QT framework - pomocník programátora

Tagy:  Qt framework, GUI, Qt, vývoj, programátor, framework, grafika, vyvíjení

Sponzorované odkazy

QT framework - pomocník programátora

Možná se ptáte, jak se vytváří, a co dává vzhled vašim aplikacím, nebo jak se vůbec vytváří tyto aplikace, které používáte skoro dennodenně.

O co jde?

Pro ty, kdo ještě nikdy nic neslyšeli o frameworcích, které dávají vzhled a funkcionalitu, jako všechna ta „klikátka“, posouvače a tlačítka (prostě vše co usnadňuje používání nejen počítače, ale dnes již už ve velké míře různých embedded zařízení, smartphonů nebo jiných menších zařízeních, kde je potřeba mít snadné ovládání a rovněž pěkný vzhled), jsem napsal tenhle článek s ním se seznámit konkrétně s Qt Frameworkem.

Za prvé je nutno zdůraznit, že díky Qt je možno vytvářet aplikace, nebo je používat pod různými platformami (od GNU/Linux po MS Windows aj). Je to tedy multiplatformní framework. Mezi nejznámější aplikace, které tento systém používají jsou KDE (Okenní manažer pod GNU/Linux), Google Earth, Skype, Adobe Photoshop Album, VirtualBox. Jistě jste nějaké tyto aplikace už používali, takže Qt framework už prakticky znáte a není problém se sním více seznámit.

Google Earth

Historie

Historie Qt začíná v roce 1991 pod jmény Haavard Nord a Eirik Chambe-Eng (Původní developer Qt a druhý je president norské společnosti Trolltech-společnost, která donedávna stála za vývojem Qt).Velká událost v používání Qt nastala v roce 1998, kdy se začalo vyvíjet grafické prostředí KDE pro GNU/Linux a byl zvolen právě Qt jako hlavní knihovna pro implementaci. V poslední době se stala asi nejzajímavější věc v historii tohoto frameworku, protože společnost Nokia koupila společnost Trolltech a tím získala „vládu“ nad Qt, který právě Trolltech vyvíjel. Další zásadní událost se stala, když Nokia uvolnila framework pod licenci LPGL, která zaručuje, že software s ním vyvíjený, je možno prodávat bez nějaké licence, kterou jste si museli dříve koupit a nebyla zrovna levná (tedy uvolnila jen nejběžněji používanou verzi). V současnosti mezi tahouny patří verze 4 (konkrétně verze 4.5), která se velice povedla.

Rozdělení Qt

GUI Framework

 • komerční edice GUI, podporuje tvorbu síťových aplikací a databázových aplikací (známá také jako „Desktop Light“)
 • Full Framework – kompletní komerční verze
 • Open Source – kompletní Open Source Edice.

Už sem zmínil, že s Qt lze programovat pro různé systémy a různé architektury. Nokia vyvíjí tyto frameworky pod „systémy“ –

 • Embedded Linux
 • Mac OS X
 • Windows
 • GNU/Linux
 • Windows CE
 • S60

Takže i symbianisti s S60 si přijdou na své.

Vývoj

Vývoj pod Qt frameworkem je velice jednoduchý – stačí nainstalovat Qt SDK pro vaší platformu, který najdete na stránce Nokie (součástí Qt SDK pro MS Windows je i MinGW kompilátor), další součástí je Qt creator pomocí kterého můžete vyvíjet snadněji.

GUI bulder

Poté stačí tento balík nainstalovat, jako vše co normálně nainstalujete na váš systém a můžete vyvíjet krásné GUI aplikace.

Aplikace obsahující Qt se vyvíjí převážně pod jazykem C++, pod kterým je Qt taky napsan, ale používají se také mnoho jiných jazyků jako např. Python (PyQt), Ruby (QtRuby), C, Perl, Pascal, C# a Java – (Jambi – v současnosti vývoj jambi je zastaven.).

Ukázka zdrojového kódu v jazyce C

#include

int main(int argc, char *argv[]) {
QApplication app(argc, argv);
QLabel label(„Ahoj, Qt framework!“);
label.show();
return app.exec(); }

kompilace tohoto zdrojového kódu přes příkazovou řádku.

 • vytvořte složku hello a přepněte se do ní,
 • vytvořte zde textový soubor (pomocí jakéhokoli textového procesoru), vložte do něj – předchozí zdrojový kód a pojmenujte ho hello.cpp a uložte,
 • spusťte následující sadu příkazů

qmake -project

qmake

make/gmake/nmake

spusťte ./release/hello(GNU/Li­nux) nebo \release\hello.exe (MS Windows)

Tento článek se přímo nemá zabývat vytváření programů pomocí Qt a tak bych odkázal na seriály o tvorbě s pomocí Qt, které Vám pomohou více.

Nakonec zde napíši ještě alternativy k Qt a to jsou většinou GTK+ (používají ho programy jako GIMP nebo rozhraní Gnome) a wxWidgets. (používají např. Audacity,BitTo­rrent).

Výhody:

 • Multiplatformní
 • GUI builder

Nevýhody:

 • Jen část je pod LGPL

Sponzorované odkazy:

Článek QT framework - pomocník programátora byl publikován 15. října 2009 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Radek Ludačka. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. Nejlepší souborové manažery zdarma
 4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
 8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!