Gliffy: tvorba online diagramů, schémat a technických výkresů

Tagy:  gliffy, gliffy.com, online diagramy, online návrhy, online stavby, online schémata

Sponzorované odkazy

Gliffy: tvorba online diagramů, schémat a technických výkresů

Dnes se seznámíme se zajímavou online aplikací Gliffy. Gliffy je velmi povedený online nástroj pro tvorbu diagramů, SWOT analýzy, schémat, technický výkresů, plánků místnosti, uživatelské rozhraní a mnoho dalšího. Nejdříve se podívejte co všechno Gliffy zvládne a pak pokračujte ve čtení článku.

Registrace a licence

Adresa této zajímavé online aplikace je tedy Gliffy.com a abyste mohli využívat těchto služeb musíte si zřídit účet- registrace je jednoduchá, stačí zadat e-mail a heslo. Poté jste ihned přihlášeni.

Důležité je zmínit také licenci. Všechny účty totiž startují jako prémiové- tedy máte plně aktivní všechny služby, ale takto plně aktivní účet vydrží jen 30 dní. Poté jsou účty přepnuty na Basic, tedy pokud si nezaplatíte opět Premium. Rozdíly v Basic a Premium účtu si prohlédněte zde.

Já jen zmíním hlavní detaily: všechny projekty jsou ukládány jako veřejné(!) a máte pouze 2MB k uložení svých dat.

Document manager a uživatelské rozhraní

Gliffy nabízí při spuštění tzv. Document manager, správce vašich dokumentů. Vaše projekty lze dělit na privátní (soukromé) a public (veřejné). Kromě tvorby, mazání a úpravy dokumentů, můžete také přidávat štítky (tagy) a třídit si tak své projekty.

K samotnému uživatelskému rozhraní: v levém menu vidíte kategorie pro kresbu (schémata, plánky místnosti, …). Horní menu obsahuje jednoduché menu s File, Edit, Share a panelem nástrojů: Modify a View. Vpravo poté záložku nastavení (properties), nápovědu a historie dokumentu, resp. jeho změny. Některé věci si probereme podrobněji dále.

Tvorba

Rozklikněte si kategorii s kterou chcete pracovat. Objekt z kategorie umístíte pouhým přetažením myší (drag and drop). Objekt je poté na plátně ihned vybrán a zobrazí se kolem něj nejrůznější nástroje. Kostičky na hraně umožňují roztažení objektu, posunutí je klasickým pohybem myši a natočení objektu provedete šipkou nad objektem. Dvojklik na objekt roztáhne záložku Properties v pravém menu. Zde je vidno šířka, výška, natočení a poloha X a Y objektu. Další vlastnosti jsou v pořadí: zamknutí škálování (zachování poměru při změně stran), zamknutí editace objektu, stín pod objektem, barevný přechod. Nahoře je pak ještě barva objektu a tloušťka čáry.

Vidíte vše je jednoduché, nyní se můžete pustit do tvorby vašeho projektu.

Výsledná práce

Výsledek své práce si nezapomeňte uložit (projekt je samozřejmě uložen na serveru). Pamatujte, že každé uložení tvoří jeden údaj v Revision History, tj. ve zmíněném historii dokumentu. Potřebujete-li se svým projektem pracovat online není žádný problém. Ukládání obrázku je možné do formátů: SVG, JPG a PNG. Tisk a náhled tisku je také samozřejmost (dostupné přes menu File).

Nutno však dodat, že využíváte-li účtu Basic, bude do každého vyexportovaného obrázku dolů doprava promítnuto logo Gliffy.

Hodnocení služby: 75 % a to především díky nutnosti platit za prémiový účet.

Homepage: http://gliffy.com

Článek Gliffy: tvorba online diagramů, schémat a technických výkresů byl publikován 30. prosince 2008 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...