Vše o Windows 8 - Co nám nový OS přinese?

Tagy:  Windows 8 about, all about win8, windows 8 here, windows 8 screenshots, windows 8 recenze, článek o windows 8, informace o windows 8

Sponzorované odkazy

Vše o Windows 8 - Co nám nový OS přinese?

O čem je tento článek?

O nejnovějším systému Windows, (již s pořadovým číslem 8) toho bylo napsáno mnoho. Někdy se jedná o jednotlivé zprávy, týkající se především specifických funkcí. Jindy se zase dozvíme něco o záměrech Microsoftu s tímto operačním systémem. V následujícím článku si tedy shrneme ty nejdůležitější informace, které jsou v současné době k dispozici.

Ukázka dlaždicového rozhraní I.Ukázka dlaždicového rozhraní I.

Velká změna

Windows 8 je údajně největším krokem vpřed od vydání proslulého Windows95. Po startu počítače najede tento nový operační systém již za 15 sekund, takže se uživatel může po poměrně krátké době věnovat svým záměrům. Vypnutí systému jde ještě o něco dál a dokáže se provést během pár sekund. Otázkou je, nakolik se systém zpomalí po nainstalování několika potřebných aplikací.

Nutno také dodat, že Windows již není vyvíjen pouze pro platformu PC, ale také pro tablet a tak již není vše optimalizováno především pro osobní počítač.

Představme si teď několik rozdílů, které odlišují Windows 7 a Windows 8. Novinkou, která není hned tak patrná je náhrada BIOSu systémem UEFI. Ten pečlivě chrání vnitřní komunikaci OS a tak je systém zabezpečen před nebezpečnými útoky virů. Dále se podstatně zlepší rychlost práce se soubory, kopírování bude rychlejší a bude také možno jej přerušit, Uživatel dále může pokračovat v kopírování až to sám uzná za vhodné.

Elegantně je také vyřešena kompatibilita. Všechny aplikace, které fungují na Windows 7, poběží bez problému také na Windows 8, ale pouze v klasickém zobrazení, nikoli v dlaždicovém rozhraní , které si popíšeme dále.

Internet Explorer v klasické verzi systémuInternet Explorer v klasické verzi systému

Metro

Asi největší změnou nového OS je možnost používání systému ve dvou režimech. První je klasické zobrazení, kde máte svou plochu a ikony. Druhý je vytvořen z barevných kostiček neboli dlaždic – toto rozhraní se nazývá Metro. Tento design se již nějakou dobu používá ve Windows Phone 7 na smartphonech.

Metro se zdá být zatím lépe ovladatelné a využitelné především pro dotyková zařízení než pro PC. Přesto si ho užijí také majitelé stolních počítačů. Je to odlišná filozofie systému, než na jakou jsou uživatelé PC dnes zvyklí. Proto bude pravděpodobně nějaký čas trvat, než se začne tento specifický systém využívat pohodlně a zcela automaticky.

Změny dočkalo také známé tlačítko „Start“ v levém dolním rohu. To již neslouží k vybírání aplikací či systémových nástrojů, ale k přepínání mezi klasickým a dlaždicovým systémem. Tlačítko windows na klávesnici má stejnou funkci.

Ačkoliv využívám Metro na mobilním telefonu již delší čas, na stolním počítači mi toto ovládání moc nesedí. Doufám tak, že vývojáři toto nevšední zobrazení ještě vyladí.

Ukázka dlaždicového rozhraní II.Ukázka dlaždicového rozhraní II.

Datum vydání

Windows 8 je stále ve vývojové fázi, ve které ještě najakou dobu zůstane. Je tedy zbytečné předčasně tento systém kritizovat, neboť se právě tyto chyby mohou v následujícíh týdnech stát minulostí. Nyní je již Windows 8 vyzkoušení ve verzi „Developer Preview“, což je velmi předběžná podoba.

Dále se objeví Beta, Release Candidate a ve finální verzi konečně Release to Manufacturing neboli RTM. Kdy však Windows dosáhne které verze zatím bohužel není známo.

Microsoft však prohlásil, že v žádném případě nebude spěchat na vydání Windows 8, ale naopak se bude snažit odstranit všechny chyby a vydat co možná nejkvalitnější produkt.

Ukázka sekce nastavení v dlaždicovém rozhraníUkázka sekce nastavení v dlaždicovém rozhraní

Zhodnocení

V současné době by nemělo příliš smysl hodnotit kvalitu a provedení nového operačního systému Windows 8. Co ale již nyní můžeme říct je, že vývoj windows pokračuje ve zcela odlišném směru, než doposud. Nepochybně nový systém drtivou uživatelů zaskočí, především jeho Metro (dlaždicová) verze. Zda se tento krok společnosti Microsoft vyplatí, nebo jestli to bude naprostý propadák se dozvíme po vydání finální verze systému a následných reakcích celého světa.

Článek Vše o Windows 8 - Co nám nový OS přinese? byl publikován 13. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...