Gimp

Tagy:  grafika, Gimp download, Gimpl, Gimpl film, Gimp návod, Gimp 2

Sponzorované odkazy

Gimp

Gimp úvod

Říká se, že každý placený program má svou freeware nebo open source náhradu, ať už lepší nebo horší. Naštěstí na poli profesionálních grafických editorů neexistují jen stálice jako Adobe Photoshop, Corel Draw, ale také jedna skvělá alternativa v podobě open source řešení Gimp. Opravdu se vyrovná komerčním řešením?

Neprve ovšem k instalaci a k ovládacímu rozhranní. Zapomeňte na stovky megabajtů přetékající instalační balíčky grafických programů od Adobe, neboť Gimp má velikost mnohem příjemnější – 15 MB! Je slušné upozornit na potřebu doinstalování GTK+ bez kterých není schopen Gimp pracovat. Pokud potřebné knihovny máte, již nic úspěšné instalaci nebrání a nás čeká představit si ovládací rozhranní.

První spuštění programu je ve znamení tzv. uživatelské instalace, kdy je potřeba vytvořit uživatelský profil aby byla personifikace s programem kompletní. Po skončení se Gimp otevře trošku netypicky ve dvou oknech z nichž každé obsahuje jednu sadu nástrojů. Obrázek nebo fotografie sloužící k úpravě se otevře v dalším okně mezi okny s nástroji. Veškeré úpravy můžete provádět klasicky myší, přes kontextová menu nebo elegantně a rychle díky mnoha klávesovým zkratkám. Bytelný grafický editor musí umět pracovat s nespočtem grafických formátů a mít širokou paletu nástrojů pro práci s grafikou. Z formátů se dočkáváme podpory TIFF, JPEG, GIF, PNG, PSD, TGA, BMP, XWD, XMP, PIX, CEL, MNG, PPM a PCX. Není problém dodat do programu podporu pro další formáty díky propracovanému systému pluginů. Formátů je ted na výběr celá řada, ale co nástrojů?

Seznam esenciálních nástrojů v Gimpu:

štětce
pero
tužka
rozprašovač
razítko
guma
výběr oblasti
tvoření cest
kapátko
lupa
měření vzdáleností a úhlů
ořezávání
práce s vrstvami
zaostření/rozmazání
zesvětlení/ztmavení
atd.

Gimp – Podoba s komerčními programy není náhodná

Gimp – Podoba s komerčními programy není náhodná

Jak vidno není pro Gimp problém nabídnout to samé jako komerční balíky, což je skvělá zpráva. Placené produkty mívají velké plus díky široké podpoře komunity, která dodává nové filtry a efekty. Gimp ovšem i v této oblasti zdatně a směle konkuruje Photoshopu a spol. a dokazuje, že i open source projekt má velikou základnu tvůrců filtrů a zajímavých efektů.

Plusy

Zdarma
Je česky
Může se směle měřit s programy typu Photoshop, atd.
Nároky na hardware nejsou krvavé
Dostupný na široké množství operačních systémů

Mínusy

Na ovládání je třeba si zvyknout
Chybí realtime náhled změn
Nutnost instalace GTK+ knihoven

Závěr

Gimp je jedničkou na poli freeware a open source a nebál bych se doporučit Gimp i lidem, kteří se věnují grafice profesionálně. Je to plnohodnotný nástroj se vším co k tomu patří. Ocenění Dobrý freeware si Gimp odnáší zcela zaslouženě.

Hodnocení programu: 88%

Gimp freeware ke stažení zde:
Gimp download

Sponzorované odkazy:

Článek Gimp byl publikován 3. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Jets’n’Guns 2 - Rozhovor s Pavlem Tovaryšem z Rake in Grass
  3. MP3s.Nadruhou.net
  4. PlayStation Classic je tady. Připomeňte si legendární konzoli.
  5. Google opět překvapuje. Společnost si nechala patentovat VR boty
  6. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  7. Nákup na Ebay - Návod krok za krokem
  8. Spire Ergo - Ergonomická TKL klávesnice
  9. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  10. Hledá se láska zn. online

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!