Měření rychlosti připojení k internetu

Tagy:  měření rychlosti připojení, rychlost.cz, dsl.cz, speedtest.net, internet, přincip měření rychlosti internetu, připojení k internetu, připojení, rychlost, download, upload, odezva, odezva serveru, poskytovatel, poskytovatelé

Sponzorované odkazy

Měření rychlosti připojení k internetu

Doby, kde poskytovatelů připojení k internetu, byla jen hrstka, jsou dávno pryč. Ze všech stran se nám hrnou nabídky vysokorychlostního připojení, rychlých ADSL či superrychlých optických připojení. Ne vždy však poskytovatel poskytovanou rychlost vašeho připojení dodržuje. On sám se nezavazuje ke garanci rychlosti připojení, protože by si sám vysypal popel na hlavu, a pokud ano, nechá si za takovouto službu náležitě zaplatit. Proto není od věci občas překontrolovat a přeměřit rychlost vašeho připojení.

Míst, kde si můžete na internetu změřit bezplatně rychlost vašeho připojení, valem přibývá a takovéto stránky naleznete doslova na každém rohu. Rád bych uvedl v dnešním článku tři asi nejznámější servery měřící rychlost připojení k internetu a nejen to.

Princip měření rychlosti připojení

Metodika měření se mění dle druhu serveru, avšak princip zůstává stejný. Pro měření rychlosti stahování (Download) se po započetí stáhne povětšinou velmi malý soubor ze serveru (většinou okolo 100kb). Při tom se měří doba stahování tohoto souboru. Pokud je naměřená doba kratší jak doba udaná serverem, měření se opakuje avšak se souborem větším, aby byla zajištěná daná minimální doba stahování (například 5 sekund). Důvod, proč se nejdříve stahuje soubor menší, je, aby uživatelé s pomalejším připojením nemuseli čekat dlouhou dobu do konce testu. U měření rychlosti dat odesílaných je situace obdobná.

Měření odezvy probíhá tak, že uživatel odešle „dotaz“ na měřící server a měří se doba odezvy. Těchto dotazů se povětšinou provede více a následně jsou zprůměrovány. Uvedena pak může být spolu s hodnotou průměrnou i hodnota maximální a minimální. Měření odezvy je pro uživatele spíše údaj orientační, poněvadž záleží například na vzdálenosti od serveru. Pokud bude server někde v Americe, odezva bude v řádech stovek milisekund, kdežto odezva na server pražský bude dejme tomu v řádu jednotek až desítek milisekund.

U některých serverů můžete narazit na údaj stabilita připojení. Jedná se o rozdíl mezi maximální a minimální naměřenou rychlostí připojení. Tato hodnota pak bývá převedena do procent.

Server Rychlost.cz

Náš velmi známý a populární server s širokými možnostmi měření. Můžete si vybrat přímo měřící server, či nechat rozhodnout web dle zatížení jednotlivých serverů.

Ještě před testem je možno vybrat si přímo testovací server.Ještě před testem je možno vybrat si přímo testovací server.

Na serveru Rychlost můžete mimo rychlosti stahování/odesílání a odezvy měřit i právě zmíněnou stabilitu připojení, jenž poslouží následně jako dobrý argument při případně reklamaci u vašeho poskytovatele připojení.

Velmi pěkně přehledně zpracované výsledky měření.Velmi pěkně přehledně zpracované výsledky měření.

Server po skončení testu vygeneruje přehledně výsledky do grafů a tabulek. Vynikající vlastností je, že server Rychlost si dle vaší IP adresy pamatuje testy za poslední měsíc. Opět tato tabulka může posloužit jako obstojný materiál při reklamaci u vašeho poskytovatele. Server navíc vygeneruje malý obrázek s naměřenými údaji.

Server DSL.cz

Další náš velmi populární server, který nejen měří rychlost připojení, ale zároveň jest i informačním portálem o internetovém připojení stejně jako server Rychlost.cz

DSL už nenabízí takové možnosti jako server Rychlost. Měří pouze základní veličiny, jako rychlost stahování/odesílání a odezvu. Naměřené výsledky navíc negeneruje do žádných grafů ani statistik testů. Pěkný je ukazatel naměřené rychlosti, který vypadá jako otáčkoměr u auta, vytvořený ve flashi.

SpeedTest.net

Světově asi nejznámější server pro měření rychlosti připojení. Denně jej využijí statisíce lidí z celého světa. Spolupracuje s velkým množstvím serverů po celém světě, včetně dvou v české republice (Praha, Plzeň). Můžete si tak pro měření odezvy vybrat ten, který je vám nejbližší.

Měření probíhá velmi jednoduše a rychle. SpeedTest měří stejně jako DSL jen základní veličiny. Pěkná je však vizualizace průběhu měření pomocí animace připomínající otáčkoměr u auta. Server nakonec vygeneruje pěkný obrázek s naměřenými údaji, jenž bývá často vidět v podpisech uživatelů na diskusních fórech.

Vynikající grafické zpracování.Vynikající grafické zpracování.

Žádné statistiky nebo grafy nečekejte. Server by byl totiž tak vytěžován a jeho provoz tak náročný, že si to snad ani nedovedu představit. Osobně používám tento server spolu se serverem Rychlost nejraději, poněvadž se rychle dozvíte výsledek měření a během měření můžete sledovat, jak lítá ručička budíku, a tak například odhalit případný problém.

Závěr

Toto je jen zlomek existujících serverů měřících rychlost připojení. Uvedl jsem tedy jen ty opravdu nejznámější. Jaký server budete používat je už jen na vás. Já osobně nejčastěji používám server Rychlost.cz díky pohodlné tvorbě statistik a měření stability připojení.

Odkazy:

Článek Měření rychlosti připojení k internetu byl publikován 1. května 2010 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...