Internetové bankovnictví - díl II - Rozhovor s Davidem Lorencem, ředitelem internetového bankovnictví ČS

Tagy:  česká spořitelna, internetové bankovnictví, phising, peníze, banka

Sponzorované odkazy

Internetové bankovnictví - díl II - Rozhovor s Davidem Lorencem, ředitelem internetového bankovnictví ČS

V rámci pokračování našeho seriálu o internetovém bankovnictví jsme si pro Vás připravili rozhovor s ředitelem internetového bankovnictví České spořitelny, panem Davidem Lorencem. Otázky se týkají hlavně bezpečnosti internetového bankovnictví a problému phisingu.

Není to zas tak dávno, co se objevil phisingový útok na ČS. Zaznamenali jste nějaké problémy s tím spojené, např. že lidem z účtů zmizeli peníze po kliknutí a přihlášení se přes podvržený odkaz?

V souvislosti s phishingem jsme nezaznamenali žádné případy zneužití finančních prostředků klientů přes internetové bankovnictví. Jiná situace byla u platebních karet, kdy se podvodníkům několikrát podařilo prostřednictvím e-mailu z klientů vylákat citlivé údaje (číslo karty, expiraci, PIN a CVV/CVC kód), a pak kartu zneužít. S reklamacemi takových transakcí jsme klientům samozřejmě pomohli.

Jak se ČS brání před phisingovými útoky

Dohledat autora podvodného e-mailu je velice obtížné, protože e-mail může přijít prakticky odkudkoli. Nejlepší obranou proti phishingu jsou informovaní klienti, kteří na phishing vůbec nezareagují a podvodníkům tak nedají šanci. Průběžně uveřejňujeme informace jak postupovat, když se klienti s podvodným e-mailem setkají. V souvislosti s phishingem jsme také přestali odesílat e-maily, které by obsahovaly jakékoli aktivní prolinky, zpřísnili jsme způsob nastavení telefonního čísla pro autorizační SMS zprávy, aj. Podvodné e-maily postupujeme do antiphishingových a antispamových databází, z kterých čerpají výrobci softwarů, majitelé freemailů, internetoví provideři atd.

Může se klient nějak bránit v případě, že mu někdo pronikne do správy účtu a kupříkladu převede peníze jinam?

Díky pokročilé bezpečnosti založené na dvoufaktorové autentizaci (klient něco zná, heslo, a něco musí mít, např. mobilní telefon, na který mu chodí autorizační SMS) ke zneužití prostředků nedochází. Jiná situace je u přihlášení na účet, ke kterému stačí jen znalost hesla a identifikačního číslo. Obecně platí, že pokud má klient podezření na neoprávněný přístup na účet nebo že na podvodný e-mail zareagoval a zadal své přihlašovací údaje, měl by nejprve co nejrychleji zablokovat přístup do svého internetového bankovnictví. Blokaci provede v jakékoli pobočce České spořitelny nebo prostřednictvím non-stop telefonní linky. „Nouzově“ lze internetové bankovnictví zablokovat i tak, že uživatel zadá třikrát chybně přihlašovací heslo. Další postup je na individuálním posouzení každého případu.

Co dělat když mi přijde phising do mé e-mailové schránky?

Pravidlem číslo jedna je na takové e-maily nereagovat a v žádném případě nezadávat přihlašovací údaje do internetových stránek, na které se klient dostane prostřednictvím aktivního prolinku v těle e-mailu.

David Lorenc

Jak je zabezpečen přístup na internetové bankovnictví? Lze využívat i jiné prostředky zabezpečení než přihlašovací číslo a heslo?

Klient se do aplikace přihlásí prostřednictvím klientského čísla a hesla, které dostane poštou několik dní po zřízení služby přímého bankovnictví. Heslo v zásilce si pak klient změní na své vlastní heslo. K prvnímu přihlášení a k provádění dalších transakcí (např. pro telefonické odblokování služby) klient potřebuje, spolu s klientským číslem a heslem, ještě tzv. bezpečnostní kód, který obdrží pouze v pobočce. Aktivní transakce (převody peněz, nastavení trvalých příkazů a souhlasů s inkasem aj.) klient potvrzuje tzv. autorizačním kódem, který mu přijde prostřednictvím SMS na jeho mobilní telefon. Autorizační kód je jedinečný – nelze ho znovu použít a jeho platnost je časově omezená. Dále máme doplňkové části bezpečnostní stavebnice, jako je grafická klávesnice (klient nezadává své bezpečností údaje přes klasickou klávesnici, ale znaky vybírá na klávesnici elektronické; eliminuje se tedy riziko, že by někdo dešifroval heslo klienta podle úhozů na klávesnici), možnost zablokování účtu, možnost kdykoli a jakkoli často měnit heslo, možnost měnit bezpečnostní kód, transakční limity. Pokud chce mít klient maximální zabezpečení, doporučujeme pořízení čipové karty s elektronickým podpisem.

Jak jsou na tom z hlediska bezpečnosti jiné banky?

Bezpečnost všech významných bank je v zásadě srovnatelná.

Plánujete do budoucna nějaké výrazné změny v zabezpečení přístupu?

Internet se vyvíjí velmi rychle kupředu a my na to musíme reagovat i novými formami zabezpečení. V horizontu dvou až tří let představíme nové bezpečnostní metody.

Doporučil by jste zákazníkům optimální způsob jak se bránit a nepřijít o své peníze?

Typ zabezpečení by měl vždy odpovídat výši prostředků, které má klient na účtu. Pro soukromé osoby je naprosto dostačující používat autorizačních SMS, u právnických osob s vysokými zůstatky můžeme doporučit elektronický podpis na čipové kartě.

Sponzorované odkazy:

Článek Internetové bankovnictví - díl II - Rozhovor s Davidem Lorencem, ředitelem internetového bankovnictví ČS byl publikován 14. listopadu 2008 v 20.15 v rubrice Rozhovory. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!