QT framework - pomocník programátora

Tagy:  Qt framework, GUI, Qt, vývoj, programátor, framework, grafika, vyvíjení

Sponzorované odkazy

QT framework - pomocník programátora

Možná se ptáte, jak se vytváří, a co dává vzhled vašim aplikacím, nebo jak se vůbec vytváří tyto aplikace, které používáte skoro dennodenně.

O co jde?

Pro ty, kdo ještě nikdy nic neslyšeli o frameworcích, které dávají vzhled a funkcionalitu, jako všechna ta „klikátka“, posouvače a tlačítka (prostě vše co usnadňuje používání nejen počítače, ale dnes již už ve velké míře různých embedded zařízení, smartphonů nebo jiných menších zařízeních, kde je potřeba mít snadné ovládání a rovněž pěkný vzhled), jsem napsal tenhle článek s ním se seznámit konkrétně s Qt Frameworkem.

Za prvé je nutno zdůraznit, že díky Qt je možno vytvářet aplikace, nebo je používat pod různými platformami (od GNU/Linux po MS Windows aj). Je to tedy multiplatformní framework. Mezi nejznámější aplikace, které tento systém používají jsou KDE (Okenní manažer pod GNU/Linux), Google Earth, Skype, Adobe Photoshop Album, VirtualBox. Jistě jste nějaké tyto aplikace už používali, takže Qt framework už prakticky znáte a není problém se sním více seznámit.

Google EarthGoogle Earth

Historie

Historie Qt začíná v roce 1991 pod jmény Haavard Nord a Eirik Chambe-Eng (Původní developer Qt a druhý je president norské společnosti Trolltech-společnost, která donedávna stála za vývojem Qt).Velká událost v používání Qt nastala v roce 1998, kdy se začalo vyvíjet grafické prostředí KDE pro GNU/Linux a byl zvolen právě Qt jako hlavní knihovna pro implementaci. V poslední době se stala asi nejzajímavější věc v historii tohoto frameworku, protože společnost Nokia koupila společnost Trolltech a tím získala „vládu“ nad Qt, který právě Trolltech vyvíjel. Další zásadní událost se stala, když Nokia uvolnila framework pod licenci LPGL, která zaručuje, že software s ním vyvíjený, je možno prodávat bez nějaké licence, kterou jste si museli dříve koupit a nebyla zrovna levná (tedy uvolnila jen nejběžněji používanou verzi). V současnosti mezi tahouny patří verze 4 (konkrétně verze 4.5), která se velice povedla.

Rozdělení Qt

GUI Framework

  • komerční edice GUI, podporuje tvorbu síťových aplikací a databázových aplikací (známá také jako „Desktop Light“)
  • Full Framework – kompletní komerční verze
  • Open Source – kompletní Open Source Edice.

Už sem zmínil, že s Qt lze programovat pro různé systémy a různé architektury. Nokia vyvíjí tyto frameworky pod „systémy“ –

  • Embedded Linux
  • Mac OS X
  • Windows
  • GNU/Linux
  • Windows CE
  • S60

Takže i symbianisti s S60 si přijdou na své.

Vývoj

Vývoj pod Qt frameworkem je velice jednoduchý – stačí nainstalovat Qt SDK pro vaší platformu, který najdete na stránce Nokie (součástí Qt SDK pro MS Windows je i MinGW kompilátor), další součástí je Qt creator pomocí kterého můžete vyvíjet snadněji.

GUI bulderGUI bulder

Poté stačí tento balík nainstalovat, jako vše co normálně nainstalujete na váš systém a můžete vyvíjet krásné GUI aplikace.

Aplikace obsahující Qt se vyvíjí převážně pod jazykem C++, pod kterým je Qt taky napsan, ale používají se také mnoho jiných jazyků jako např. Python (PyQt), Ruby (QtRuby), C, Perl, Pascal, C# a Java – (Jambi – v současnosti vývoj jambi je zastaven.).

Ukázka zdrojového kódu v jazyce C

#include

int main(int argc, char *argv[]) {
QApplication app(argc, argv);
QLabel label(„Ahoj, Qt framework!“);
label.show();
return app.exec(); }

kompilace tohoto zdrojového kódu přes příkazovou řádku.

  • vytvořte složku hello a přepněte se do ní,
  • vytvořte zde textový soubor (pomocí jakéhokoli textového procesoru), vložte do něj – předchozí zdrojový kód a pojmenujte ho hello.cpp a uložte,
  • spusťte následující sadu příkazů

qmake -project

qmake

make/gmake/nmake

spusťte ./release/hello(GNU/Li­nux) nebo \release\hello.exe (MS Windows)

Tento článek se přímo nemá zabývat vytváření programů pomocí Qt a tak bych odkázal na seriály o tvorbě s pomocí Qt, které Vám pomohou více.

Nakonec zde napíši ještě alternativy k Qt a to jsou většinou GTK+ (používají ho programy jako GIMP nebo rozhraní Gnome) a wxWidgets. (používají např. Audacity,BitTo­rrent).

Výhody:

  • Multiplatformní
  • GUI builder

Nevýhody:

  • Jen část je pod LGPL

Článek QT framework - pomocník programátora byl publikován 15. října 2009 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Radek Ludačka. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...