Moderní software – potřebujeme výkonné počítače?

Tagy:  náročnost programů, notebook vs počítač, nové technologie, výkon počítače, notebook, výkon, energie, technika, energetická náročnost

Sponzorované odkazy

Moderní software – potřebujeme výkonné počítače?

Denně slýcháme nebo čteme na internetu, že výrobci počítačů se opět překonali a vyvinuli něco nového. Vývoj počítačových komponent je tak rychlý, že se ve velkoobchodních skladech nestačí na skladované zboží ani prášit. Jenomže co na to vývojáři softwaru? Jeho vývoj je dalece pozadu. O náročnosti dnešních aplikací nelze ani hovořit jako o problému, který by majitele průměrného počítače sužoval. Opravdu tedy potřebujeme kupovat nové výkonnější počítače?

Vývoj hardwaru v posledních letech

Zatímco výzkum a návrh nových technologií může trvat léta, vývoj softwaru je na hardwaru závislý, aby na konkrétním stroji následně program fungoval bez problémů. Musíme si však uvědomit, že vytvořit nějaký sofistikovanější program trvá nějakou dobu – měsíce i roky. Jeho následné vylepšování a úpravy na právě aktuální technologie trvají měsíce. Díky tomuto faktu není moc času na inovaci softwaru jako takovou, tudíž produkce opravdu nových (převratných) programů téměř stagnuje a objevují se z většiny jen upravené (upgradované) verze, které zajišťují komptabilitu s novým hardwarem plus nějaké opravy a novinky. Toto je krásný příklad vývoje operačních systémů. Vzpomeňte, dlouhá léta tu byly jen Windows XP. Dostačovaly na všechny úkony, jenomže jak šel vývoj dopředu, začaly se objevovat vícejádrové procesory, nové 3D technologie, aj., a tak se objevil se nový operační systém Windows Vista. Všemi z většiny bezdůvodně zatracovaný operační systém však byl důležitým článkem v rozvoji dalšího softwaru. Visty dokázaly totiž efektivněji pracovat s vícejádrovými procesory, využít mnohem více RAM, atd. Prakticky donutily výrobce softwaru, aby svoje programy rovněž uzpůsobili posledním trendům. Například s odstupem jednoho roku vyšly dvě nové verze Adobe Photoshop. A co zásadního že přinášel poslední CS4 oproti CS3? Zejména vylepšenou podporu nového hardwaru, tj. čtyřjádrových procesorů.

Dnes už tedy můžeme říci, že po více jak dvou letech, co jsou právě zmiňované čtyřjádrové procesory na trhu, se výrobcům konečně podařilo své programy uzpůsobit dnešním technologiím. Zdaleka však nemají vyhráno. Už na letošní rok je chystané další navýšení počtu jader v procesorech. To je například jeden z důvodů, proč už Microsoft teprve pár měsíců od vydání svého nového operačního systému Windows 7, hovoří o jeho nástupci. Podle posledních informací plánuje Microsoft uveřejnit svůj nový operační systém „Windows 8“ již v létě příštího roku. Říkáte si, co to má za význam. De facto jediným důvodem je udržet krok s moderními technologiemi, které jsou na následující dva roky naplánovány. Tady jasně vidíte, do jaké propasti se to ženeme. Jenomže ačkoli výrobci softwaru chtějí nebo ne, jsou sami proti sobě, poněvadž uživatelé nebudou každý rok platit za licenci na novou verzi produktu nebo za nový operační systém.

Potřebujeme tedy výkonné stroje?

Toto je bez pochyby téma na několik stránek, avšak pokusím se to nějak shrnout. Většina lidí na počítači vykonává jen kancelářskou práci a surfuje na internetu. Takovýmto lidem postačí bohatě obyčejný notebook maximálně do 15 tisíc korun. Mobilní technologie pokročili za pár let ve vývoji tak, že vám levný notebook bez problémů vystačí na všechno. Můžete sledovat HD filmy, poslouchat hudbu, pracovat, dokonce si i užít nějakou tu hru. Ty nejznámější a nejpoužívanější programy spustíte de facto na jakémkoliv stroji. I na pět let starém počítači zprovozníte bez větších obtíží poslední operační systém Windows 7. Obecně lze říci, že notebooky pomalu zadupávají stolní počítače do země. Tomuto tvrzení napovídá i fakt, že prodeje mobilních počítačů jsou mnohem vyšší než prodeje počítačů stolních. O výhodách notebooků se tu bavit nebudeme, každý totiž určitě na nějakou tu výhodu přijdete. A do budoucna tomu nebude jinak. Troufám si tvrdit, že mobilní počítače pomalu zaujmou majoritní postavení na trhu. Kdo by chtěl totiž živit x 100W bestii, když mu stačí malá krabička velikosti knihy, která odvede tu samou práci s několikanásobně menší spotřebou.

Odpověď na otázku, zdali potřebujeme výkonné stroje pro moderní software, je myslím už teď jasná. Více však ještě ukáže čas, myslím si ale, že průměrné počítače, které máme dnes doma, dokážou obstojně ještě nějakou tu dobu sloužit, poněvadž pokud nejste profesionály či náruživými hráči her, nemáte takřka důvod kupovat výkonnější počítač. A co si myslíte vy?

Pozn. Tento článek je jakousi úvahou nad dnešní situací. S mým názorem se nemusíte ztotožňovat, na tuto položenou otázku by si měl každý odpovědět sám.

Článek Moderní software – potřebujeme výkonné počítače? byl publikován 4. března 2010 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...