SourceForge.net – studna plná freeware počinů nejen pro Windows

Tagy:  Freeware, open-source, source forge, sourceforge, zdarma, stáhnout program, programy ke stáhnutí, programy ke stažení, download

Sponzorované odkazy

SourceForge.net – studna plná freeware počinů nejen pro Windows

SourceForge.net je internetová stránka po okraj naplněná freeware a open-source programy, od kterých nás dělí jedno jediné kliknutí. Vlastně ne po okraj, služba totiž také poskytuje zázemí a prostory všem vývojářům, kteří chtějí své výtvory ukázat světu.

Trocha čísel

SourceForge byl spuštěn v listopadu roku 1999 společností VA Software. Dnes je ve vlastnictví společnosti Geeknet, Inc. Jedná se o největší internetový projekt svého druhu, hostí více než 324 000 projektů, které tvoří více než 3.4 miliónů developerů, denně se stáhne přes 4,000,000 pro­gramů 46 milióny odběrateli. Na tato čísla může být projekt náležitě hrdý, no ne?

LogoLogo

Poprvé na stránce

Hned na úvod bych vyzdvihnul, že pro pouhé procházení po stránce a stahování zveřejněných produktů se návštěvník nemusí registrovat a vše je mu okamžitě k dispozici. S těmito záměry nenarazí na žádné překážky.

Statistiky dneStatistiky dne

Rozvržení stránky není žádným překvapením, je navrhnutá tak, že dokonale slouží svému účelu. Vše je jednoduché a přehledné, obrovská lišta pro konkrétní vyhledávání nás do očí kopne hned při vstupu, kategorie jsou v levém menu, a i když postrádají nějaké větší označení, není problém se jich dohledat. Na úvodní stránce je ke všemu výpis projektů měsíce.

kategoriekategorie

Pokud chceme zobrazit kompletní seznam programů v databázi bez zkonkrétnění přes kategorie vlevo, slouží k tomu tlačítko **„Find“ ** nad vyhledávací lištou, které tvoří jeden ze tří hlavních odkazů pro uživatele SourceForge.

Vyhledávací lištaVyhledávací lišta

Tento odkaz nás přesměruje, jak už jsem říkal, na stránku s kompletním přehledem programů s tím, že nám jako první nabídne ty nejpopulárnější. Pro další vyhledávání je tu znovu vyhledávací lišta a stejné kategorie jako na titulní stránce. S tou změnou, že nyní můžeme vyhledané výsledky prohnat všemožnými filtry. Konkrétně filtry** lokalizace** (volba češtiny zredukuje počet zobrazených výsledků na 438 programů),** licence, programovací jazyk, status (například stabilní verze, beta verze, …) a **operační systém.

„Find“„Find“

Detail programu

Já jsem si pro příklad zvolil jakousi hru, která byla na vrcholu projektů měsíce. U názvu projektu vidíme její stav vývoje, pod ním tvůrce projektu a jeho krátká charakteristika. Jako další následují údaje o tom, kolik uživatelů projekt doporučuje a kolik lidí si pro tento týden aplikaci stáhlo. Samozřejmě nechybí butonky pro sociální sítě a tlačítko pro download. Celá tato hlavička je doprovázená fotogalerií z prostředí aplikace.

Karta hryKarta hry

Dále je zde prostor věnovaný podrobnějšímu popisu hry, odkazu na oficiální web a všemu, co chtějí autoři návštěvníkům sdělit. Pokud se nám projekt zalíbí, můžeme se rozhodnout k odběru a nechat se informovat o aktualizacích. K tomu už ale pochopitelně potřebujeme registraci. A když už jsme registrovaní, můžeme program ohodnotit nebo utrousit nějaký komentář níže. Komentáře se dají hodnotit palcem nahoru nebo dolů, stránka pak na titulní straně ukazuje ty nejlépe hodnocené, pokud pomocí filtrů neurčíme jinak.

Odběr, hodnocení, komentářeOdběr, hodnocení, komentáře

Celá tato „karta“ projektu je po pravé straně doprovázená detailnějšími informacemi. Zobrazují například datum poslední aktualizace, podporované OS, získané ocenění (právě například „SourceForge Project of the Month“), a další. U nějakých projektů navíc není problém stáhnout si zdrojové kódy aplikace.

Vytvořit a zveřejnit projekt

Jak jsem již zmínil, SourceForge.net nabízí útočiště všem, kteří chtějí své výtvory zdarma sdílet se světem. Stačí vyplnit pár kolonek, několikrát kliknout v příjemném rozhraní a je vykonáno. Není problém si k programu objednat vlastní místo v diskusním fóru nebo blog.

Vytvořit projektVytvořit projekt

Zhodnocení

Co dodat, SourceForge.net je jedinečnou službou, která si zaslouží pozornost. Rozhodně se nejedná pouze o nějakou podporu amatérů v oboru, není totiž problém narazit na takové známé aplikace, jako třeba VLC Player a podobně.

Výhody:

  • Vše zcela zdarma
  • Přehledný vzhled
  • Podpora všech
  • Možnost sdílet vlastní projekt
  • Možnost získat zdrojové kódy

Nevýhody:

  • Pro někoho absence češtiny

Článek SourceForge.net – studna plná freeware počinů nejen pro Windows byl publikován 26. června 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...