Programátor překonal rekord v počtu desetinných míst u čísla Pi

Tagy:  číslo pí, matematika, superpočítač, rekord, počítání, počítač

Lidé odjakživa soutěží v překonávání různých rekordů, programátor Fabrice Bellard ale nedávno pokořil rekord vskutku netradiční, podařilo se mu totiž zvýšit počet desetinných míst, na které bylo vyčíslené číslo Pí. Konkrétně určil 2 699 999 990 000 desetinné místo čísla v desítkové soustavě.

Rekord sice není ještě oficiálně uznán, Bellard se však věnuje počítání a překonávání různých matematických rekordů velice dlouhou dobu, takže snad ani není příliš pravděpodobné, že by o svém činu lhal.

Celkový výpočet desetinných míst trval 131 dní, Bellard ale při své práci používal jen jeden počítač, konkrétně vybaven procesorem Intel Core i7 s frekvencí 2,93 GHz a 6 GB operační paměti. Pro ověření výsledku využil dalších osm počítačů, což ale zkrátilo dobu zpětné kontroly výsledku.

Poslední rekord z roku 2009 byl tak překonán téměř o 122 miliard desetinných míst, tehdy navíc výsledek počítal tzv. superpočítač, i když mu to trvalo o dost menší čas.

Zdroj: Bellard.org

Novinka Programátor překonal rekord v počtu desetinných míst u čísla Pi byla publikován 8. ledna 2010 v 06.00. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Rozzlobenimuzi.com
  5. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  6. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
  7. MP3s.Nadruhou.net
  8. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  9. Jak funguje laserová tiskárna – Efektivní a levný způsob tisku
  10. Wikipedia online encyklopedie

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!