Free DWG Viewer – Prohlížeč CAD výkresů zdarma

Tagy:  DWG Viewer, Free DWG Viewer, prohlížeč DWG, AutoCAD, CAD, DXF, DWF, DWG Wiever

Sponzorované odkazy

Free DWG Viewer – Prohlížeč CAD výkresů zdarma

AutoCAD je hojně používaným nástrojem pro tvorbu 2D a 3D výkresů, nicméně čas od času je třeba vytvořené výkresy jen prohlédnout, k čemuž nepotřebujeme plnohodnotný editor. Přesně pro tyto účely je stvořený program Free DWG Viewer umožňující základní prohlížení a práci s CAD výkresy. Pusťme se do toho.

Snadné prohlížení

Prohlížení výkresů formátů DWG, DXF a DWF je opravdu jediným úkolem této aplikaci, a tak od něj určitě nečekejte editační a kreslící nástroje. Co zde naštěstí nechybí, jsou nástroje pro měření vzdáleností, úhlů a poloměrů objektů. Prvním krokem k používání této funkce je však kalibrace, která spočívá ve volbě a naměření správného měřítka přímo ve výkresu. Vedle klasických metrických jednotek se samozřejmě můžete přepnout na imperiální jednotky, tedy palce.

První spuštění Free DWG VieweruPrvní spuštění Free DWG Vieweru

V oblasti 2D zobrazování poskytuje Free DWG Viewer vše potřebné. Ať už jde o práci s lupou, otáčení o 90°, o používání osové souměrnosti či třeba změnu barev pozadí výkresu. Co se týče zmíněné lupy, nabízí se i nástroj pro zvětšení jen určité části výkresu, což oceníte například při zviditelnění určitého detailu vzhledem k celému výkresu. Pozadí lze přepnout do celé řady barev a nebo můžete celý výkres přepnout do černobílých odstínů.

Počítat bohužel nelze se zobrazováním a prohlížením 3D výkresů, respektive objektů, což z určité části ubírá na použitelnosti Free DWG Vieweru.

Free DWG Vieweru problém nečiní ani práce s vrstvami, které si můžete libovolně skrývat a zobrazovat. Podobně je na tom také zobrazování razítek výkresů, které sice nejde editovat, ale zobrazené jsou celé a klidně i s okraji celého výkresu.

Prohlížení výkresuProhlížení výkresu

Export jako nedílná součást prohlížeče

Dostáváme se k důležitému úkolu každého lepšího prohlížeče. Tím úkolem je export prohlížených výkresů. Free DWG Viewer samozřejmě umožňuje tisk celého výkresu a nebo jen určité výřezu.

Co mi chybí a v dnešní době považuji za velmi důležité, je export do formátu PDF. Absenci jakéhokoli exportu do PDF pomocí jediného tlačítka a nebo nabídky v nastavení ukládání lze sice obejít (například za pomoci aplikace PDFCreator), ale stále je nutné používat vedle Free DWG Vieweru aplikaci navíc.

Jistou náplastí pro výše zmíněný nedostatek je export do formátu .jpg. Exportovat můžete jak celý dokument, tak i jen určitý výřez výkresu. Nebylo by na škodu, kdyby bitmapový export byl možný i do více formátů, jako třeba .png a .bmp. Export je také možný do formátu .csf. Tento formát je vytvořený přímo vývojáři Free DWG Vieweru.

Export do PDF lze obejít za pomoci PDFCreatoruExport do PDF lze obejít za pomoci PDFCreatoru

Instalace a první spuštění

Prvním krokem předbíhajícím samotnou instalaci je samozřejmě stažení instalačního balíku z oficiálních stránek tvůrčího týmu brava! a nebo třeba ze serveru eDownload.cz. Velikost instalačního balíčku činí lehce přes 60 MB, což je na takto jednoduchý prohlížeč pozoruhodně mnoho, nicméně při dnešních rychlostech konektivity to není problém.

Samotnou instalací vás provádí běžný průvodce, kterému chybí, stejně jako celé aplikaci, česká lokalizace. Tu bohužel nelze ani dodatečně stáhnout. V instalaci neočekávejte žádné zádrhely ani nabídky všelijakých panelů do prohlížeče a podobného reklamního softwaru.

Uživatelské rozhraní laděné do temných barev je velmi pěkně zpracované a přehledné. Nikde nepřebývají žádné panely či nabídky. Všechny nástroje jsou poskládané intuitivně, a tak se nemusíte bát krkolomného ovládání. V oblasti nastavení očekávejte jen základní možnosti konfigurace, to však pro tyto účely zcela dostačuje.

Práce s vrstvamiPráce s vrstvami

Závěrem

Závěrem lze říci, že Free DWG Viewer bezesporu splňuje svůj účel, kterým je zobrazování a export 2D výkresů. Všechny potřebné nástroje jsou velmi pěkně rozřazené do nabídek a panelů, a tak se s aplikací příjemně pracuje. Navíc je stabilní a dostatečně svižný. Free DWG Viewer je distribuovaný pod licencí freeware, a tak je zdarma.

Moje hodnocení:  75 %

Výhody:

  • Zdarma
  • Uživatelské rozhraní
  • Nechybí nástroje pro měření

Nevýhody:

  • Absence češtiny
  • Neumí pracovat s 3D výkresy
  • Slabé možnosti exportu

Článek Free DWG Viewer – Prohlížeč CAD výkresů zdarma byl publikován 19. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...