Google Street View – Nový rozměr pro mapy?

Tagy:  Google Street View, Street Wiev, Google Maps, Mapy Google, panorama, procházení ulic, Google Earth, mapování, turistika, fotografie

Google Street View – Nový rozměr pro mapy?

Je sice pravda, že služba Street View je tu s námi již poměrně dlouho, proč se na ni ale nepodívat s odstupem a klidnou hlavou? Právě to bude obsahem dnešního článku. Nejprve shrneme obecné vlastnosti a ideu služby, poté přijde na řadu otázka, jak Google získává data a také si popíšeme ovládání ve webovém rozhraní Google Maps a v aplikaci Google Earth.

Street View pod drobnohledem

Google Street View je vskutku zajímavá služba, o tom žádná. Klasické papírové mapy se s masivním rozšířením internetového připojení přetransformovaly do elektronické podoby, se kterými se roztrhl pytel převážně okolo roku 2005. Chvíli na to přišly satelitní snímky s možností vysokého přiblížení a tím se již pomalu ale jistě dostáváme k samotnému Street View, který odstartoval svoji „kariéru“ 25. května 2008. „Pohled z ulice“, jak by zněl volný překlad Street View, je v mapování světa obrovským průlomem. A jak vlastně Street View funguje? Nejprve je potřeba zaznamenat ulice, o což se starají kamery umístěné na nějakém dopravním prostředku. Následující krok spočívá ve sjednocení nasnímaných fotografií a smazání všech nasnímaných osobních dat. Výsledkem potom je kompletní fotogalerie každé ulice dotyčného města, kterou můžete procházet pomocí jednoduché navigace. Velikým plusem je bezesporu interakce Street View s Google Maps. Bez této spolupráce by jinak byl Street View velmi nepřehledný. V současnosti je Street View k dispozici ve 26 zemích včetně České republiky.

Logo Google MapsLogo Google Maps

Google Maps a Google Earth

Jak jsem se již zmiňoval, služba Street View je dostupná jak z webového prohlížeče, tak i z aplikace Google Earth. Zaměřme se ale nejprve na dostupnější variantu – zobrazení webovým prohlížečem. Street View naleznete na adrese Maps.google.cz v podobě malé oranžové postavičky umístěné nad zoomem mapy, tedy v levém horním rohu rozhraní Google Maps. Abyste se přesunuli do pohledu Street View, je potřeba přetáhnout postavičku na vámi požadované místo. Jakmile jej začnete přetahovat, zobrazí se vám dostupná místa, kam jej můžete umístit. Druhou možností je přibližovat mapu do té doby, než se vám automaticky přepne do pohledu Street View. Navigace je velmi jednoduchá. Buď můžete využívat interaktivní šipky přímo ve vyznačené trase a nebo využívat ovládací panel umístěný v levém horním rohu. Ten potom slouží také k horizontálnímu a vertikálnímu pootočení pohledu. K vertikálnímu a horizontálnímu otáčení můžete využít také kláves W, A, S, D a nebo kliknutí dovnitř mapy a popotáhnutí myši ve zvoleném směru. K orientaci pak slouží malá mapa v pravém dolním rohu, kterou můžete zvětšit.

Street View v Google Maps – AntarktidaStreet View v Google Maps – Antarktida

Street View v Google Earth se ovládá téměř totožně jako v Google Maps. Opět tedy můžete obraz přiblížit až na takovou hodnotu, kdy se vám klasická mapa změní ve Street View, a nebo můžete postavit oranžovou postavičku na zvýrazněná místa. Jedinou změnou v ovládání je možnost pohybovat se kupředu nebo zpět rolováním kolečkem na myši . Díky spolupráci Google se službou Panoramio můžete shlédnout snímky nafocené uživateli z míst, kterými právě procházíte ve Street View. V případě zmapování České republiky však máte k dispozici jen procházení Prahy, Brna a malé části Ostravy.

Google Earth a Street ViewGoogle Earth a Street View

Získávání dat

Google získává data pro službu Street View prostřednictvím kamer umístěných na střechách automobilů nebo speciálních tříkolkách. Kameru vozí v ulicích evropských měst automobil Opel Astra, který jste mohli zahlédnout v nedávné době, kdy Google mapoval ČR. Na něm je umístěna přibližně 1,5 metrová teleskopická tyč s devíti kamerami snímající 360° horizontální panorama a 290° vertikální. S těmito kamerami s sebou automobil vozí také další přístroje, jako jsou GPS lokátor zaznamenávající polohu automobilu, laserové přístroje pro měření vzdálenosti focených objektů a nakonec také 3G, GSM a wi-fi přijímače. Kam nemůže automobil, zastoupí ho speciální šlapací tříkolka, kde je za jezdcem umístěna kamera přibližně v ose zadního kola. Tím však získávání dat nekončí. Kvůli ochraně osobních dat je potřeba ještě kontrola vyfocených snímků. Automaticky jsou tedy rozmazávány obličeje kolemjdoucích, značky automobilů a další podobná napadnutelné data. Ovšem všechno má své chyby, a tak zřídka můžete nalézt například nerozmazané obličeje. Google měl již několik soudních tahanic právě kvůli zveřejňování těchto informací. Tím sběr dat končí a zbývá jen nasbíraná data zařadit do Street View.

Na závěr

Google Street View je bezesporu zajímavá služba, která vám může poskytnout nevšední zážitky při procházení různých měst. Praktičnost služby je možná trochu sporná, nicméně na plánování různých turistických tras a nebo třeba při hledání nějakého objektu může být Street View nápomocen. Tak i tak je to v podstatě průlomová služba, která stojí minimálně za zkoušku. A je zcela zdarma.

Článek Google Street View – Nový rozměr pro mapy? byl publikován 14. března 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...