Gmail.com

Tagy:  gmail, gmail.cz, www.gmail.com

Sponzorované odkazy

Gmail.com

Naprostá většina uživatelů mající doma internet si pořídí i vlastní emailovou schránku. Poskytovatelů takové služby je ovšem ohromné množství a vybrat si tak opravdu kvalitní freemail není jen tak. Každému totiž bude vyhovovat trochu něco jiného, přesto si troufnu tvrdit, že právě Google nabízí nejlepší freemail – www.Gmail.com.

Pošta hrou

Ještě nedávno byl Gmail pouze pro zvané, ale kdo chtěl, stejně si pozvánku nějakým způsobem vyhledal, nebo vyprosil. Nyní již pozvánky netřeba a vyzkoušet přes 6 GB obrovský email, tak může skutečně každý.

Registrace do služby je stejná jako u jiných poskytovatelů a skládá se z obvyklého dotazníku na vaše jméno, nick, heslo, atd. Po registraci jste rovnou přesměrováni do zatím prázdné emailové schránky. První co překvapí je čistota a minimalistický přístup tvůrců k aplikaci. Vše pohání technologie AJAX, která se drží standardů známých jako Web 2.0. Převládajícími barvami Gmailu jsou bílá a světle modrá, což je nejen líbivé, ale zároveň velmi přehledné. Také samotné načítání Gmailu a odezva celého systému při práci se zprávami je příkladně rychlá.

Rozložení prvků je tak nějak klasické. Vlevo je tedy sloupec, kde si vybíráte, které zprávy chcete právě zobrazit (Doručené, Odeslané, atd.). Zbytek okna vyplňuje seznam jednotlivých zpráv s jejich krátkými náhledy a informacemi o odesilateli. Po kliknutí se některou ze zpráv se pošta poslušně otevře a po přečtení máte možnost reagovat (odpovědět, přeposlat, …). Výbornou věcí jsou různé štítky, filtry a systém hvězdiček. Na vybrané zprávy můžete připlácnout štítek a tím definovat o jaký typ zprávy jde (pracovní, osobní, atd.). Systém filtrů je jasný a slouží k vytvoření pravidel, jakými se budou zprávy po doručení řídit. Hvězdičkami se naopak mohou zprávy řadit dle důležitosti nebo podle osobních kritérií.

Co má Gmail určitě nejpropracovanější, tak to je jeho integrace s ostatními produkty od Google a antispam. Gmail báječně spolupracuje například s aplikací GTalk, Google Groups a ostatními službami. Bohužel většina těchto vychytávek je dostupná pouze v anglické mutaci služby a do té české se dostávají s dlouhými prodlevami. Naproti tomu antispam je společný pro všechny mutace a jeho práce je skoro bezchybná. Sám používám Gmail přes 3 roky a antispam mi co si pamatuji, propustil do doručených zpráv jen 5 spamů. Za to spamový koš plní úspěšně nevyžádanou poštou, i když se zde občas objeví i pošta vyžádaná, takže je třeba být opatrný a nemazat bezhlavě vše.

Výhody Gmail

Rychlost
Čeština
Skvělé možnosti pro organizaci pošty
Podpora POP3 i IMAP (ten jen v anglické mutaci)
Příkladná provázanost s ostatními produkty od Google (zde platí to samé co u IMAP)
Ohromné množství místa, které stejně nikdo nevyužije
Bez výpadků

Nevýhody

Někomu se nebude líbit příliš strohý vzhled
Škoda že některé featurky jsou dostupné jen v ENG verzi služby

Gmail je alespoň pro mě jedničkou mezi freemail poskytovateli. Nabízí vše, co od emailu očekávám a tvůrci neustále přicházejí s nějakými vylepšeními. Oproti mým dalším 7 emailům co mám je Gmail neporovnatelný. Je mnohem lepší.

Okuste kouzlo Gmail na: http://www.gmail.com

Článek Gmail.com byl publikován 1. ledna 2008 v 21.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...