Servis 24 - I.díl - recenze internetového bankovnictví

Tagy:  servis 24, servis 24 přihlášení, servis 24 internetbanking, ceskasporitelna, peníze, banka, bankovnictví, internetové bankovnictví, hacker, návod, internet

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Servis 24 - I.díl - recenze internetového bankovnictví
  2. Servis 24 - II.díl - Jak na základní platební operace?
Servis 24 - I.díl - recenze internetového bankovnictví

Internetové bankovnictví, čili zadávání bankovních příkazů a v podstatě všemožná práce s účtem pomocí webového serveru, je zřejmě jednou z nejvíce užitečných služeb na internetu vůbec. Díky tomu už není nutné chodit do banky, nebo používat zdlouhavé telefonní příkazy pro každou platbu a akci na účtě. My se v tomto článku podíváme na zoubek službě nesoucí název Servis 24, která je internetovým bankovnictvím pro klienty České Spořitelny.

Jak začít používat Servis 24?

Pro první přihlášení do služby Servis 24 je nutné znát své klientské číslo, heslo pro Telebanking a bezpečnostní kód. Všechny tyto údaje naleznete v obálce, která vám byla doporučeně doručena po zřízení služby. Nejdříve je nutné přihlásit se na hlavní stránce pomocí klientského čísla a hesla pro telebanking. Poté se dostáváme na stránku pro vytvoření hesla pro internet banking. Zde využijeme bezpečnostní kód a zvolíme si heslo, které se musí pohybovat v rozmezí od 8–30 znaků a také musí obsahovat minimálně dvě číslice a dvě písmena. Nyní už můžete pracovat se svým účtem a příští přihlášení už probíhá pouze pomocí vašeho klientského čísla a nyní vytvořeného hesla. Pokud máte s prvním přihlášením nějaký problém tak na stránkách České Spořitelny můžete využít video návodu.

Práce se Servisem 24…

Úvodní stránka služby s přehledem používaných produktů.Úvodní stránka služby s přehledem používaných produktů.

Po přihlášení se dostáváme na hlavní stránku našeho internet bankingu. Na hlavní stránce nalezneme přehled aktivovaných produktů služby Servis 24. V tomto přehledu můžeme např.: u běžného účtu zobrazit historii plateb, nebo se zrychlenou volbou Platba dostat k příkazu k úhradě. Orientace na stránce probíhá pomocí horního menu, kde si můžeme vybrat co přesně chceme právě spravovat. Dále můžeme sledovat vkladové a majetkové účty a penzijní připojištění pomocí položky Spoření a investování (zde můžeme také sledovat vývoj svého investičního portfolia a to i graficky). Nechybí možnost spravovat všemožné úvěry po kliknutí na možnost Financování, dále pak hypotéky a stavební spoření v položce Bydlení a v neposlední řadě je tu možnost Pojištění, kde nalezneme informace o pojistných smlouvách. Celý systém je vytvořen přehledně tak, aby každý uživatel dokázal provést akci, kterou provést chce, a nemusel přitom zbytečně tápat po nějakém nepřehledném systému.

Vzhled systému je přehledný a dobře se v něm orientuje.Vzhled systému je přehledný a dobře se v něm orientuje.

Bezpečnost především…

Otázka bezpečnosti je otázka, která zřejmě přijde na jazyk každému, kdo uslyší pojem internetové bankovnictví. I když jsou případné obavy pochopitelné (přece jenom počítač připojený do sítě internet je v podstatě brána pro hackery a jinou verbež), podle mě jsou zbytečné. Začněme bezpečnostním heslem, o kterém jsem již psal výše. Zde je hlavně na vás, zda zvolíte bezpečné náhodné heslo a ne třeba datum a měsíc vašeho narození. Navíc systém vždy po nějaké době doporučuje heslo změnit. Na přihlašovací stránce Servisu 24 naleznete také instruktážní video, týkající se hlavně fyzické bezpečnosti, než-li té virtuální (nelepit lístečky s hesly na monitor, apod…). S tím souvisí také bezpečnostní odhlášení, pokud je uživatel nějakou dobu neaktivní. Nejlepší bezpečnostní opatření Servisu 24 je podle mě bezesporu SMS verifikace transakcí, kdy je při transakci vygenerováno náhodné potvrzovací heslo, které je zasláno na mobilní telefon uživatele pomocí textové zprávy a až po zadaní tohoto hesla do systému je možné transakci dokončit. Dále je samozřejmě také možné nastavit denní transakční limity účtu.

Nastavení bezpečnostních SMS.Nastavení bezpečnostních SMS.

Servis 24 splňuje přesně ty požadavky, které jsem od internetového bankovnictví očekával. Když jsem ho před nějakým časem začal používat, byl jsem nejen nováček na poli internetového bankovnictví, ale také na poli bankovnictví vůbec. Díky intuitivnímu a přehlednému systému, jsem však neměl nikdy žádné problémy. Zabezpečení systému je podle mě také velmi dobré a opravdu mě již nenapadá nic, co bych mohl od podobného systému očekávat a také ani nic co bych mohl Servisu 24 vytknout.

Výhody:

  • přehlednost
  • dobrá bezpečnost (SMS verifikace...)

Nevýhody:

  • V podstatě nic, Servis 24 plně splňuje mé představy o internetovém bankovnictví.

Článek Servis 24 - I.díl - recenze internetového bankovnictví byl publikován 23. srpna 2010 v 07.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...