Software pro tvorbu diagramů
Sponzorované odkazy
Znáte to- občas potřebujete svůj domácí úkol nebo firemní prezentaci podpořit nějakým tím diagramem nebo schématem a narážíte tak na problém, jak jej vůbec vytvořit. S tímto problémem vám poradíme v dnešním článku. Budeme se hlavně věnovat bezplatným řešením, tedy CorelDRAW a jiné zde nehledejte.
Software nebo webová aplikace?
Nejdříve je potřeba si říci kde budete potřebovat vaše diagramy a schémata tvořit. Pokud snad potřebujete odkudkoliv na světě (tj. mobilní přístup), k tvorbě schémat a diagramů a také k vaší databázi již hotových prací, doporučuji sáhnout po online webové aplikaci Gliffy.com o které jsem vám již psal. Doporučuji přečíst výhody i nevýhody této služby (ve free verzi bude na obrázku vodoznak). Další aplikace pro práci s jednoduchou vektorovou grafikou je nová služba v Google Docs. Přehled vektorových tvarů pak viz obrázek. Pokud ovšem nevyžadujete mobilitu, ale sháníte větší komfort, čtěte dál o desktopových aplikací pro vektorovou práci.
Není vůbec jednoduché si vybrat
Dobrých vektorových editorů je jako máku a opravdu není lehké si vybrat pouze ten jeden, naštěstí však má většina editorů obdobné ovládání a není proto od věci mít v PC programů více.
OpenOffice.org – Draw
Součástí bezplatného a otevřeného kancelářského balíku OpenOffice.org je i aplikace Draw, které vám jistojistě vystačí. Přesto ne každému Draw sedí, z počátku ovládání působí trochu těžkopádně (alespoň mně). Je nutné se tedy trochu déle s programem sžít. Draw umí ukládat do: .odg, .otg, .sxd, .std, .sda, .vor a .sdd. Exportovat můžete do: .pdf, .html, .xhtml, .swf, .bmp, emf, .eps, .gif, .jp(e)g, .met, .pbm, .pc(i)t, .png, .ppm, .ras, .svg, .svm, .tif(f), .wmf a .xpm. Plus programu je i to, že je dostupný pro Mac OS a Linux.
Inkscape
Inkscape je už pokročilý vektorový editor, který může udělat taktéž stejnou práci na Mac OS i na Linuxu. Instalační soubor má přes 30 MB, takže bychom jej mohli zařadit do kategorie „molochové“, pracujete-li však běžně s vektorovou grafikou, je to jasná volba. Malá nevýhoda programu je, že na Linuxu program dost často padá, snad se ale brzy dočkáme změn.
Dia
Dia je malý a nenáročný diagramový nástroj, který jsem objevil poprvé až na svém Linux Ubuntu, k dispozici je taktéž pro Windows (není ta multiplatfomost úžasná věc? :-)). Dia ukládá do svého vlastního formátu- .dia a export zvládá do: png, png s průhledností, .pdf, .ps, .svg, .cgm, .shape, .dxf, .eps, .emf, .plt a .hpgl, .bmp, .ico a .cur, .jpg-jpeg,–jpe, .png, .tif(f), .mp, .tex, .vdx, .wmf, .wpg a také .fig.
Závěr
Jak vidíte je pravda co zaznělo v úvodu, tedy že všechny programy jsou obdobné a intuitivní a je vlastně úplně jedno, který si zvolíte.
Článek Software pro tvorbu diagramů byl publikován 27. března 2009 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Tvoříme diagramy - Výběr nejlepších programů 27.08.2014 05.00
- Gliffy: tvorba online diagramů, schémat a technických výkresů 30.12.2008 05.00
- Sony Ericsson Themes Creator - přizpůsobte si Váš telefon ! 11.02.2010 06.00
- Zoner Callisto 5 - Dříve placený, dnes zdarma 08.04.2013 05.00
- OneNote 2013: Tvorba poznámek zdarma 07.04.2014 05.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Co je integrační software?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- 8 výhod cloudového úložiště
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.