W3Schools - stránky pro webové vývojáře

Tagy:  w3schools, programování, skriptování, PHP, HMTL, CSS, JavaScript, Java, WWW stránky, webové stránky

Sponzorované odkazy

W3Schools - stránky pro webové vývojáře

Živíte se, či se jen amatérsky zajímáte o vývoj WWW stránek? Pracujete jako webmaster a potřebujete si okamžitě najít syntaxi HTML, CSS, či databázového SQL? Sháníte ukázkové grafické práce webových aplikací? Tohle všechno a ještě mnohem více vám nabízí vývojářský server W3Schools.

Jak vývojářský server vypadá?

Na hlavní stránce naleznete tři sloupce. Sloupek, který se nachází nejvíce nalevo, je věnován odkazům na jednotlivé sekce a podsekce, v prostředním sloupci můžete najít obsah jednotlivých kapitol a poslední sloupec je věnován odkazům na základní informace o serveru. Všechny stránky jsou organizovány do jednotlivých sekcí a následně podsekcí. V každé sekci je daná problematika rozdělena do několika různých kapitol, mezi kterými se jednoduše proklikáváte.

Hlavní stránka W3schoolsHlavní stránka W3schools

Co vše na něm můžete najít?

Server je rozdělen na 4 základní části: značkovací jazyky, skriptování, databáze a poslední část věnující se podpoře vývoje webových stránek a aplikací.

Pro vývojáře je zde připravena sekce HTML TUTORIAL, která obsahuje kromě HTML také podsekce o CSS, DHTML, XHTML a WML. Každá sekce disponuje spoustou odkazů, ukázek prací a kapitol, které popisují danou problematiku. Ukázkový zdrojový kód je zobrazen v editovatelném okně, kde máte příležitost si text upravit a po stisku tlačítka EDIT se vám zobrazí aktuální výstup, ve kterém vámi provedené změny uvidíte. Další sekcí, která je všem velice známá, je XML TUTORIAL, který obsahuje řadu podsekcí týkající se nejen XML, ale i XSL, DTD, WAP apod. Ukázky zdrojových kódů nejsou ale řešeny jako u HTML, jsou zde pouze zobrazeny v jednoduchých tabulkách.

Sekce HTMLSekce HTML

V dalších částech serveru naleznete sekce o VBScriptu, JavaScriptu, WMLScriptu a o ASP. Kapitoly jsou organizovány stejně jako v předchozím případě, což znamená, že zobrazují celou problematiku těchto jazyků, včetně ukázkových prací. V předposlední částí se věnujete databázím, konkrétně zde naleznete kompletní referenční příručku o SQL a o ADO. Bohužel zde nenajdete ukázky příkladů.

Poslední část vývojářského serveru se věnuje tvorbě webových stránek. Naleznete zde jednotlivé standardy pro tvorbu WWW stránek, dále pak základní informace o prohlížečích. Podsekce WEB GRAPHIGS nabízí volně šířitelné grafické obrázky, které můžete použít na svých stránkách, kapitola WEB NEWS nabízí nejnovější informace a poslední část této sekce WEB FUTURE pojednává o webových aplikacích budoucnosti.

Statistiky vývojářského serveru W3schools

Server W3schools nabízí zajímavé statistiky, z nichž můžete vyčíst, jak dlouho tento server funguje a zda je ve světě populární. Na této stránce máte zobrazeny procentuální zastoupení přístupů z jednotlivých zemí. Dalšími měřenými statistikami jako přístupy z internetových prohlížečů, operačních systémů, dále pak rozdělení dle rozlišení apod.

Výsledné zhodnocení serveru W3schools

Vřele Vám doporučuji tento server navštívit, dozvíte se velice zajímavé informace týkající se programování, skriptování a také všeobecné informace týkající se webových stránek. Hlavní nevýhodou serveru je nemožnost registrace svého emailu, na který by Vám pravidelně chodil informační newsletter s novými články, anketami, ukázkami apod.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Vynikající recenze
  • Zdrojové ukázky kódů
  • Editace zdrojových kódů
  • Statistiky přístupů na server

Nevýhody:

  • Nemožnost registrace informačního emailu

Web můžete navštívit na této adrese: www.w3schools.com

Článek W3Schools - stránky pro webové vývojáře byl publikován 7. srpna 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Zbyněk Maier. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...