RescueTime

Tagy:  Rescue Time, RescueTime

Sponzorované odkazy

RescueTime

RescueTime je internetový portál, se kterým si můžete změřit svou efektivitu času stráveného u počítače. Dozvíte se poměry doby, kdy pracujete a kdy provozujete neproduktivní činnosti a z grafů se dozvíte, jak jste na tom s časem stráveným u programů a dokonce i u navštívených stránek.

Jak to vlastně funguje

Registrace na stránce se omezí na mail a heslo, pak je již nabídnuto stažení sběrače dat, který bude zjišťovat, co že vlastně na počítači děláte. Program každé půl hodiny odesílá update hlavnímu serveru, který z těchto dat posléze tvoří statistiky. Za předpokladu, že budete na počítači hned po nainstalování aktivně něco dělat, není problém začít se probírat statistikami už za oné půl hodiny. Pokud byste snad chtěli vidět své statistiky ještě dřív, stačí poklepat levým myšítkem na ikonu RescueTime v trayi, vybrat kartu Advanced a tam kliknout na Send Update Now. Jakmile se rozsvítí Last Update successful, máte vyhráno.

Ve statistikách se můžete pěkně přehrabovat, k dispozici jsou líbivé grafy. Postupně projdu „nástěnku“ (Dashboard), která se vám po přihlášení na stránkách RescueTime zobrazí, a vysvětlím, které věci co znamenají a jak se v těch datech především neztratit.

porovnávání efektivity a produktivityporovnávání efektivity a produktivity

Efektivita a produktivita

V levém horním rohu uvidíte dva indexy, jeden je Efficiency score a druhý Productivity score. Efficiency je závislá jen a pouze na poměru vašich produktivních a neproduktivních činností. Je tedy zobrazována v procentech a nezáleží na tom, kolik času které z nich věnujete. Productivity skóre značí absolutní množství vámi odvedené produktivní činnosti, nezávisle na tom, kolik času jste věnovali činnosti neproduktivní. Takže kdybych to měl předvést na ukázce – dejme tomu, že z osmi hodin strávíte čtyři hodiny hraním a čtyři hodiny něčím produktivním. Tím pádem budete mít Efficiency skóre 50 a Productivity skóre stejné se všemi, kteří taky strávili čtyři hodiny něčím produktivním (neproduktivní činnosti v tomto skóre nejsou zohledněny). O tom, jak odlišit produktivní činnost od neproduktivní, si povíme až po prostudování „nástěnky“.

RescueTime zobrazuje v grafu nejpoužívanější programy a internetové stránky, kde jste strávili nejvíc časuRescueTime zobrazuje v grafu nejpoužívanější programy a internetové stránky, kde jste strávili nejvíc času

Další, co na „nástěnce“ najdete (a už nebude potřeba tak obšírně vysvětlovat, protože je to zřejmé na první pohled), je celkový čas strávený u počítače, čas strávený u jednotlivých stránek či programů a také čas strávený u jednotlivých tagů. To jsou skupiny programů, které mají něco společného, tag by mohl být třeba „práce“ nebo „hry“. Tagy si lze nastavit na další stránce, zvané App/Site List, u každého programu či stránky zvlášť pomocí tlačítka „tag it!“.

každý program můžete přiřadit do libovolné kategoriekaždý program můžete přiřadit do libovolné kategorie

Tagy

RescueTime samozřejmě neumí číst myšlenky a nepozná, který program slouží k produtivní činnosti a který ne, to všechno si musíte nastavit sami. To lze provést na té samé stránce, jako nastavování tagů, jen je třeba nahoře přepnout kartu na „All Tags“. U každého tagu si pak lze nastavit, jak moc je (ne)produktivní trávit jím čas.

Jako takový bonbónek na dortu si můžete nastavit úkoly, jako kolik času chcete za jaké období strávit kterou činností – na stránce je to vtipně doplněno citátem o tom, že člověk schopný zlepšení to s pevně vyznačenými úkoly dokáže mnohem rychleji.

RescueTime – zachraňte svůj čas od proplýtvání!RescueTime – zachraňte svůj čas od proplýtvání!

Doufám, že jsem vás tímto článkem navnadil, a věřte, že přečíst si ho rozhodně nebyla ztráta času. ;-)

RescueTime homepage

Článek RescueTime byl publikován 1. května 2008 v 02.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Radek Liška. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...