NetWorx - špičkové měření přenášených dat!

Tagy:  NetWorx, měření

Sponzorované odkazy

NetWorx - špičkové měření přenášených dat!

Měření objemu dat přijatých i odeslaných v lokální síti nebo internetu je poměrně široká rodina. A právě do této rodiny patří i program NetWorx. Informacím o něm, jeho výhodám i nevýhodám se budeme právě zde věnovat, tak s chutí do toho.


Základní informace

NetWorx je softwarový počin relativně mladé společnosti (založená v roce 2000) sídlící v Adelaide v Austrálii. Profil společnosti by se dal označit dvouslovným pojmem: síťové aplikace. A NetWorx mezi ně zapadá přesně. A dokonce je šířen ve verzi free, tudíž zdarma!
NetWorx je tedy měřící a statistický nástroj, který měří připojení k síti. Takovýchto programů existuje celá řada, ale NetWorx z nich vyčnívá a chlubí se tím, že dokáže nejen velmi kvalitně měřit přenesená i odeslaná data, ale také dokáže s těmito daty pracovat. Ano, naděje a vyhlídky má skutečně dobré, ale jak vše funguje, jaké má funkce a možnosti nastavení? To si přečteme dále.

Instalace, nastavení a první spuštění

Klasický spustitelný instalační balíček překvapivě čítá pouhý 1 MB dat a instalace nevypadá nijak složitě. Potvrzení licenční smlouvy, vytvoření zástupce ve Start menu, to jsou určitě velmi známé věci.

Novinkou však bude možnost nastavení zobrazení grafu v tray liště (vpravo dole). Možnost je implicitně zapnuta a my proto nemáme důvod ji vypínat. Navíc se nám tato funkce hodí, protože nezabírá téměř žádný prostor, vidíme stále internetovou, síťovou aktivitu a zabírá minimum paměti systému. Na konci instalace budeme vyzváni k okamžitému spuštění aplikace a potvrzení automatické aktualizace, což rovněž doporučuji.

Ihned, při prvním spuštění, je aplikace připravena k plnohodnotnému provozu a podle toho se i chová. Ihned po spuštění se nám zobrazí ikona programu v tray liště. Aplikace se spouští automaticky po startu systému.

Práce s programem a jeho funkce


Ihned po spuštění, příp. dvojitým poklikáním na ikonu programu, se dostaneme do hlavního okna. Zde se pohybujeme především pomocí záložek:
General – hlavní záložka, kde nalezneme dnešní objem přenesených dat
Daily/Weekly/Mon­thly Report – sada tří záložek, kde najdeme přenesená data denní/týdenní/mě­síční
Custom – možnost detailnějšího nastavení času sledování dat
Dial-Up Sessions – funkce určená uživatelům vytáčeného připojení k internetu
Hourly Rates – hodinový výpis přenosu dat

Pro získání co nejaktuálnějších dat stačí kliknout na tlačítko Refresh v horní části obrazovky aplikace. Výsledná data můžeme také exportovat do souboru .xls (Excel), .htm (Internet Explorer), .txt (poznámkový blok), a další.
Další funkce získáme z ikony programu pomocí pravého tlačítka. Zde se nacházejí funkce Show Graph (zobrazení plně aktualizovaného grafu), Speed Meter (stopky měření), Usage Statistics (úvodní hlavní okno programu), Quota (možnost nastavení kvót a limitů), a další, které jsou méně významné.
Poslední z velkých výhod programu je možnost zobrazení on-line grafu v tray liště, jak již bylo řečeno. Funkci můžeme spustit po nainstalování aplikace v sekci Panely nástrojů – NetWorx Desk Band, jak je ukázáno na obrázku. 

Zhodnocení

NetWorx skutečně dokázal to, co bylo na počátku řečeno, úspěšně se zařadil mezi síťové-měřící aplikace a já se nebojím dodat, že je možná z nich jeden z nejlepších! Už samotná volná distribuce z něj činí ideálního nápadníka k vyzkoušení a určitě nebudete litovat.
Mě samotného velmi mile překvapil a zařadil se v mém žebříčku na velmi dobré pozici. Proto ho používám trvale.

Mé hodnocení = 5/5

Download zde: NetWorx

Článek NetWorx - špičkové měření přenášených dat! byl publikován 23. dubna 2009 v 02.00 v rubrice Internet. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...