Diskuse ke článku Mozilla Firefox 4 Beta – Konec slibů a spekulací!

Zbytečná hledací lišta?

Napsal/a: Karel

Přidáno: 05.03.2011 15.41

Odpovědět

Ani bych neřekl. Od příkazového řádku i od vyhledávací lišty čekám trochu jiné reakce po zadání příkazu, trochu jiné volby i možnosti. Jistěže jde toto vše nacpat dohromady, ale jen za cenu složitějšího ovládání, nebo omezení uživatelské nabídky. Konkrétně: když zadám do příkazového řádku slovo computer, můj prohlížeč mi rovnou zobrazí stránku www.computer.cz, vyhledávací řádek mi vyhledá výraz computer a to aktuálně přednastaveným vyhledávačem, ne nutně googlem. Když chci, snadno myší předvolím jiný vyhledávač v příkazovém řádku. Myslím tedy že jsou praktické důvody, necpat za každou cenu tyto dvě věci dohromady. A vážím si programátorů firefoxu, že nepodlehli aspoň v tomhle aktuálnímu módnímu trendu. Ideální řešení je ale samozřejmě velmi snadné: udělat zobrazení vyhledávací lištičky volitené, jen pro toho, kdo její možnosti využije. A dovolím si s autorem nesouhlasit ještě v jedné věci: nové uživatelské rozhraní bych automaticky neřadil mezi výhody. Je prostě nové, někomu se líbí, někomu ne, je to myslím jen věc vkusu, neřekl bych že je na něm automaticky něco objektivně lepší. Článek sám hodnotím jako dobrý, věcný a inteligentně psaný, dík za něj a více takových :-).

RE: Zbytečná hledací lišta?

Ondřej Dostál

Odpovědět

Děkuji Vám za chválu článku. Jak říkáte, uživatelské rozhraní je velmi subjektivní. Bral jsem jej zcela jako průlomovou novinku ve Firefoxu a mně osobně opravdu velmi uchvátilo a sedlo. V předchozích verzích se mně zdálo ovládání méně uživatelsky přívětivé. Na druhou stranu bylo uživateli ověřené a intuitivní. Zdá se mi však, že je nové rozhraní jednoduší, praktičtější a uživatelsky přívětivější. Možná je to můj zlozvyk z Google Chrome, možná jen negativní vjem staršího rozhraní. Stejně tak je to i u zmíněné vyhledávací lišty. Řešení je buď v možnosti nastavení její přítomnosti, tedy jak jste říkal Vy, a nebo nalezení opravdu inteligentního spojení obou těchto lišt, které by však pravděpodobně znamenalo dlouhý sběr informací od uživatelů. I to by v závěru ale mohl přinést výsledek prokazující, že je rozdělení lišt praktické. V Google Chrome však spojený příkazový řádek s vyhledávací lištou dobře funguje, stačí jen přijít na několik triků jak jej efektivně ovládat. V tom však spočívá v podstatě složitější ovládání, které vyžaduje trochu zvyku a zkoumání. Tedy opět to, o čem jste se zmiňoval. Kdyby se vývojářům Firefoxu zdařilo opravdu promyšlené a efektivní spojení těchto dvou lišt, mohlo by to uspokojit všechny uživatele. Uvidíme tedy, jak to v závěru dopadne v budoucích verzích Firefoxu.

,,Obřízka lišky´´ :-D

Napsal/a: Pein

Přidáno: 07.03.2011 08.53

Odpovědět

Zdravím, podle mě je určitě nejlepší inovací zrychlení celého prohlížeče :-) , myslím že ji snad každý s radostí uvítá ale snad ještě lepší je výše zmíněný zmenšený horní panel, jelikož v současné verzi mi zabírá téměř 1/4 obrazovky. Už se nemůžu dočkat až vyjde plnohodnotná verze. A ještě jeden dotaz mám. Dojde v této verzi k nějaké změně Správce stahování? Díky a přeji hezký den :-)

RE: ,,Obřízka lišky´´ :-D

Ondřej Dostál

Odpovědět

K žádné výraznější změně by dojít nemělo. Při testování jsem si alespoň žádné nevšiml. Jedinou menší změnu bude znamenat možnost přesunu staženého souboru ze Správce stahování kamkoliv do složky bez potřeby otevření výchozí složky pro stahování souborů. Dotyčný soubor se pak zkopíruje z výchozí složky pro stahování na požadované místo. Také Vám přeji hezký den. :-)

Diskuze k článku

Aktivní odkazy nejsou v komentářích povoleny