Automatické vypnutí počítače - Jak na to?

Tagy:  PowerOff, Automatické vypnutí PC, Automatické vypnutí počítače, automatické vypínání PC, automatické vypínání počítače, jak vypnout počítač, jak vypnout vzdálený PC, jak vypnout vzdálený počítač

Sponzorované odkazy

Automatické vypnutí počítače - Jak na to?

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo usínat u Vašeho playlistu na YouTube, ale nechcete nechávat puštěný počítač celou noc? A co kdyby se dokázal vypnout sám?

Více způsobů

Rovnou si řekneme, že to zařídit jde. Je tu ale další otázka – jak?

Bez dalších programů

Je zde způsob, ke kterému nepotřebujeme vlastně vůbec nic, co bychom museli stahovat z internetu. To, že je trochu složitější a že se pro něj chodí někam, kam se většina lidí bojí, je věc druhá.

Vše se odehrává v utilitce Spustit, do které napíšeme jednoduchý příkaz shutdown /i.

Umístění aplikace SpustitUmístění aplikace Spustit

Po potvrzení se objeví Dialog vzdáleného vypnutí, kde zadáme jméno našeho PC, nastavíme, jaký úkon má daný počítač provést a za jak dlouho to má udělat.

Zapsání příkazuZapsání příkazu

A tady se dostáváme k obrovskému nedostatku této funkce. Do kolonky pro čas, po jehož uplynutí se má PC vypnout, se vejde pouze trojciferné číslo, čili maximálně 999 sekund, což je zhruba čtvrt hodiny. To rozhodně nestačí. Obzvlášť ne, pokud vážně chcete usínat u hudby.

Dialog vzdáleného vypnutíDialog vzdáleného vypnutí

Pokud tuto možnost ale i přesto využijete, je důležité vědět, jak odpočet případně zrušit. Znovu otevřeme Spustit, tentokrát ale napíšeme shutdown /a. Odpočet se tím zastaví.

Zrušení příkazuZrušení příkazu

PowerOff

Rád bych Vám představil program, který pro tyto příležitosti používám já. Jedná se o PowerOff.

Nesmírně jednoduchý program, který umí spoustu věcí a je velmi úspěšný ve svém oboru. Jedná se samozřejmě o freeware, dalším plusem je, že se vůbec nemusí instalovat. Stažený PowerOff pouze rozbalíme a aplikace je hned spustitelná.

Za nedostatek by se dala považovat absence české lokalizace, u programu tohoto typu to ale myslím není nijak závažný problém. V PoweOff prakticky nenarazíme na souvislé věty, pro jeho práci je třeba znát pár anglických slovíček. Ani angličtiny neznalí nebudou tedy mít problém s jeho manipulací, základní úkony v programu si zde ukážeme.

Práce v programu

Po spuštění programu se nám naskytne pohled na onu kouzelnou tabulku.

PowerOffPowerOff

První rámeček s názvem Select Computer se nás ptá, o jaký PC se bude jednat. Pokud o ten, na kterém zrovna program běží, zaškrtneme Local Computer, pokud o jiný, vzdálený, zaškrtneme Remote Computer a přes tlačítko Specify ho blíže specifikujeme.

Specifikace vzdáleného PCSpecifikace vzdáleného PC

Po levé straně vidíme akce, které dokáže program počítači přikázat. Jedná se například o Logoff (odhlášení), Reboot (restartování PC), Lock (uzamknutí PC), Turn on/off monitor (vypnutí a zapnutí monitoru) nebo právě Shutdown – vypnutí počítače.

První tabulka po pravé straně s nadpisem Options ovládá bližší podrobnosti kolem vybrané akce. Nastavujeme zde, jestli chceme před vypnutím varovat uživatele, můžeme dokonce sestavit varovnou zprávu, která se ukáže všem uživatelům, kterých se vypnutí týká, můžeme nařídit, jaký program se spustí, jestli bude ikonka viditelná na liště, atd.

Varovací zprávaVarovací zpráva

Nejdůležitější tabulkou je ale ta s nadpisem When. Ta udává, při jaké příležitosti se uvedená akce provede. Možnost Immediate spustí akci ihned, políčko Scheduled nastaví přesný čas a datum, je tu také možnost nastavení pravidelného provádění akce. Poslední možnost After a process stops nám umožní vybrat program, který jakmile skončí, PowerOff provede nastavenou akci.

Přesné nastavení data a času provedení akcePřesné nastavení data a času provedení akce

Vše se uvede do pohybu kliknutím na tlačítko Do it – PowerOff se minimalizuje na lištu a vyčkává na svůj signál, případně zobrazuje odpočet.

Závěr

PowerOff je šikovná věcička, která je ve všech směrech jednodušší, než složité psaní příkazů do příkazové řádky a počítání sekund. Program je k dispozici ke stažení z eDownload, jehož odkaz naleznete níže.

Článek Automatické vypnutí počítače - Jak na to? byl publikován 6. března 2012 v 00.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...