Nero 8

Tagy:  CD, DVD, vypalování, Nero, Nero 8 download, Nero 8.2.8.0

Sponzorované odkazy

Nero 8

Nejznámější a nejpoužívanější software pro vypalování nejrůznějších médií je tu s námi již od roku 1998 a za tu dobu stále získává na síle a počtu uživatelů. Zatím poslední reinkarnací vypalovacího balíku Nero Burning Rom je jeho osmá edice na kterou se podíváme blíže a zaměříme se na změny oproti dřívějším verzím a popíšeme si zevrubně jednotlivé nástroje.

Nero Burning Rom již dávno není jen pouhý vypalovací nástroj s pár funkcemi, ale opravdu nabitý balík, ve kterém najdeme i programy k práci s obrázky, hudbou, přehráváním DVD, atd. Z webu Nero.com si stačí pouze stáhnout trial verzi nejnovější verze, která má okolo 190 MB a je kompletně v českém jazyce. Existuje ovšem i neoficiální český překlad, který je o fous kvalitnější. Všímavější již ze zmínky o trial verzi pochopili, že jde o program placený a licence pro domácího uživatele stojí bez koruny 1650 Kč. Pokud ale vlastníte předchozí generaci tohoto programu, můžete i levněji upgradovat – za 1562 Kč. Tentokrát jsem testoval na nejnovějším operačním systému z dílen Microsoftu – Windows Vista Ultimate 32bit.

Instalace byla v případě Nera vždy bezproblémová a nejinak tomu je i v tomto případě. Nebýt zmínky o tom, že Nero nabízí instalaci Ask Toolbaru, nebylo by ani o čem mluvit. Doporučuji toolbar odmítnout, neboť není o co stát. Příkladné je i detekování starších verzí instalátorem, takže vždy dojde nejprve k odstranění staré verze a teprve poté se instaluje aktuální. Instalovat samozřejmě nemusíte všechny součásti balíku, ale jen potřebné. Na konci instalace ještě můžete asociovat druhy souborů, se kterými má Nero automaticky pracovat a to je z instalace vše. Pojďme se podívat na samotné aplikace.

Jednotlivé součásti Nero 8

Nero StartSmart

Pokud jste používali některou z předchozích verzí Nera, tak nový StartSmart rozhodně nepoznáte. Dříve byla tato komponenta realizována jako rozcestník k jednotlivým specializovaným nástrojům. Nyní jde o věc, ve které můžete spouštět různé předpřipravené úlohy a vypalovat/kopírovat média bez nutnosti spouštění samotné Burning Rom komponenty. Pokud tedy nepotřebujete data nijak upravovat, můžete vypalovat přímo ze StartSmart. Ovšem dají se tu provádět i jiné úpravy a kouzla se soubory. Nápad v celku dobrý, ale sráží ho velmi nepřehledné zpracování. Ovšem jde o zvyk a já si ani po měsíci nezvykl, takže jsem nový StartSmart zavrhl.

Nero ControlCenter

Tak s touto součástí se setkáváme u Nera poprvé a hned jde o setkání veskrze příjemné. Zde jednoduše a přehledně vidíte verze jednotlivých modulů, získáte tu informace o licenci a také zde lehce program aktualizujete.

Nero Burning Rom a Nero Express

Nejdůležitější součásti balíku co se týče samotného vypalování. Nero Express je určeno pro rychlé vypalování s jen pár základními nastaveními. Trochu tak konkuruje první zmíněné součásti – StartSmart. Burning Rom je naopak nejkomplexnější a rozhodně pro většinu uživatelů jde o nejpoužívanější součást. Žádné podstatné změny se tu neudály a tak jen zmíníme, že můžete vypalovat vše od CD až po Blu-Ray. Burning Rom si naštěstí stále zachovává své jednoduché a funkční ovládání.

Nero CoverDesigner

Editor k vytváření obalů na vypálená média. Jde o starého známého z předchozích verzí a tak většina z vás bude okamžitě vědět co a jak.

