Diskuse ke článku Moderní software – potřebujeme výkonné počítače?

Trochu jinak

Napsal/a: Miloslav Ponkrác

Přidáno: 19.03.2010 18.11

Odpovědět

Já jsme po několika letech se vrátil od notebooku ke stolním. Článek totiž nepočítá s postoupným zhoršováním kvality a nepraktičnosti výrobců.

Už nechci žádný lesklý displej a je čím dál horší sehnat notebook bez něho. A pokud ho seženete, je mnohem dražší.

Oprava klávesnice na notebooku po vylité vodě stála 3000 Kč. Když vyliju vodu na klávesnici stolního kompu, nic se většinou nestane, a když tak koupě nové klávesnicve je něco přes 100 Kč.

Nedávno neustálé nucení Windows Vista ve všch noteboocích. I já jsem se stal nedobrovolným dárcem Microsoftu, abych si pak koupil jinou verzi Windows. Nevyberete si, Visty byly ve všem. Kdykoli Microsoft vydá špatný systém, je velmi těžké najít notebook, kde si nuceně nekoupíte.

Notebooky mají obvykle čím dál horší použitelnost. Výrobci se snaží o „multimediální fičury“ (na to jim kašlu k tomu noťas nemám). Jsou čím dál křehčí a čím dál více vyrobeny s nižšími náklady. Celkem nezáleží jak drahý notebook si koupíte, šetří se na všech cenových kategoriích při výrobě.

Vysoké riziko při koupi notebooku. Notebooky se kazí ve velmi vysokém procentu. Můj poslední notebook jsem koupil a po několika hodinách jsem ho hned vrátil jako reklamaci a dostal jsem další kus. Řada oprav je kulantně zdůvodněna jako chyba uživatele. Mně se to nestalo, ale kolem neustále. Je to podobně jako u mobilu, který jsem reklamoval a následně jsem se dozvěděl, že mi spadl do vody. Je vysoké riziko špatné koupě, které se s časem jen zvětšuje.

RE: Trochu jinak

Milan Herbig

Odpovědět

Já jsem právě naopak dlouhou dobu zavrhoval notebooky. Už když se u nás objevili, byly šíleně drahé a oproti stolním počítačům málo výkonné. Jenomže jak šel čas, vývoj se posunul na takovou úroveň, že si mohu koupit notebook s výkonem stolního počítače (neberu v úvahu herní grafické karty) a s výdrží kolem 8 hodin. To je fantastické, žádné kabely, nic. Pokud si notebook vybíráte a nekoupíte si hned první kousek v obchodech s elektrem, lze narazit i na kousky s výborným zpracováním za dobrou cenu.

Osobně nevím, co máte proti lesklým displejům. Nejen že displej chrání proti mech. poškození (což se stane u LCD raz dva), ale i celkově na mě displej působí jasnějšími barvami.

Chápu, že oprava notebooku se prodraží. Uvědomte si však, jak komplexní je to výrobek a že prostě nejde něco vymontovat a šoupnout tam jakýkoliv náhradní díl. Vše je děláno na míru. No a pokud jste tak neopatrný a nad notebookem snídáte, to už je váš problém, s kterým výrobce opravdu nepočítá.

Samozřejmě postupné zhoršování kvality se netýká jen odvětví počítačů, nýbrž všeobecně všech výrobků. Dnes se prostě vše vyrábí v asii za minimální cenu za účelem dosažení maximálního zisku a bohužel uživatel je až na druhém místě. Bohužel u elektroniky v poslední době platí, že čím dražší, tím kvalitnější.

Diskuze k článku

Aktivní odkazy nejsou v komentářích povoleny