Kritizoval vládu na blogu, ve vězení spáchal sebevraždu

Mladý íránský blogger Omid Mirsayafi spáchal ve vězení v Teheránu sebevraždu. Do vězení se dostal díky svému blogu pojmenovanému Zprávy z Íránu. Na blogu kritizoval vedení země a tak byl obviněn z urážky duchovních. Dostal trest odnětí svobody na třicet měsíců.

Devětadvacetiletý blogger podle svého právníka spáchal sebevraždu ve středu, údajně měl dlouhodobé deprese, pobyt ve vězení psychicky velmi špatně snášel. Navíc se objevily domněnky, že byl dozorci ve vězení týrán. I když právník Mohammad Ali Dadkhah požadoval prošetření celé kauzy, úřady v této muslimské zemi se odmítly sebevraždou zabývat. Když trpěl Mirsayafi depresemi, na jeho stav upozorňovali i zdravotníci, kteří se o něj starali.

V Íránu nejsou podobné případy žádnou vzácností. Úřady se v poslední době zaměřují právě hlavně na bloggery, neboť internet je zde relativně dobře dostupný a představuje tak pro lidi nesouhlasící s režimem možnost protestu. Navíc je íránské právo v těchto případech velmi tvrdé, není výjimkou dlouholeté vězení, nebo i trest smrti.

Zdroj: Fudzilla.com

Novinka Kritizoval vládu na blogu, ve vězení spáchal sebevraždu byla publikován 22. března 2009 v 22.44. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...