Avidemux 2.5 - Jednoduchá domácí střižna zdarma

Tagy:  Avidemux, video, střižna, domácí, střih, editor videa, úprava

Sponzorované odkazy

Avidemux 2.5 - Jednoduchá domácí střižna zdarma

Musím se přiznat, že jsem dlouho odkládal tuto recenzi. Nikdy jsem neměl velkou potřebu editovat videa, někam si dodělávat titulky nebo prostě vytvořit něco originálního. Navíc kodeky a kvalita videa nejsou zrovna můj obor. Tudíž jsem se nakonec rozhodl zrecenzovat Avidemux z pohledu amatéra a uživatele, který si tento program stáhnul, aby aplikoval základní úpravy na video. Omlouvám se tedy všem video mágům a dalším maniakům za nedostatečnou expertízu (vaše komentáře jsou tu vítány).

Jenoduché rozhraníJenoduché rozhraní

První dojem

Instalační soubor Avidemuxu má pouhých 11,64 MB, tak jsem nečekal něco extra. Po instalaci se mi potvrdilo, že se nehraje na estetiku ale hlavně na funkčnost. Tedy alespoň to přepokládám, protože Avidemux se ukazuje jako takové „tiché“, bezbarevné okno v rohu obrazovky. Po chvilce hledání odhaluji všechny přítomné funkce. Naštěstí zjišťuji, že všechny základní funkce program má, zároveň se ale ujišťuji, že od něj nemůžu čekat žádné** extrémní speciality** jako vytváření nových efektů nebo dodání nějakých šílených prolínaček hvězdou. To je dobře, autoři si tak jasně vymezili svůj cíl a potvrdili tak, že jsou tady, aby se video upravilo a dost!

Nahrávání videa doprovází proklikáváníNahrávání videa doprovází proklikávání

Ovládání

Přiznávám, že poprvé mě Avidemux vyloženě nepřirostl k srdci a nacházel jsem na něm akorát samá negativa. Trošku jsem se uklidnil a začal znovu. Aby bylo možné stříhat video přesně, je nutné, aby se v něm dalo krásně pohybovat. Toho lze dosáhnout hned několika způsoby. Ve spodní části programu máte klasické ovládací prvky jako přehrát, zastavit, pohyb po snímcích a tak dále. Důležitý je samozřejmě pohyb po snímcích, pokud by vám nestačilo klasické tlačítko je zde možnost rychle napsat přímo číslo snímku, na který se potřebujete dostat. Dále je zde speciální posuvník (kolečko) známý z opravdových filmových studií kde jej stačí prstem otočit a video se přetáčí vámi zvoleným směrem. Bohužel zde trochu** ztrácí užitečnost**, protože se dá ovládat pouze tak, že ho „chytnete“ myší a otočíte s ním. Pokud tedy nemáte absolutně přesnou ruku tak kolečko použijete maximálně na hrubé najíždění. Lze ho taky ovládat přímo kolečkem na myši, ale na to mi video nereagovalo vůbec. Takže dobrý nápad, jenže nefunkční.

Mezi tlačítky samozřejmě najdete výběr jen určité části videa, od části A do části B. Díky přesnému najíždění na snímky lze příjemně vybrat vámi požadovanou oblast. Další zajímavou funkcí v navigaci je tlačítko, které vám najde další (nebo předchozí) „černý snímek“. Já jako amatér si nedokážu představit k čemu je to užitečné, nicméně to funguje. Po stisknutí počkáte, než se video prohledá a skočíte na černou část. Všimnul jsem si, že se nehledá kompletně černý snímek, ale pouze z většiny zatmavěný. To není na škodu, protože ne vždy potřebujete úplně černou oblast pro docílení nějakého efektu a lidské oko to pochopí.

Vstup a výstup je možné různě zobrazitVstup a výstup je možné různě zobrazit

Teď, když si dokážu upravit obraz, ještě bych si chtěl do videa přidat nějakou tu hudbu. Tady jsem tedy narazil. Můžete si vybrat jestli, chcete hudbu jenom přidat nebo nahradit zvuk. Bohužel se mi zde stávalo, že zvuk nešel vůbec. Také se mi nepovedlo nahradit jen určitou část zvuku. Nevím, nepřišel jsem jak na to.

Za zmínku určitě stojí ještě možnost přidat vizuální efekty, třeba změnit barvu obrazu nebo různě deformovat obraz.

Závěrem

Avidemux je slušný program. Nic světoborného, ale pro běžnou potřebu to stačí. Co se týče úpravy zvuku zvolil bych jiný program.

Hodnocení:  60 %

Výhody:

  • Jednoduchost
  • Přesnost
  • Zdarma

Nevýhody:

  • Úprava zvuku
  • Základní funkce

Článek Avidemux 2.5 - Jednoduchá domácí střižna zdarma byl publikován 12. června 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Patrik Šoma. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...