Software pro tvorbu diagramů

Tagy:  diagramy, schémata, dia, draw

Sponzorované odkazy

Software pro tvorbu diagramů

Znáte to- občas potřebujete svůj domácí úkol nebo firemní prezentaci podpořit nějakým tím diagramem nebo schématem a narážíte tak na problém, jak jej vůbec vytvořit. S tímto problémem vám poradíme v dnešním článku. Budeme se hlavně věnovat bezplatným řešením, tedy CorelDRAW a jiné zde nehledejte.

Software nebo webová aplikace?

Nejdříve je potřeba si říci kde budete potřebovat vaše diagramy a schémata tvořit. Pokud snad potřebujete odkudkoliv na světě (tj. mobilní přístup), k tvorbě schémat a diagramů a také k vaší databázi již hotových prací, doporučuji sáhnout po online webové aplikaci Gliffy.com o které jsem vám již psal. Doporučuji přečíst výhody i nevýhody této služby (ve free verzi bude na obrázku vodoznak). Další aplikace pro práci s jednoduchou vektorovou grafikou je nová služba v Google Docs. Přehled vektorových tvarů pak viz obrázek. Pokud ovšem nevyžadujete mobilitu, ale sháníte větší komfort, čtěte dál o desktopových aplikací pro vektorovou práci.

Není vůbec jednoduché si vybrat

Dobrých vektorových editorů je jako máku a opravdu není lehké si vybrat pouze ten jeden, naštěstí však má většina editorů obdobné ovládání a není proto od věci mít v PC programů více.

OpenOffice.org – Draw

Součástí bezplatného a otevřeného kancelářského balíku OpenOffice.org je i aplikace Draw, které vám jistojistě vystačí. Přesto ne každému Draw sedí, z počátku ovládání působí trochu těžkopádně (alespoň mně). Je nutné se tedy trochu déle s programem sžít. Draw umí ukládat do: .odg, .otg, .sxd, .std, .sda, .vor a .sdd. Exportovat můžete do: .pdf, .html, .xhtml, .swf, .bmp, emf, .eps, .gif, .jp(e)g, .met, .pbm, .pc(i)t, .png, .ppm, .ras, .svg, .svm, .tif(f), .wmf a .xpm. Plus programu je i to, že je dostupný pro Mac OS a Linux.

Inkscape

Inkscape je už pokročilý vektorový editor, který může udělat taktéž stejnou práci na Mac OS i na Linuxu. Instalační soubor má přes 30 MB, takže bychom jej mohli zařadit do kategorie „molochové“, pracujete-li však běžně s vektorovou grafikou, je to jasná volba. Malá nevýhoda programu je, že na Linuxu program dost často padá, snad se ale brzy dočkáme změn.

Dia

Dia je malý a nenáročný diagramový nástroj, který jsem objevil poprvé až na svém Linux Ubuntu, k dispozici je taktéž pro Windows (není ta multiplatfomost úžasná věc? :-)). Dia ukládá do svého vlastního formátu- .dia a export zvládá do: png, png s průhledností, .pdf, .ps, .svg, .cgm, .shape, .dxf, .eps, .emf, .plt a .hpgl, .bmp, .ico a .cur, .jpg-jpeg,–jpe, .png, .tif(f), .mp, .tex, .vdx, .wmf, .wpg a také .fig.

Závěr

Jak vidíte je pravda co zaznělo v úvodu, tedy že všechny programy jsou obdobné a intuitivní a je vlastně úplně jedno, který si zvolíte.

Článek Software pro tvorbu diagramů byl publikován 27. března 2009 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...