Nero PhotoSnap

Editor a prohlížeč obrázků by u Nera čekal asi málokdo. PhotoSnap ovšem byl přítomen již v sedmičkové verzi, ale nejde o žádnou konkurenci ke specializovaným programům. Program pracuje s celkem širokým spektrem grafických formátů, ale třeba RAW chybí. Z hlediska úprav čekejte jen ty základní, takže například se Zoner Photo Studio nesnese srovnání.

Nero Recode

Součást, kterou užijete při ořezávání a kopírování DVD a jiných filmových disků. Můžete nechat zkopírovat jen ty součásti, aby se vám film vešel na jednovrstvé DVD, aktivovat kompresi. Také můžete převádět filmové DVD do formátu MPEG-4. Naopak zamrzí nemožnost kopírování filmových disků s ochranou proti kopírování.

Nero Vision

Pokud byste potřebovali vytvořit DVD disk z multimediálních souborů nahraných z TV, kamery, popřípadě jiného zdroje, využijete pomoci tohoto nástroje. Umí také tvořit prezentace a nahrávat video na pevný disk.

Nero ShowTime

Přehrávač veškerého video obsahu. Poradí si s množstvím formátů a obrazová kvalita je poměrně obstojná. Obsahuje také množství voleb pro vylepšení obrazu i zvuku. Zachytávání snímků je milý bonus. Osobně zůstávám ale věrný programu PowerDVD, který nabízí přece jen více.

Nero WaveEditor

Přes zvuk opravdu žádný expert nejsem a tak ani s touto součástí příliš nekamarádím. Na základní úpravy a střih audio souborů je WaveEditor velmi dobrý pomocník.

Nero SoundTrax

Utilitka na mixování hudby a tvorbu efektů. Audiofilové využijí mixážního pultíku a nejrůznějších šoupátek komponent Beat Editor, Sequencer, Text&Speach a Ambience.

Nero MediaHome

Program na sdílení souborů mezi zařízeními v síti. Můžete tak spouštět hudbu přímo přes MediaHome, bez potřeby stahovat soubory přímo k sobě do počítače.

Nero RescueAgent

O zálohování jsme tu již měli samostatný článek a i vývojáři se rozhodli představit svůj program na zálohu dat. Zatím jde o poměrně jednoduchý software, který toho nenabízí mnoho, ale stále je to lepší než program integrovaný ve Windows.

Nero DriveSpeed

Umožňuje nastavovat rychlost optické mechaniky.

Nero DiscSpeed

Benchmarkovací utilita sloužící k testování mechaniky a médií.

Nero InfoTool

InfoTools zobrazuje podrobné informace i mechanice, médiích, ovladačích a dalších důležitých aspektech.

Nero Scout

Jde o kartotéku všech médií asociovaných s jednotlivými součástmi Nera. Vyhledávání je poté přehlednější a rychlejší.

Nero Home

Součást podstatná jen pro počítače sloužící jako digitální centra zábavy (prostě obývákové HTPC). Nero Home obslouží vše od sledování televize, poslech rádia až po prohlížení fotografií.

Resumé

Asi se teď ptáte, jestli se přechod ze starších verzí vyplatí… Pokud potřebujete jen vypalování CD a DVD klidně na Nero zapomeňte a pořiďte si nějaký freeware vypalovací nástroj, popřípadě zůstaňte u starší verze. Jestli to zamýšlíte vážně s formáty nové generace (Blu-Ray, atd.), nebo máte rádi programy all-in-one, zkuste Nero 8. Jde o funkční balík s častými aktualizacemi za přijatelnou cenu.

Hodnocení programu: 82%

Nero 8 shareware ke stažení zde:
Nero 8 download

Koupit Nero 8 – vše pro vypalování CD/DVD i médií nové generace 

Článek Nero 8 byl publikován 1. února 2008 v 23.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...