Programy na vypalování CD a DVD zdarma

Tagy:  Vypalování, CDBurnerXP, Burn4Free, Ashampoo Burning Studio Free, BurnAware, Totally Free Burner, CD, DVD, Blu-ray, Blue-ray, HD-DVD, optická média, disk, mechanika

Sponzorované odkazy

Programy na vypalování CD a DVD zdarma

Vypalování dat je neustále velmi rozšířeným způsobem přenášení, skladování a zálohování dat, který potěší příznivou cenou a solidní životností. K pohodlnému vypalování slouží nepřeberné množství placených i neplacených aplikací. My se dnes podíváme právě na ty neplacené.

Rychlé, pohodlné a především zdarma

V mnohých ohledech bylo užívání optických médií již překonáno, stále však oplývá určitými výhodami a zvyklostmi. Příkladem může být distribuce hudebních či kinematografických děl. Stále to prostě má své kouzlo. Vedle toho samozřejmě slouží optická média k záloze dat či prostému přenášení. Aby byla tvorba, respektive zapisování dat, co nejsnazší a nejpohodlnější, existuje celá řada různých aplikací. Výběr bude obsahovat pětici nejlepších bezplatných aplikací pro vypalování, kdy u každé aplikace bude krátký popis, odkaz ke stažení a také obrázek uživatelského rozhraní, pro lepší představu aplikace v akci. Ve výběru naleznete známý a osvědčený CDBurnerXP, Burn4Free, oblíbený Ashampoo Burning Studio Free, BurnAware a nakonec také jednoduchý Totally Free Burner.

CDBurnerXP

Prvním zástupcem našeho testu je velmi oblíbený a rozšířený CDBurnerXP nabízející vedle velkého množství všelijakých funkcí také kompletní českou lokalizaci. Program má přehledné a intuitivní uživatelské rozhraní. Při prvním spuštění vás nejprve přivítá jednoduchý rozcestník. Podle toho co plánujete vypalovat, vybíráte jednotlivé položky. CDBurnerXP zvládá vypalovat nejen běžná datová CD, DVD a nově i Blu-ray disky, ale také hudební a filmová média. Problém nečiní ani vypalování obrazů ISO. Hledáte-li schopný a zároveň jednoduchý software pro vypalování, je CDBurnerXP ideální volbou.

CDBurnerXPCDBurnerXP

Burn4Free

Burn4Free je stejně jako CDBurnerXP vybaven českou lokalizací, nicméně velmi pokulhává v oblasti uživatelského rozhraní. I když jej lze do jisté míry pozměnit k obrazu svému, neustále je v něm horší orientace. Výbornou funkcí je možnost integrace do Windows, takže je možné ihned třeba z Průzkumníku Windows vypalovat soubory pomocí Burn4Free. Burn4Free nabízí dostatečné množství funkcí, problém je však všudepřítomná reklama, které se jen tak nezbavíte. Ta totiž relativně nadějný Burn4Free docela sráží a už vůbec nenapomáhá k přehlednosti uživatelského rozhraní. I Burn4Free zvládá vypalovat bez potíží nejenom běžná CD a DVD, ale také novější Blu-ray disky.

Burn4FreeBurn4Free

Ashampoo Burning Studio Free

Dalším zdarma poskytovaným softwarem pro vypalování je odlehčená verze Ashampoo Burning Studio. Jestliže máte zkušenosti s konkurenčním Nerem, budete si v Ashampoo Burning Studio připadat minimálně jako v hodně známém prostředí. Uživatelské rozhraní je totiž uděláno velmi přehledně a funkčně. Jedinou vadu na kráse bych viděl v absenci české lokalizace. Ashampoo Burning Studo Free zvládá všechny základní nástroje a funkce potřebné k vypalování. Chcete-li například převod videa do DVD formátu či podobné pokročilejší nástroje, můžete se podívat po placené verzi Ashampoo. Běžný uživatel si však bohatě vystačí se zdarma poskytovanou verzí.

Ashampoo Burning Studio FreeAshampoo Burning Studio Free

BurnAware Free Edition

Dalším zástupcem našeho výběru je BurnAware, který je opět ořezanou verzí placené verze. Umí vypalovat všechny známé typy optických médií a stejně jako předchozí Ashampoo Burning Studio Free neobsahuje českou lokalizaci. Uživatelské rozhraní je uživatelsky velmi přívětivé. BurnAware bohužel nepotěší chybějící podporou, respektive funkcí, kopírování CD a DVD disků. Na druhou stranu nečiní aplikaci žádný problém vypalování a jednoduší práce z obrazy. Dobrou zprávou je také vypalování DVD-Video. Program podporuje většinu známých optických mechanik i disků.

BurnAware Free EditionBurnAware Free Edition

Totally Free Burner

Posledním dnešním programem z našeho výběru jé méně známý Totally Free Burner. Uživatelské rozhraní je opravdu strohé, ale funkční a intuitivní. Aplikace umí všechny používané formy CD a DVD disků. Pokud však potřebujete vypálit něco na velkokapacitní Blu-ray média, narazíte v případě Totally Free Burner na problém. Chybí totiž jeho podpora. Stejně tak je tomu i v případě české lokalizace, kterou zde také budete těžko hledat. Nicméně čeština tolik nehoří, protože je ovládání velmi jednoduché.

Totally Free BurnerTotally Free Burner

Závěrem

Pětici kvalitních aplikací jsme si již představili. A já jen doufám, že vám tento úzký výběr pomůže při volbě softwaru pro vypalování optických médií v obrovské záplavě všelijakých bezplatných i komerčních produktů. V každém případě je z čeho vybírat.

Článek Programy na vypalování CD a DVD zdarma byl publikován 16. května 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...