Moodle - Open-source vzdělávací systém
Sponzorované odkazy
Řada vysokých, středních a základních škol dnes používá tzv. e-learning, jinak řečeno školu online – kurzy, testy, domácí úkoly, známkovací systém – to vše v jednom webovém rozhraní.
Představení
Moodle je softwarový balík určený právě pro takovou výuku online. Umožňuje snadnou publikaci studijních materiálů, zakládání diskusních fór a další věci, které jsou pro správnou e-školu potřebné.
Moodle je zcela zdarma, je volně šiřitelný a s otevřeným kódem. Běží na všech operačních systémech a na jakémkoliv systému podporující PHP, data jsou ukládána v databázi MySQL, PostgreSQL, MS SQL nebo Oracle.
Z počátku byl Moodle psán v jazyce Python nad aplikačním serverem Zope. Až po nějaké době byl přepsán do jazyka PHP. První verze byla zveřejněna 20. 8. 2002, na české lokalizaci se pracuje od 10. 1. 2003.
Moodle dodnes koordinuje jeho zakladatel Martin Dougiamas spolu se australskou společností Moodle Pty Ltd.
Jak funguje
Výuka v Moodle se člení na jednotlivé kurzy, které se dělí na různá témata. Každý kurz má své učitele a studenty. Učitel do prostoru vyhrazeného pro jeho kurz ukládá studijní materiály a přímo nastavuje datum jejich publikace, zadává úkoly, pro zjištění názoru vytváří ankety a vědomosti prověřuje testy.
Testy jsou schopné měřit čas, zaznamenávat odpovědi a nakonec se i vyhodnotit. Učitel má možnost se svými studenty komunikovat přes diskusní fóra a chat, třídit je do skupin podle vědomostí a samozřejmě je známkovat.
Studenti naopak zpět zveřejňují své domácí úkoly a s modulem Workshop mohou své práce navzájem hodnotit.
Moodle splňuje podmínky SCORM, což je referenční model pro e-learning a obsahuje specifikace a standardy k vyučování online.
Hodnosti
Při instalaci tohoto vzdělávacího systému se vytvoří jeden administrátorský účet, který má kontrolu nad celým systémem, může upravovat všechny kurzy, psát články, má přístup do všech diskuzí, přiřazuje další hodnosti, případně vytváří nové, upravuje vzhled stránek, vytváří známkovací systém… Prostě takový ředitel školy :-)
Základní role: Role
Tvůrce kurzu
Tento člověk, jak název napovídá, jednoduše vytváří a vypisuje kurzy. Každý kurz může mít neomezené množství učitelů s právy nebo bez a pak samozřejmě neomezený počet studentů.
Učitelé s právy a bez
Učitelé, kteří učí v jednotlivých kurzech, se dělí na dvě skupiny. Učitelé s právy, mají pod kontrolou celý kurz a mohou ho upravit, zatímco učitelé bez práv dokážou pouze gradovat studenty a věnují se čistě výuce.
Student
Zde snad není potřeba specifikovat.
Host
Prakticky pouhý kolemjdoucí, někam může nahlédnout, něco přečíst, do většiny věcí se ale nedostane.
Další role jsou na fantazii administrátora, např. vytvořit práva pro registrované rodiče studentů, kteří chtějí nahlédnout na známky svého dítěte.
Kurzy na sebe nejsou nijak vázané – například učitel v prvním kurzu může být zároveň učitelem ve druhém, studentem ve třetím a hostem ve čtvrtém.
Moduly
Moodle je open-source projekt. Není tedy divu, kolik všemožných modulů je školám k dispozici. Od modulu pro vytváření dotazníků, přes moduly pro multimediální obsah v kurzech, po RSS. Díky nim také v Moodlu existují diskusní fóra a studenti mohou odebírat novinky v emailem.
Jednotlivé kurzy nabízejí odborné slovníky, které tvoří samotní studenti spolu s učiteli.
Obtížné ovládání?
Jak pro koho. Na školách samozřejmě více než často vyučují učitelé starších generací, kteří s počítačem nemají zrovna valné zkušenosti a dělají jim problém i nejjednodušší úkony v něm. Když tyto zaměstnance škola donutí k práci v e-learning systému, nedopadne to nejlépe. Učitelé nebudou schopni plně využít nabídek svých kurzů, k tomu se přidá vzdorovitost studentů a systém se nám hroutí.
Oficiální partnerem Moodle v České Republice je MoodleCon
Použivatelnost v ČR
K dnešnímu dni je v Moodlu registrovaných 72174 stránek, v České Republice 587 stránek. Pro příklad Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Metropolitní univerzita Praha, pedagogická fakulta univerzity Karlovy a mnoho dalších.
Demoverze
Moodle nabízí zkušební demoverzi, pro instalaci celého rozhraní je totiž potřeba počítače s nainstalovaným PHP a Apache a free hostingy nenabízejí FTP úložiště dost velké na to, aby se tam Moodle vůbec vešel.
Je tedy vytvořená stránka, kam se každý může přihlásit pod jednoduchými účty a vyzkoušet si všechny základní role v Moodlu. Více ZDE.
Závěr
E-learningový systém přináší nejvíce užitku asi hlavně dálkovým studentům, ulehčují si jím práci ale i obyčejné střední a základní školy.
Pokud to škola pojme zodpovědně a její učitelé vědí, co dělají, nemám výhrady. V opačném případě nepřinese Moodle moc užitku a pokud není nezbytný, nechal bych studenty raději nosit úkoly v sešitech.
Oficiální stránka Moodle ZDE.
Česká stránka o Moodle ZDE.
Výhody:
- Zdarma
- Česká lokalizace
- Mnoho modulů
- Open-source
- Hodně možností přizpůsobení na míru škole
- Jednotlivé role
Nevýhody:
- Pro někoho příliš složité
- Balík s Moodlem je obrovský
Článek Moodle - Open-source vzdělávací systém byl publikován 28. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Převody jednotek
- Lidé.cz
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Smajlíci
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.