Zoner Photo Studio 9

Tagy:  Zoner Photo Studio 10, Zoner Photo Studio 9 download

Sponzorované odkazy

Zoner Photo Studio 9

Zoner Photo Studio 9 úvod

Ať už jste vášnivým fotografem nebo používáte digitální fotoaparát jen jednou za rok, určitě jste si občas říkali, že některá fotografie by chtěla trošku vylepšit – přidat jas, kontrast, upravit barevné podání, zredukovat šum, atd. Nejen to, ale mnohem víc nabízí kvalitní český program Zoner Photo Studio 9.

Dnes se po dlouhé době nebude jednat o freeware (program šířen zdarma), ale o čistě komerční produkt ovšem s velmi příznivou cenovou politikou (o tom na konci povídání).

Zoner Photo Studio 9 se skládá ze 2 částí – správce fotografií a editoru. Podívejme se nejprve na správce fotografií.

Spravujeme fotečky

Zoner se zde vydal značně konzervativní cestou jako naprostá většina konkurenčních řešení a tak je správce koncipován s klasickou stromovou strukturou adresářů v levé části. Pod ní se nachází okno zobrazující náhled vybrané fotografie. Střed obrazovky je určen náhledům souborů z vybrané složky nebo disku. Vpravo se nachází přehledná a pro laiky užitečná nápověda. Kutilové si mohou každé okno uzpůsobit podle potřeb (velikost nebo třeba skin). Jak je vidno opravdu žádná převratné vylepšení se zde nekoná a tak přejděme k samotnému editoru.

Zoner Photo Studio 9-Správce fotografiíZoner Photo Studio 9-Správce fotografií

Fotografické hrátky

Editor je přesně to místo ve kterém budete trávit nejvíce času a to si klade své nároky na dostatečné množství funkcí, jejich rychlou a jednoduchou použitelnost, atd. Jak si v této kapitole Zoner Photo Studio 9 vede?

Nejprve je třeba upozornit, že program není mířen do segmentu programů, jakými jsou Adobe Photoshop, Lightroom, atd. Zoner je vhodný zvláště pro domácí použití. V deváté verzi nám konečně jádro umí upravovat fotografie pořízené v 16 bit na kanál. Skvělou vlastností jsou „živé náhledy“ fotografií během jejich upravování, kdy hned přehledně vidíte originální snímek a výsledný snímek po vámi provedené úpravě a okamžitě máte zpětnou vazbu, jestli je úprava povedená či nikoliv.

Z běžných funkcí jsou zde přítomné snad všechny normálně používané – lupa, měřítko, výběry, ořezy, EXIF informace, změny jasu, kontrastu, barevného podání, zmírnění šumu, černobílý režim, obrazové efekty, odstranění soudkovitosti, vinětce, hromadné přejmenovávání souborů nebo mnohokrát potřebná konverze formátů.

Zoner Photo Studio 9-Editor fotografiíZoner Photo Studio 9-Editor fotografií

Mimo to je zde i pár příjemných vylepšení. Asi neproklamovanější z nich jsou GPS informace. Vrtá vám hlavou, co dělají GPS údaje u fotografií? Inu je to jednoduché… Máte třeba pár opravdu pěkných fotek z nějakého tuzemského výletu a rádi by jste ostatní turisty upozornili kde je to foceno? Není nic jednoduššího, než přidat GPS údaje a podle nich si může pak kdokoliv uvedená místa na mapě najít. Skvělá pomůcka pro turisty nebo kartografy.

Druhou příjemnou inovací je možnost fotky všemožně skrz program publikovat. Můžete ze snímků stvořit kalendář, album, obaly na CD/DVD. Naštěstí nezapomněl Zoner ani na podporu webového publikování a nabízí v základu programu HTML i PHP šablonu pro tvorbu webové galerie.

Za kvalitu se platí

Ale horentní sumy to tentokrát nebudou. Zoner nabízí svůj produkt v několika edicích, které se liší množstvím nástrojů a možností. Například nejlevnější a přitom stále skvěle použitelná verze CLASSIC stojí 399 Kč s DPH a nejvyšší PROFESSIONAL vyjde na bez korunky 2 tisíce korun. Pokud to s digitální fotografií myslíte vážně a chcete propracovaný nástroj v češtině je Zoner Photo Studio 9 skvělá volba.

Hodnocení programu : 88%

Zoner Photo Studio 9 demo ke stažení zde:
Zoner Photo Studio 9 download

Koupit Zoner Photo Studio 9 CLASSIC – odlehčená verze skvělého správce a editoru fotografií 

Koupit Zoner Photo Studio 9 PROFESSIONAL – nejkomplexnější verze skvělého správce a editoru fotografií 

Článek Zoner Photo Studio 9 byl publikován 10. října 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Mirek Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...