Kuba přichází s vlastním Linuxem

Karibský ostrov Kuba spouští vlastní linuxovou distribuci, ta se jmenuje Nova. Proč se země, ve které je pitná voda dražší než rum a kde spousta lidí žije v chudobě pouští do vývoje vlastní svobodné distribuce? Důvod je jednoduchý, jde o pokus odstranit nadvládu Microsoftu nad kubánskými počítači. V současné době funguje Linux na 20 % počítačů na Kubě, cíl je, aby to za pět let bylo 50 %.

Děkan vysoké školy Hector Rodriguez, který projekt „technologické suverenity“ řídí uvedl, že na kubánskou variantu Linuxu přešly některá ministerstva a také síť kubánské vysoké školy.** Nova** je vychvalována doslova do nebes, údajně má zasadit „špionskému“ Microsoftu zdrcující úder. „Placený software může mít bezpečnostní díry a může obsahovat mnoho škodlivých kódů, to se svobodnému softwaru nemůže stát“ uvedl Rodriguez. Svobodný software prý také lépe odpovídá kubánskému pohledu na svět.

Informace o Nově zatím nejsou známé, rovněž není jasné zda se Nova dostane i mimo ostrovní stát a začnou ji využívat jiní uživatelé. Paradoxní je i to, že k celé problematice nové distribuce se zatím nevyjádřila ani „oficiální“ komunita Linuxu, ani vedení Microsoftu.

Zdroj: Reuters.com

Novinka Kuba přichází s vlastním Linuxem byla publikován 13. února 2009 v 06.30. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!