Google vyhledávač - Tipy a triky pro vyhledávání na Google

Sponzorované odkazy

Google vyhledávač - Tipy a triky pro vyhledávání na Google

Víte jak efektivně vyhledávat pomocí vyhledávače Google? Ten totiž nabízí hromadu triků pro práci a zlepšení vyhledávání. Níže se podíváme, co vše pomocí triků umožňuje největší vyhledávač na světě Google.

Tipy

Začneme s nejprve pár tipy pro vyhledávání a níže se pak podíváme na nějaké triky pro přesnější formulaci.

Pravopis nehraje prim

Pro Google není pravopis nějak důležitý. V případě, že se zmýlíte a uděláte chybu, vyhledávač ji sám opraví. Dá se tedy použít jako rádce, když si nejste jisti například ve slovech s písmeny „S“ nebo „Z“ aj.

Interpunkce i velikost písmen stranou

Ani na jedno není brán při vyhledávání zřetel. Je tedy jedno, jestli do Googlu napíšete „Český ráj“ nebo „cesky raj“. Ignorují se i speciální znaky „@#%^*()=+[]\“ i některé další.

Triky

Nyní se dostáváme k možnostem, které vyhledávač Google nabízí.

Přesně znění sousloví

Google Vám vyhledá konkrétní frázi nebo sousloví za pomoci anglických uvozovek. Vyhledávací výraz „František Rieger“ a František Rieger není to samé. Na první dotaz nebude nalezen výsledek odkazující na Františka L. Riegera. Tyto uvozovky platí i pro zvýšení důležitosti jednoho slova v dotazu.

Vyhledávání na konkrétním webu

Pokud Vás zajímají výsledky jen z jednoho webu nebo jedné domény, tak stačí napsat do vyhledávače například* netflix site:swmag.cz* nebo netflix site:org.

Výsledky vyhledávání bez použití operátoru site.Výsledky vyhledávání bez použití operátoru site.
Výsledky vyhledávání s použitím operátoru site.Výsledky vyhledávání s použitím operátoru site.

Hledání souborů PDF, PPT,XLS…

Pro vyhledání přesného formátu soubodu jako je PDF, ODT, DOC a jiné, stačí zadat za hledaný výraz operátor filetype:přípona. Příklad: Občanský zákoník filetype:pdf.

Vyloučení slov

Nastanou chvíle, kdy z nějakého důvodu nechce, aby se dané slovo vyskytovalo ve výsledcích. Stačí za hledaný výraz vložit mínus a slovo, které je nežádoucí. Třeba takový recept:* recepty salsa -rajčata.*

Příbuzné stránky

Určitě se Vám nějaká stránka líbí nebo Vás zaujala po obsahové stránce. Co takhle si najít více podobných stránek a informací k tématu? K tomu poslouží klíčové slovo related. Ve vyhledávání to může posloužit takto:* related: https://www.swmag.cz/…e-recenze/.*

Vyhledávání pomocí čísel

Vyhledáváte zboží, třeba televizi, ale jen s určitým rozpočtem peněz? K tomu Vám napomůže dvoutečková notace (..). Stačí zadat například Televize Samsung 9000..12000 Kč. Další možností je vyhledávání od spodní hranice číselného parametru. Příklady: auto s výkonem 300.. koní, baterie 2000.. mah aj.

Synonyma

Pro synonyma používá Google znaménko ~ (= vlnovka, tilda). Příklad vánoční ~cukroví vám nalezne nejen vánoční cukroví, ale třeba i sušenky a jiné sladké pečivo.

Definice

Pro získání definice hledaného pojmu slouží operátor define. Jako příklad zde uvedu define: software.

Ostatní

Vždy se dá nastavit i jazyk, ve kterém chcete hledat a filtrovat tak vyhledávání. V případě obrázků zase licence.

Google můžete využít i více… od zobrazení počasí ve městě, převod jednotek (3 kg na g), převod měn, kalkulačku, letové řády (let z – do), čas letu, promítací časy filmu v kině ve vašem okolí.

Poslední vychytávkou je hledání obrázků… Nicméně ne pomocí slov a frází, ale pomocí samotných obrázků. Google umožňuje nahrát obrázek nebo vložit url adresu obrázku (stačí kliknout na ikonu fotoaparátu ve vyhledávacím políčku), a pak se jeho algoritmy postarají o vyhledání stejného nebo podobných obrázků.

Ikona fotoaparátu pro vložení obrázku, který se bude hledat.Ikona fotoaparátu pro vložení obrázku, který se bude hledat.

Sponzorované odkazy:

Článek Google vyhledávač - Tipy a triky pro vyhledávání na Google byl publikován 29. května 2016 v 05.00 v rubrice Internet a Návody. Autorem článku je Marek Frick. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Jak na software pro obsahový marketing
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Rozzlobenimuzi.com
  5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  6. Odesíláme SMS z internetu
  7. BlueBoard.cz - prvky zdarma
  8. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
  9. MP3s.Nadruhou.net
  10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!