Recuva – obnovujeme data s lehkostí

Sponzorované odkazy

Recuva – obnovujeme data s lehkostí

Určitě se někdy každému stalo, že smazal data, která byla důležitá, zapoměla se zálohovat apod. Ano, máme tu Odpadkový koš, kam se data zálohují, ale co když někdo tento Odpadkový koš nepoužívá nebo ho pravidelně vysypává? Sám jsem se několikrát dostal do situace, kdy jsem si takto smazal data a programy, které se ukázaly býti důležité, a já skončil s hlavou v dlaních a rukama jsem si div netrhal vlasy. Znáte ten pocit?
Ano, data trvale smazaná či odstraněna vysypáním koše jsou pryč. Ale dnes vám tu představím jeden program, Piriform Recuvu, který z takto ztracených, trvale odstraněných dat, dokáže přece jen něco získat zpět a to někdy i docela podstatnou část. Nevěříte? Čtěte.

Dvojité mazání?

Možná to zní trochu prapodivně, ale vymazáním dat se data nevymažou! Data zůstávají na disku dále, ale smaže se záznam o těchto datách v tzv. TOC(Table Of Contents) a to znamená, že data už pro nás nejsou ve viditelné „knize“. Systém eviduje toto „prázdné“ místo jako skutečně prázdné místo a když budeme chtít něco na disk nahrát či nainstalovat, „smazaná“ data se přepíší a jsou nenávratně pryč. Totéž platí i o restartování počítače, jakmile něco smažeme a počítač restartujeme či vypneme, bude už takřka nemožné získat předchozí smazaná data ve funkční podobě. Někomu se může zdát, že může jít o tzv. „dvojité mazání“, jedno v TOC a jedno fyzické, a možná že by se s vámi skutečně dlouho dohadoval, ale mazání je jen jedno. Akorát má dvě fáze.

Instalace aplikace

Program nainstalujeme z instalačního souboru, který nalezneme v odkazu na konci článku. Velikost instalačního souboru čítá asi 3 MB. Instalace je v českém jazyce, takže nebude problém se zorientovat, ale vysoce doporučuji neinstalovat Yahoo! Toolbar, což je vlastně může být nežádoucí spyware. Zbytek instalace už není problém.

Recuva Průvodce

Recuva Průvodce je první okno, které se vám zobrazí při spuštění programu. Máte možnost si vybrat, zda budete či nebudete zobrazovat tohoto průvodce při spuštění aplikace. Minimálně pro začátek doporučuji tohoto Průvodce používat.

Hned na další stránce budeme dotázáni, o jaké typy souborů jsme přišli a tudíž jaké chceme vyhledat k obnovení. Pokud si nejsme jistí nebo toho chceme obnovit více, zvolíme položku Jiné. Na následujícím okně bych nechal nestavení, jaké je, a pokračujeme dále.

Poslední okno se nás zeptá, zda-li chceme provést hloubkové hledání a tato volba je na nás. Hloubkové hledání je, podle mě, stejně asi zbytečné, protože vám nenalezne žádné obnovitelné soubory, pouze jejich nepoužitelné střípky. My klikneme na tlačítko Start, které spustí prohledávání diskových jednotek.

Proces obnovení

Proces obnovení je již jednoduchá záležitost. Po skončení vyhledání se nám zobrazí výpis a seznam všech souborů, dat, které jsou stále alespoň trošinku uloženy na disku. Možnost obnovitelnosti nám ukazují barevné puntíky. Zelený puntík znamená, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že se data obnoví celá. Oranžový puntík určuje průměrnou míru obnovitelnosti a červený puntík značí neobnovitelnost do funkčního stavu. Osobně doporučuji obnovovat pouze data označená zeleným puntíkem a “oranžová” data pouze v případě skutečné nutnosti.

Po stinknutí tlačítka Obnov… budeme požádáni k výběru místa, kam se má námi vybraný soubor obnovit a uložit.

Rošířené nastavení

Přepnutím do rožířeného nastavení či zrušením průvodce při startu aplikace se dostaneme do rozšířeného nastavení programu, kde má mežnost zadávat specifičtější nastavení, jako je třeba název hledaného souboru k obnovení, určení lokace hledání a je zde tlačítko Možnosti…, kde můžeme změnit jazyk aplikace Recuva, či nastavit bezpečné mazání, které sice zpomaluje proces mazání a zabírá více místa, ale zvyšuje šanci na obnovu.

Shrnutí a úspěšnost

Software Piriform Recuva je tedy aplikace, která dokáže zachránit některá data před jejich trvalým vymazáním z disku. Samozřejmě, že nejdou obnovit veškerá data a také záleží, zda bylo něco nového nahráváno na disk či byl počítač restartován, vypnut. Tyto všechny faktory podstatným způsobem snižují šanci na obnovu ztracených dat. Některá data se nedají nebo jen velmi težko dají obnovit, i když je program Recuva označí zeleným puntíkem.
Nic není dokonalého a ani Recuva společnosti Piriform nedokáže dělat zázraky. Nejlepší rada asi je, vyhnout se nechtěnému mazání a tudíž ztrátě dat. Minimálně Odpadkový koš systému Windows by měl být v aktivní funkci. Ale pokud skutečně dojde k takovéto ztrátě dat, Recuva by vám mohla pomoci získat tyto data zpět a třeba i udělat hodně velký klid na duši. Program je navíc freeware, takže si jej obstaráte bez jakýchkoliv závazků a omezení.

Pokud ani program Recuva nepomůže Vaše data získat zpět, obnova dat je možná u profesionálů.

Klady

Obnova dat
Bezpečné mazání
Freeware

Zápory

Nemá stoprocentní účinnost

Hodnocení: 80%

Piriform Recuva je zde

Článek Recuva – obnovujeme data s lehkostí byl publikován 12. února 2009 v 03.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...