledávači. Nic víc zde nehledejte. Orientace na webu je tedy tu a tam a Super.cz se víceméně oprostil od dalšího nebulvárního obsahu.

Super.cz – titulní strana se zvýrazněným naposled vydaným článkemSuper.cz – titulní strana se zvýrazněným naposled vydaným článkem

Blesk.cz

Blesk.cz je na tom z hlediska přehlednosti mnohem lépe. Titulní strana je relativně přehledná a obsahuje novinky a články z více oblastí. Magazín Blesk.cz je rozdělen na několik sekcí, mezi nimiž můžete naleznout například Blesk pro ženy, Blesk pro muže či Blesk Hobby. O tom, co obsahují jednotlivé sekce, není třeba polemizovat. Oproti Super.cz je navíc pod každým článkem diskuse. Celkově je tedy Blesk.cz mnohem použitelnější server než Super.cz.

Blesk.cz – logicky poskládaná titulní stranaBlesk.cz – logicky poskládaná titulní strana

Bleskově.cz

Bleskově.cz je velmi podobný serveru Super.cz. Opět se striktně snaží držet lehkosti a přehlednosti, která se však zvrhla do zcela nepoužitelného rozhraní. Nicméně, je zde aspoň okrajově vidět jisté dělení. Chcete-li tedy vyhledávat informace o celebritách, není problém si je zobrazit seřazené v seznamu rozděleném podle jejich profesního působiště (modelka, hudba, seriály atp.). Bleskově.cz je součástí společnosti Centrum Holdings.

Bleskově.cz – jediný rozcestník dále pod článkemBleskově.cz – jediný rozcestník dále pod článkem

SuperSpy.cz

SuperSpy.cz je takovým kompromisem mezi magazíny Blesk.cz a Super.cz. Udržuje si dostatečnou přehlednost i jednoduchost, ale nijak neubírá na vlastním ovládání. Obsahově nabízí vedle klasického bulváru také zábavná videa, sport z pohledu bulvárních novinářů a nebo třeba sekce určené jen pro ženy či pro muže. SuperSpy.cz je podobně jako Blesk.cz spravován redakcí vydávající stejnojmenný časopis.

SuperSpy.cz – jednoduché, ale přehlednéSuperSpy.cz – jednoduché, ale přehledné

Odhaleno.cz

Posledním zmíněným bulvárním magazínem v našem výběru je Odhaleno.cz. Opět začnu uživatelským rozhraním, které je ze všech zmíněných serverů vůbec nejpřehlednější. Obsah je rozdělen do jednotlivých rubrik, mezi kterými nechybí bulvár z Hollywoodu, zprávy zabývající se celebritami, modelkami a miss a několik dalších. Titulní strana je koncipována v kartách, přičemž každá z karet má jiné zaměření. Naleznete zde i počasí, horoskopy a seznam nejvyhledávaněj­ších hesel.

Odhaleno.cz – všimněte si rozdělení jednotlivých části do karetOdhaleno.cz – všimněte si rozdělení jednotlivých části do karet

Závěrem

Bulvární média mají velké množství odpůrců, čtenost je však stále velmi vysoká. Porovnávat jednotlivé servery nemá víceméně cenu, neboť každý nabízí přibližně stejné zprávy jen s menšími rozdíly. Jediným aspektem důležitým při srovnávání může být přehlednost a praktičnost vzhledu, což je u některých magazínů opravdu velkým problémem. Tak i tak dokáží bulvární média pobavit, neboť některé podávané informace jsou nafouknuté do obrovských rozměrů i v naprosto hloupých situacích.

Článek Kam za bulvárem? Výběr tuzemských on-line bulvárních plátků byl publikován 12. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...