Gimp

Tagy:  grafika, Gimp download, Gimpl, Gimpl film, Gimp návod, Gimp 2

Sponzorované odkazy

Gimp

Gimp úvod

Říká se, že každý placený program má svou freeware nebo open source náhradu, ať už lepší nebo horší. Naštěstí na poli profesionálních grafických editorů neexistují jen stálice jako Adobe Photoshop, Corel Draw, ale také jedna skvělá alternativa v podobě open source řešení Gimp. Opravdu se vyrovná komerčním řešením?

Neprve ovšem k instalaci a k ovládacímu rozhranní. Zapomeňte na stovky megabajtů přetékající instalační balíčky grafických programů od Adobe, neboť Gimp má velikost mnohem příjemnější – 15 MB! Je slušné upozornit na potřebu doinstalování GTK+ bez kterých není schopen Gimp pracovat. Pokud potřebné knihovny máte, již nic úspěšné instalaci nebrání a nás čeká představit si ovládací rozhranní.

První spuštění programu je ve znamení tzv. uživatelské instalace, kdy je potřeba vytvořit uživatelský profil aby byla personifikace s programem kompletní. Po skončení se Gimp otevře trošku netypicky ve dvou oknech z nichž každé obsahuje jednu sadu nástrojů. Obrázek nebo fotografie sloužící k úpravě se otevře v dalším okně mezi okny s nástroji. Veškeré úpravy můžete provádět klasicky myší, přes kontextová menu nebo elegantně a rychle díky mnoha klávesovým zkratkám. Bytelný grafický editor musí umět pracovat s nespočtem grafických formátů a mít širokou paletu nástrojů pro práci s grafikou. Z formátů se dočkáváme podpory TIFF, JPEG, GIF, PNG, PSD, TGA, BMP, XWD, XMP, PIX, CEL, MNG, PPM a PCX. Není problém dodat do programu podporu pro další formáty díky propracovanému systému pluginů. Formátů je ted na výběr celá řada, ale co nástrojů?

Seznam esenciálních nástrojů v Gimpu:

štětce
pero
tužka
rozprašovač
razítko
guma
výběr oblasti
tvoření cest
kapátko
lupa
měření vzdáleností a úhlů
ořezávání
práce s vrstvami
zaostření/rozmazání
zesvětlení/ztmavení
atd.

Gimp – Podoba s komerčními programy není náhodnáGimp – Podoba s komerčními programy není náhodná

Jak vidno není pro Gimp problém nabídnout to samé jako komerční balíky, což je skvělá zpráva. Placené produkty mívají velké plus díky široké podpoře komunity, která dodává nové filtry a efekty. Gimp ovšem i v této oblasti zdatně a směle konkuruje Photoshopu a spol. a dokazuje, že i open source projekt má velikou základnu tvůrců filtrů a zajímavých efektů.

Plusy

Zdarma
Je česky
Může se směle měřit s programy typu Photoshop, atd.
Nároky na hardware nejsou krvavé
Dostupný na široké množství operačních systémů

Mínusy

Na ovládání je třeba si zvyknout
Chybí realtime náhled změn
Nutnost instalace GTK+ knihoven

Závěr

Gimp je jedničkou na poli freeware a open source a nebál bych se doporučit Gimp i lidem, kteří se věnují grafice profesionálně. Je to plnohodnotný nástroj se vším co k tomu patří. Ocenění Dobrý freeware si Gimp odnáší zcela zaslouženě.

Hodnocení programu: 88%

Gimp freeware ke stažení zde:
Gimp download

Sponzorované odkazy:

Článek Gimp byl publikován 3. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. Odesíláme SMS z internetu
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. Překladače vět - výběr nejlepších freeware překladačů
  6. Wikipedia online encyklopedie
  7. Rozzlobenimuzi.com
  8. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  9. Katastrální mapy online
  10. Světlo: Kompletní Edice – Mistrovské ovládání světla

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!