Windows 8 a rozhraní Metro

Tagy:  Jak vypadá Windows 8, vše o rozhraní Metro, co je to Metro, Metro a windows 8, co můžeme očekávat ve windows 8, kde stáhnout windows 8, windows 8 download, windows 8 volně ke stáhnutí

Sponzorované odkazy

Windows 8 a rozhraní Metro

Windows 8 má být největší změnou od Windows 95. Přinese toho hodně nového, ale nejdiskutovanějším prvkem nového operačního systému je právě nové rozhraní Metro. Co to vůbec Metro je, jak vypadá a k čemu vlastně slouží? A kde si ho můžete zdarma stáhnout? To vše vám prozradí následující řádky.

Ukázka rozhraní MetroUkázka rozhraní Metro

Co je to Metro?

Ne, s dopravním prostředkem svištícím pod zemí to opravdu nemá nic společného. Metro je jakési rozhraní, prostředí, skrze které kompletně ovládáte svůj operační systém. Jedná se tedy o jakousi jinou verzi klasické plochy s ikonkami. Můžete odtud spouštět aplikace, programy i internet. Také není možné se dostat do nastavení nebo kamkoliv jinam. Uživatele však jistě čeká překvapení v podobě celkově malých možností systému. Metro je totiž naprosto zjednodušený systém, který by měl zvládnout i méně zkušený uživatel. Jednoduchost, přehlednost a rychlost jsou tak hlavními prvky systému.

Rozhraní Metro na PCRozhraní Metro na PC

Kontroverzní vzhled

Vzhled Metra se od klasické plochy liší opravdu razantně. Vlastně spolu nemají společný ani nejmenší prvek. Metro se totiž skládá z jednotlivých kostiček, které jsou obvykle velmi barevné. Každá kachle je obdoba ikony, takže po kliknutí na nějakou konkrétní otevřete danou aplikaci. Tento vzhled se již osvědčil u mobilního operačního systému Windows Phone 7, který byl zpočátku velmi kritizovaným extravagantním řešením, ale postupně si začal získávat čím dál více uživatelů. Překonal tak Windows Mobile a teď je pro Windows vlajkovou lodí na poli mobilních operačních systémů.

Windows 8 zdarma

A protože Windows 8 zatím oficiálně nevyšel, dává oficiálně k dispozici předběžné verze, které mu dopomohou doladit celý systém. Každý si tak může z oficiálních stránek stáhnout plnou verzi nazvanou Windows 8 Release Preview. Ten by měli uživatelé zdarma využívat až do oficiálního vydání dokončené verze Windows 8. Systém zatím bohužel není v češtině. Stáhnout si ho můžete zde.

Ukázka rozhraní Metro II.Ukázka rozhraní Metro II.

Novinky

Windows 8 toho přinese opravdu hodně. Za zmínku jistě stojí nový prohlížeč Internet Explorer 10, který má být mnohem rychlejší než jeho současná verze. Slibuje také jednodušší ovládání a vylepšené zabezpečení. Nový Windows 8 by měl být celkově méně náročný na hardware, ještě více než jeho předchůdce. Nový Windows bude multiplatformní, což znamená, že se objeví nejenom na PC, ale především na dotykových zařízeních jako jsou třeba tablety. Na první pohled se zdá, že se prostředí Metro více uplatní právě pro dotykové ovládání.

Rozhraní Metro na tabletuRozhraní Metro na tabletu

Aplikace se do systému instalují pomocí Windows Store, což je prostředí, ve kterém máte seznam aplikací a vy si jednoduše vyberete, co chcete a co nikoliv. U každé aplikace je popis, komentáře a fotografie produktu. Stejný systém už dlouho používají OS mobilních telefonů jako je například Android nebo již zmíněný Windows Phone 7.

Závěrem

Windows 8 a především jeho rozhraní Metro je stále silně kritizováno, je ale třeba zdůraznit, že je stále ve vývoji a může toho hodně změnit. Počkejme tedy s verdiktem na vydání plné verze, po kterém se jistě brzy dozvíme, zda se gigantická společnost Windows vydala správným směrem nebo zda se bude jednat o naprostý propadák. Pokud si používání Metra neumíte vůbec představit, nezoufejte, Windows 8 bude obsahovat také klasickou plochu, na kterou jsme již všichni zvyklí. Mezi těmito dvěma režimy pak půjde snadno přepínat a tak lze pracovat v režimu, který se pro danou situaci hodí nejvíce.

Článek Windows 8 a rozhraní Metro byl publikován 30. července 2012 v 05.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...