Google mapy pro mobily: Funkce zcela zdarma

Tagy:  Mapy Google do mobilu, Google Mapy, Google maps, Android, iPhone, Apple, Nokia, Symbian, GPS, Google Latitude, Google Hlášky, Google, mapy, Google mapy pro mobily, mapy pro mobily, mobilní mapy

Google mapy pro mobily: Funkce zcela zdarma

Kdo by neznal oblíbené a hojně využívané on-line mapy od internetového giganta Google. Vedle funkcemi nabité klasické webové verze je k mání také mobilní klient. A právě tento klient s širokou podporou mobilních zařízení bude předmětem dnešního článku. Pojďme se podívat, co všechno umí.

Mapy v mobilním telefonu

Stahování a aktualizace map a navigačních aplikací je ve většině případů placené. Existují však také služby, pro které tento fakt neplatí. Mobilní klient Mapy Google pro mobil je zcela zdarma a nabitý všelijakými funkcemi. Jeho výhodou je nejenom přítomnost české verze, ale také široká škála podporovaných mobilních telefonů. Jmenovat mohu například zařízení s operačním systém Google Android, BlackBerry, iPhone, Symbian a dalších mobilů s podporou Javy. Práce s klasickými mapami v mobilním prohlížeči není nic moc. Google klient tuto práci značně usnadňuje a zefektivňuje. Rychlost samozřejmě závisí na použitém internetovém připojení. I když je přítomnost GPS dobrá věc, pro určení polohy není třeba. Jakmile chcete zjistit vaši polohu, Google mapy vyhodnotí určitý okruh, v němž se právě nacházíte. Vpodstatě se využívá geolokačních vlastností antén. Na mapě se tedy zobrazí kruh s poloměrem třeba 100 m anebo při horším pokrytí, zpravidla v horách, klidně 2 km. V případě přítomnosti GPS je lokalizace mnohem přesnější. Klient Google mapy však velmi dobře spolupracuje i s GPS v mobilním telefonu. Je jasné, že specializované zařízení a aplikace jsou pro účely navigaci komfortnější a rychlejší, ale Google své služby neustále zdokonulaje a jednou se možná dočkáme překvapivých změn.

Moje poloha – zdroj: www.google.com/mobileMoje poloha – zdroj: www.google.com/mobile

Praktické i zábavné

Mobilní Google mapy obsahují nejen velmi užitečné funkce, ale může s nimi být i zábava. O funkci Moje poloha, která určuje vaši současnou pozici i bez GPS, již zmínka padla. Neméně důležitá je také funkce Trasy jízdy. Jde o klasické vyhledávání tras. Využíváte-li služby Moje poloha, stačí zadat jen cíl vaší cesty a trasa je na světě.

Trasa jízdy – zdroj: www.google.com/mobileTrasa jízdy – zdroj: www.google.com/mobile

V nedávné době přibyla také možnost vyhledávání MHD spojů, což je v městském ruchu velmi praktická utilita. Funkce Vrstvy vás pro změnu informuje o okolních možnostech a dění kolem vás. Obsahuje veškeré dotatkové informace počínaje recenzemi restaurací či komentáři o okolních zajímavostech, konče například u článků z Wikipedie.

Vrstvy – zdroj: www.google.com/mobileVrstvy – zdroj: www.google.com/mobile

Mezi zábavně laděné funkce patří Latitude a Google Hlášky. Služba Latitude zobrazuje polohu vašich přátel z Google Talku, eventuálně z GMailu. Latitude funguje na principu sdílení vaší polohy, která lze vzápětí okomentovat vašimi přáteli a nebo navázat komunikaci pomocí Google Talku. Sledování vaší polohy je ukládáno do historie a můžete mu přiřadit určitý stupeň zabezpečení. Není problém jej nasdílet vybraným přátelům, vůbec nesdílet a nebo se ze služby úplně odhlásit, což zamezí zápis polohy do historie. Podobně fungující funkcí jsou i Google Hlášky. K jednotlivým místům můžete přidávat komentáře a nebo naopak komentovat příspěvky přátel.

Jak se k mapám dostat?

Mapy Google pro mobily jsou opravdu funkcemi nabitou aplikací, o tom jsme se už přesvědčili. Teď ale přichází důležitá otázka, jak se k nim dostat? V mobilním internetovém prohlížeči stačí zadat adresu m.google.cz/maps, kde můžete klienta stáhnout. Druhou možností je odeslání této adresy v SMS zprávě z oficiálního webu projektu, který můžete navštívit zde. U každé funkce naleznete také podporovaný systém, eventuálně podporovanou verzi.

Závěrem

Na závěr je důležité si uvědomit, že prohlížené mapy jsou neustále stahovány z internetu, a tak je třeba dávat pozor na datové limity. Ideálním řešením je zvolit tarif bez těchto limitů, který je samozřejmě v jiné cenové relaci. V nedávné době byla vypuštěna nová verze, která umožňuje mapy stahovat do paměti telefonu, a tak je výše popsaný nedostatek částečně potlačen. Nicméně stahovat můžete jen určité úseky. Celá planeta opravdu do telefonu nelze stáhnout.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Zdarma
  • Zaznamenání polohy i bez GPS
  • Mnoho praktických funkcí
  • Pohodlnější práce než s mobilním prohlížečem

Nevýhody:

  • Náročnost na internetové připojení

Článek Google mapy pro mobily: Funkce zcela zdarma byl publikován 19. září 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...