Gimp
Sponzorované odkazy
Gimp úvod
Říká se, že každý placený program má svou freeware nebo open source náhradu, ať už lepší nebo horší. Naštěstí na poli profesionálních grafických editorů neexistují jen stálice jako Adobe Photoshop, Corel Draw, ale také jedna skvělá alternativa v podobě open source řešení Gimp. Opravdu se vyrovná komerčním řešením?
Neprve ovšem k instalaci a k ovládacímu rozhranní. Zapomeňte na stovky megabajtů přetékající instalační balíčky grafických programů od Adobe, neboť Gimp má velikost mnohem příjemnější – 15 MB! Je slušné upozornit na potřebu doinstalování GTK+ bez kterých není schopen Gimp pracovat. Pokud potřebné knihovny máte, již nic úspěšné instalaci nebrání a nás čeká představit si ovládací rozhranní.
První spuštění programu je ve znamení tzv. uživatelské instalace, kdy je potřeba vytvořit uživatelský profil aby byla personifikace s programem kompletní. Po skončení se Gimp otevře trošku netypicky ve dvou oknech z nichž každé obsahuje jednu sadu nástrojů. Obrázek nebo fotografie sloužící k úpravě se otevře v dalším okně mezi okny s nástroji. Veškeré úpravy můžete provádět klasicky myší, přes kontextová menu nebo elegantně a rychle díky mnoha klávesovým zkratkám. Bytelný grafický editor musí umět pracovat s nespočtem grafických formátů a mít širokou paletu nástrojů pro práci s grafikou. Z formátů se dočkáváme podpory TIFF, JPEG, GIF, PNG, PSD, TGA, BMP, XWD, XMP, PIX, CEL, MNG, PPM a PCX. Není problém dodat do programu podporu pro další formáty díky propracovanému systému pluginů. Formátů je ted na výběr celá řada, ale co nástrojů?
Seznam esenciálních nástrojů v Gimpu:
štětce
pero
tužka
rozprašovač
razítko
guma
výběr oblasti
tvoření cest
kapátko
lupa
měření vzdáleností a úhlů
ořezávání
práce s vrstvami
zaostření/rozmazání
zesvětlení/ztmavení
atd.
Jak vidno není pro Gimp problém nabídnout to samé jako komerční balíky, což je skvělá zpráva. Placené produkty mívají velké plus díky široké podpoře komunity, která dodává nové filtry a efekty. Gimp ovšem i v této oblasti zdatně a směle konkuruje Photoshopu a spol. a dokazuje, že i open source projekt má velikou základnu tvůrců filtrů a zajímavých efektů.
Plusy
Zdarma
Je česky
Může se směle měřit s programy typu Photoshop, atd.
Nároky na hardware nejsou krvavé
Dostupný na široké množství operačních systémů
Mínusy
Na ovládání je třeba si zvyknout
Chybí realtime náhled změn
Nutnost instalace GTK+ knihoven
Závěr
Gimp je jedničkou na poli freeware a open source a nebál bych se doporučit Gimp i lidem, kteří se věnují grafice profesionálně. Je to plnohodnotný nástroj se vším co k tomu patří. Ocenění Dobrý freeware si Gimp odnáší zcela zaslouženě.
Hodnocení programu: 88%
Gimp freeware ke stažení zde:
Gimp download
Článek Gimp byl publikován 3. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek. Pro diskusi slouží komentáře (4).
Podobné články
- Bitmapová vs. vektorová grafika – technologické rozdíly a praktické užití 25.01.2012 00.00
- Inkscape – Vektorová grafika profesionálně a zdarma 17.12.2011 00.00
- PhotoFiltre - vaše fotky úplně jinak 08.03.2012 10.00
- Picasa končí. Teď máme Fotky Google 20.06.2016 05.00
- Fotky Google – Čím byla nahrazena zažitá Picasa? 02.09.2016 05.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- 8 výhod cloudového úložiště
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.