Picasa 3: Starý známý v novém kabátu

Tagy:  Picasa, Picassa, editor, práce s fotografií, editor fotografií, obrázky, obrazové soubory, prohlížeč fotografií, prohlížeč fotek, prohlížeč souborů, organizace fotografií, organizace fotek, organizace souborů, zpracování fotografií, zpracování fotek, zpracování souborů, alba, fotoalba, webová alba, wobové galerie, vkládání geotagu,

Sponzorované odkazy

Picasa 3: Starý známý v novém kabátu

Picasa je freewarový prográmek, který, jak již název napovídá, slouží k práci s obrazovými soubory, zejména s digitálními fotografiemi. Picasa je dnes vyvíjena pod taktovkou Googlu, konkrétněji pod taktovkou společnosti Picasa Inc. V roce 2004 byl totiž program odkoupen od společnosti Idealab Googlem a začal být po internetu šířen freeware, takže si jej může každý stáhnout a zdarma používat. Dá se ale považovat za plnohodnotný program na úpravu fotek?

Funkce programu Picasa

Picasa je program, který slouží v prvé řadě k prohlížení, úpravě a organizaci fotografií. Picasa však disponuje mnoha dalšími funkcemi, které jí zajišťují náskok před konkurenčním softwarem.

Mně osobně překvapil prohlížečem obrázků, který si poradí s nejpoužívanějšími typy obrazových souborů i videosouborů (např. JPG, GIF, TIF, PSD, PNG, BMP, RAW, MPG, AVI, ASF, WMV, MOV) a je koncipován podobně jako prohlížeče webovských galerií obrázků. Po kliknutí na soubor obrazovka ztmavne a uprostřed se objeví obrázek, u kterého si můžeme vybrat, zda jej budeme upravovat, tisknout, posílat na blog, posílat mailem či nahrávat do webového alba. Program je totiž propojen s webovými alby Picasa a po vytvoření účtu si můžeme fotky přímo z PC posílat jedním kliknutím do webového alba Picasa tak, aby je mohli vidět naši známí a další lidé, které si v účtu nastavíme… Tyto funkce mohou někomu připadat banální a nepotřebné, ale každopádně dokážou ušetřit mnoho času.

Typy souborů.Typy souborů.

Úprava fotografií, ať již hromadné úpravy či úpravy jednotlivých fotografií jsou v programu řešeny panelem úprav, který je velice jednoduchý na ovládání a každý si tak své polopovedené fotky může dopilovat do dokonalosti pomocí nástrojů pro základní úpravy, jako jsou ořezání, vyrovnání, odstranění červených očí, retušování, vkládání textu či přisvětlení obrázku. Začátečníky určitě potěší funkce automatický kontrast, automatická barva či zkusím štěstí, pomocí kterých lze fotky upravit jedním kliknutím myši. V dalším panelu úprav, v panelu ladění, můžeme různě upravovat jas, světla a stíny (tedy kontrast) a teplotu barev. Opět zde najdeme tlačítka pro rychlou, automatickou úpravu. Třetí a poslední záložka nástrojového panelu je záložka efekty, ve které najdeme filtry pro vytvoření sépie, černobílé fotografie, různých barevných tónů, doostření, rozmazání a mnohé další, pomocí kterých můžeme našim snímkům dodat opravdu pěkný vzhled.

Editace obrázků.Editace obrázků.

Program je na vysoké úrovni také v oblasti organizování snímků. Při prvním spuštění si vybereme složky, ve kterých se nacházejí obrázky, a program si je automaticky načte a roztřídí do sbírky. V levé polovině uživatelského rozhraní programu pak vybíráme složky, v pravé konkrétní obrázky podle miniatur. V tomto rozhraní se fotky dají různě editovat. Jejich přesun mezi složkami či pořadí ve složce měníme jednoduše pomocí přesunutí obrázku myší, po poklikání na složku editujeme informace o sadě fotek (datum, místo focení, popis). Pro lepší orientaci v množství fotografií, které máme na disku, slouží záložky. Práce s nimi je opět velice jednoduchá a intuitivní. Kromě nich nám orientaci mezi množstvím materiálu usnadňují také filtry, pomocí kterých můžeme například zobrazit pouze fotografie označené hvězdičkou, videa, malé či velké soubory či fotografie obsahující obličeje.

PicasaPicasa

Co mě osobně na programu zaujalo, jsou možnosti vkládání GEOTAGů, pomocí kterých si můžeme pořízený snímek označit značkou, pomocí níž je snímek přesně lokalizovatelný na mapě. Geotagy v Picase fungují v propojení s programem Google Earth, který je zapotřebí mít nainstalovaný.

Panel akcí.Panel akcí.

Jak již bylo napsáno, program je propojený s webovými alby Picasa a obrázky je možné odeslat do nejen z prohlížeče, ale také přímo z rozhraní programu. Zajímavou, leč dle mého názoru poněkud komerční funkcí je možnost objednat si vytvoření označených fotografií přímo v programu. Žádné vypalování digitálních fotek na CD a nošení do fotolabu, jak tomu bývalo dříve. Označíte fotky, kliknete na ikonku obchod, vyberete si jeden z nabízených fotolabů, vypíšete objednávku a fotky Vám pošlou až pod nos. No není to pohodlné?

Přihlášení k účtu webových albPřihlášení k účtu webových alb

Závěrem

Program Picasa je každopádně pokrokovým softwarem pro správu fotografií. Určitě má nějaké mouchy. Slabší je například editace konečného rozměru fotografie. Nějaké další nedostatky jsem ale v programu nezaznamenal. Hlavním plusem je určitě jednoduché uživatelské rozhraní s příjemnou grafikou a moderními prvky, jako jsou plynulé přechody a podobně. Na to, že je program freeware, má funkcí až až. Pablu Picassovi by se určitě líbil.

Mé hodnocení je  90 %

Výhody:

  • Jednoduchost
  • Grafika
  • Freeware

Nevýhody:

  • Editace rozměru

Stáhnout program

Článek Picasa 3: Starý známý v novém kabátu byl publikován 28. srpna 2009 v 06.30 v rubrice Programy. Autorem článku je Jiří Stískal. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...