Kuba přichází s vlastním Linuxem

Karibský ostrov Kuba spouští vlastní linuxovou distribuci, ta se jmenuje Nova. Proč se země, ve které je pitná voda dražší než rum a kde spousta lidí žije v chudobě pouští do vývoje vlastní svobodné distribuce? Důvod je jednoduchý, jde o pokus odstranit nadvládu Microsoftu nad kubánskými počítači. V současné době funguje Linux na 20 % počítačů na Kubě, cíl je, aby to za pět let bylo 50 %.

Děkan vysoké školy Hector Rodriguez, který projekt „technologické suverenity“ řídí uvedl, že na kubánskou variantu Linuxu přešly některá ministerstva a také síť kubánské vysoké školy.** Nova** je vychvalována doslova do nebes, údajně má zasadit „špionskému“ Microsoftu zdrcující úder. „Placený software může mít bezpečnostní díry a může obsahovat mnoho škodlivých kódů, to se svobodnému softwaru nemůže stát“ uvedl Rodriguez. Svobodný software prý také lépe odpovídá kubánskému pohledu na svět.

Informace o Nově zatím nejsou známé, rovněž není jasné zda se Nova dostane i mimo ostrovní stát a začnou ji využívat jiní uživatelé. Paradoxní je i to, že k celé problematice nové distribuce se zatím nevyjádřila ani „oficiální“ komunita Linuxu, ani vedení Microsoftu.

Zdroj: Reuters.com

Novinka Kuba přichází s vlastním Linuxem byla publikován 13. února 2009 v 06.30. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...