Google Wave - preview z nové sociální webové služby

Tagy:  google wave, google, wave, google, google účet, aplikace, facebook, komunikace, real time, sociální sítě, služby

Google Wave - preview z nové sociální webové služby

Společnost Google už dávno nestojí pouze za svým nejznámějším produktem – populárním vyhledávačem nesoucí jak jinak název Google. Google nás už dlouho zásobuje novými a čím dál tím víc zajímavými službami. Vezmeme v potaz např.: reklamní systém Adsense nebo satelitní simulátor Google Earth. Nyní tato bezpochyby nejvýznamnější internetová společnost uvádí do testovacího provozu novou službu pojmenovanou Google Wave. K čemu tato online služba slouží a jaké jsou mé první dojmy z „preview“ verze se dozvíte v tomto článku.

O co vůbec jde?

Google Wave je online aplikace a hlavně zbrusu nová komunikační platforma, která se snaží sjednotit email, instant messanger a sociální sítě, čímž by vzniklo něco, co autoři této aplikace označují jako „email nové generace“. Tato platforma by se měla podle slov, která jsem nalezl na stránkách aplikace, nástrojem pro komunikaci a spolupráci v reálném čase. Zní to hezky, že? Google Wave by se mohl stát přelomovou aplikací, která by mimo jiné určitě zvýšila efektivitu práce, protože kolegové by se nemuseli ani vidět a přitom by jednoduše mohli diskutovat na dané témat a hledat řešení problému a to všechno v reálném čase. Nicméně nepředbíhejme a pojďme se podívat jak Wave vypadá a na jakém principu je komunikace a spolupráce vůbec založena.

Vrháme se do Vlny!

Tvoření nové wave.Tvoření nové wave.

K používání Wave je logicky potřeba mít Google účet a pokud ho chcete testovat už teď (v průběhu preview verze) je nutné požádat o pozvánku, kterou vám buď pošle nějaký známý co už Wave používá a nebo ji získáte jednoduchým vyplněním webového formuláře a během pár dnů je vám zaslána pozvánka. Po prvním přihlášení jsem byl nejprve zmatený a nemohl jsem se ve Wave vyznat. Jako správný pesimista už jsem začínal pochybovat o kvalitě zpracování jinak výborného nápadu, ale nakonec jsem se naštěstí rozkoukal. Wave je zpracován pomocí oken, tak jak je známe třeba z OS Windows. Tyto okna můžeme minimalizovat a maximalizovat a tím si uzpůsobit vizáž aplikace podle sebe. Celkově je vzhled vyřešen poměrně dobře – jednoduše ( i když jak už jsem psal, je potřeba si na něj zvyknout), ale možná až moc stroze.

Úvodní stránka služby Google Wave po přihlášení.Úvodní stránka služby Google Wave po přihlášení.

Celá komunikace se odehrává pomocí vláken pojmenovaných jak jinak než waves. Tyto vlákna můžou mít různý charakter, který si vybíráme z nabídky v pravé části aplikace. Díky tomu můžeme vytvořit obyčejnou wave a nebo třeba diskuzi. V podstatě by se to celé dalo vzdáleně přirovnat k psaní příspěvků na Zeď na Facebooku ovšem v poněkud sofistikovanější a více „pracovně přívětivější“ formě. Programátory a kodéry určitě potěší i to, že Google má v úmyslu uvolnit pod licencí opensource i API, na kterém Wave běží, tak jako tomu například bylo u slavného Google API (API pro práci s Google Search).

Zakládání diskuze.Zakládání diskuze.

Google Wave do budoucna.

Wave má podle mého obrovský potenciál hlavně na poli kooperace spolupracovníků, kteří spolu pracují online na nějakém projektu. Jediné co bych mohl vývojářům vytknout je vzhled celé aplikace, který je na můj vkus moc strohý a zpočátku je těžké s v něm zorientovat. Ale co musím doopravdy ocenit je původní myšlenka. Myslím si, že je dost dobře možné, že brzy se pomocí Google Wave budou řešit vědecké problémy, vytvářet aplikace, řídit firmy atd… neboť jak už jsem řekl, největší potenciál má Wave v kooperaci v práci a zvyšování její efektivity.

Článek Google Wave - preview z nové sociální webové služby byl publikován 23. května 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...